Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: consuma de sparge....14%
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
tomasss
ce sa fac? oare o fi sonda landa? imi da in nas de vreo-un an de cand sunt pe masina asta....ati mai avut probleme???
brandy_tdi
Am avut o berlina din 2001 pe injectie care la fel consuma de rupea, doar...ca avea si putere...nu am stiut ce are nici nu m-a interesat, dar cert e ca buba provenea din asa zisu` "calc de bord" mai mult nu stiu care e cauza
razvannn
[COLOR=red]dute cu ea la un service mare gen meridian, dacoserv , din calc e tot consumul ti-l reglaza daca misti si tu acolo pe la mecanicii aia , vezi tachetii ce distanta au ,, sunt multe
nelu
Daca faci drumuri scurte si motorul nu apuca sa se incalzeasca, calculatorul nu tine seama de informatia primita de la sonda lambda. In acest regim amestecul este bogat (similar situatiei socului tras pt carburatie).
Teava de esapament cat este de neagra? Poate fi un indiciu ca amestecul este bogat si cand nu mai este cazul.
Daca traficul din Iasi a ajuns asemanator cu cel din Bucuresti nu trebuie sa te mire un asa consum pe timp de iarna. Consumul pt oras dat in manualul masinii este de 10,5l/100km.
psihoursu
in bucuresti consumul cred ca sare de 15l/100km
nelu
Poate sa ajunga pe acolo. Pana la servici am 6km pe care i-am parcurs de multe ori in 45-50min.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.