Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare ulei CV Dacia berlina
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Tutoriale, Tips & Tricks
Pages: 1, 2
dgdgaby
As vrea si eu sa stiu cum se poate curata cutia odata cu schimbarea uleiului

Rog daca se poate sa se dea si nume de uleiuri si aditivi buni


Va multumesc
ydaniel
ulei:castrol80w90 si castrol 75w90.
Kruger
Subscriu. Exact acelasi tip de ulei mi-a fost recomandat si mie, si cutia a mers mult mai bine dupa schimbare. Deci nu placebo and bullshit, intra mai usor (indiferent ca e calda sau rece), nu mai caraie, nu mai uruie.
argon
Cutia se spala cu motorina, dar e prea multa bataie de cap si nu cred ca e necesar.
os
Intrebare legata de forma carcasei: cind desfaci busonul de scurgere al CV se scurge tot uleiul, sau mai ramine ceva?

Daca nu se scurge tot eu n-as spala cu nimic (decit cu CV demontata de pe masina), caci ramine in CV o parte din agentul de spalare.
Kruger
Cand desfaci busonul de jos, cel de scurgere, iese tot din cutie.
argon
Si din capat, unde e trepta 5?

oricum, nu am auzit pe nimeni sa spele cutia, doar dupa o perioada indelulgata de depozitare, sa se duca vaselina. Eu in 100k km am schimbat uleiul o singur adata, si nu cred ca o sa-l mai schimb vreodata.
ydaniel
se scurge tot.mai mariuse dar ce ulei folosesti?nu respecti durata de schimbare a uleiului impusa de Sc Automobile Dacia Sa.
argon
durata aia e de pe vremea cand nu se gasea decat T90 de Peco, calitatea a treia.
Kruger
Corect. In plus, daca cutia nu pierde ulei, nu ai de ce sa mai umbli la ea mult si bine.
ydaniel
uleiuri bune se gaseau si acu 25 de ani:)
argon
Sunt curios cum iti aduci aminte, daca aveai -2 ani.
dgdgaby
eu am citit intro carte ca se spala cu petrol

eu vreu sa fie cat mai bine facuta schimbarea

Merced
QUOTE(Kruger @ 28 Feb 2008, 10:17)
Subscriu. Exact acelasi tip de ulei mi-a fost recomandat si mie, si cutia a mers mult mai bine dupa schimbare. Deci nu placebo and bullshit, intra mai usor (indiferent ca e calda sau rece), nu mai caraie, nu mai uruie.
*



Care dintre cele doua, ca ydaniel a spus doua. Si cat costa un schimb, ca si mie imi cam caraie la cald cutia si imi fac sperante mari ca e doar uleiul prost, si nu cutia dusa... Deci? icon_mrgreen.gif
mariann
Oricare.
ydaniel
castrol 80w90 1l-18 lei si castrol 75w90 e sintetic 1l=70lei
Merced
Si cati litri intra la un schimb? rolleyes.gif Oricum nu bag sintetic, asta e clar, dar ca sa stiu cat intra ca ma risc si cand fac schimbul de ulei la motor schimb si jegul din cutie sa vad daca rezolv ceva sau doar cheltui bani degeaba... ph34r.gif
adrianne
2 l
argon
La mine a intrat 2,4.
ydaniel
cv cu 4 trepte 2l.cv cu 5 trepte 2,3 l;)
dgdgaby
deci bag in cutie 1-2 litri de motorina
merg un pic cu ea cat sa se curete
ii dau drumul sa curga
si dupa aia pun aurul ala in cutie (castrol 80W90)
adrianne
ieri am schimbat ulei cutie 5 tr, corect argon si ydaniel
argon
QUOTE(dgdgaby @ 3 Mar 2008, 10:02)
deci bag in cutie 1-2 litri de motorina
merg un pic cu ea cat sa se curete
ii dau drumul sa curga
si dupa aia pun aurul ala in cutie (castrol 80W90)
*



eu n-as merge cu ea, si nici nu as baga motorina, ca nu e nevoie.
ydaniel
NU se merge cu motorina in loc de ulei.daca ai ulei bun nu e nevoie de "spalaturi".
thedragon
dar elf nu face ulei bun pentru cv? ma bate si pe mine sa schimb uleiul si sa ii bag ceva bun dar bate la usa inspectia si nu am prea multi bani pentru ulei
ydaniel
face.e ambalat intr-o cutie de 2l-80w90 cam 32lei.
thedragon
da dar mie imi trebuie 3 biggrin.gif ca am cutie in 5 rapoarte, o sa ma orientez eu. In afara de elf, castrol cine mai face uleiuri bune pentru Cv? in caz ca nu gasesc pe 1 gasesc altu tongue.gif
einstein1984
Mobil, Valvoline, Texaco... Lubrifin, Aral. Mai vrei?
ydaniel
petrom,rompetrol... icon_mrgreen.gif rolleyes.gif
Merced
Eu o sa caut BP ca d-ala am si in motor. radmasa.gif
argon
care-i legatura?
Merced
Niciuna bre, dar vad ca-i lumea interesata sa imperecheze ELF-ul pe care-l folositi multi in motor cu acelasi brand in cutie. Era o gluma, sper ca nu-i cu suparare. icon_mrgreen.gif
ydaniel
cam 14 lei litru e BP gear oil:)
Merced
I-auzi, e si mai ieftin. Cand fac la motor schimbul sper sa am bani si de doi litri de BP d-asta, sa schimb si in cutie, poate atenuez problemele cu care ma confrunt la cald. rolleyes.gif
argon
sunt unele modele de Peugeot, in special, la care e acelasi ulei la motor si cutie, ma gandeam ca si Dacia ta e la fel blush.gif
thedragon
dupa parerea mea... daca esti multumit de uleiul de motor, fabricat de elf, de ce nu cumperi ulei pentru cutia de viteze tot elf tongue.gif nu trebuie sa fie un Pejo ca sa faci lucrul asta smile.gif
Merced
argon cred ca se refera la niste modele de Peugeot in care intra acelasi tip de ulei si in cutie si in motor.
thedragon
mellow.gif mda interesant...
ydaniel
si la unele moto e la fel;) dar la dacii nu e asa:)
Smailey
Si eu vreau sa schimb uleiul dibn cutia de viteze dar nu stiu nici pe unde se scoate nici pe unde se pune biggrin.gif
mar10may
pai daca la cutia de 5 trepte trebuie 2,3 l inseamna ca daca iau 2 litri nu ajung iar daca iau 3 imi mai ramane.are cineva idee daca as pastra 300 ml din cel vechi si as pune 2 l nou s ar putea?adica se poate amesteca uleiul sau e ca la motor(sa aiba aceeasi clasa de vascozitate)?
slaiciprian
unii nu schimba niciodata uleiul, altii merg cu ulei ars de motor in cutie.
nu conteaza uleiul ca la motor, acolo nu sunt miscarile care sunt in motor.
nu se intampla nimic daca lasi 2-3 sute de grame, sau poti lua ulei prista 80-90 care e 6 ron 1 litru pentru completare.
ydaniel
cv e mai ''sensibila'' decat motorul,asa ca nu va zgarciti la cativa lei.
cumparati un ulei bun(20-30lei/litru) si asta e;)nu amestecati uleiurile.
Merced
Adevaru' e ca daca pui un ulei bun in cutie, dai 60-70 de lei da' macar ramane acolo un timp indelungat, poate si ani.
argon
poate doar? am pus ulei de marca acum vreo 3 ani, primul schimb, ca-l avea pe ala din fabrica(1996) , si acolo o sa ramana , nici nu-l mai schimb vreodata.
Merced
Si tu esti unu' din cei care are masina ingrijita. icon_mrgreen.gif
mar10may
intervalul de 20 000 de km la care se schimba uleiul nu este de acum 25 de ani.eu am o dacie papuc la serviciu (din 2006 printre ultimele facute)si la fel am schimbat pe perioada garantiei uleiul la fiecare 20 000 de km,iar uleiul folosit nu e din ala la 6 lei litrul,e vreo douazecisi ceva.la dacia mea abia acum la schimbat.face 6 ani in august.de cate ori am verificat nivelul mecanicul mi a spus ca nu trebuie schimbat.dar totusi l am schimbat.problema este ca la magazin nu a avut sa mi dea ceva mai scump.a zis ca la dacie se baga ulei ieftin la cutie:)))))era ceva importat din ungaria.asta e.cred ca am sa l mai schimb peste vreo 2 ani.parerea mea este ca e bine sa il schimbi cam la intervalul asta.rau nu cred ca face masinii daca schimbi mai des consumabilele.
baranga
uleiul din cutie nu se schimba,se completeaza excl.gif cutia de viteze nu se spala in interior(motorina,benzina sau alte traznai)pentru ca din fabrica uleiul din CV contine MoS2 ce se depune pe piesele in miscare care permite rularea in conditii extreme a CV,de ex. cand ramai fara ulei;multi o sa spuneti ca sunt nebun dar treaba asta o stiu de la cineva cu carte multa si ii dau dreptate.

Eu in CV folosesc numai valvolina,nu am nici o problema cu CV(am avut dar nu din cauza uleiului)si o recomand cu incredere;iarna e mai nasol ca o ia masina inainte chiar daca e scoasa pe liber,dar in rest e super o.k.
mar10may
pai daca masina nu pierde ulei pe la cutie cum completezi?masina mea face 6 ani si nu a pierdut ulei pana acum.am schimbat uleiul de curand si era cam negru la culoare.din cate am invatat eu pana acum orice lichid isi pierde din proprietati in timp,la fel si uleiul.pe bidon chiar este trecut un termen de valabilitate.nu cred ca un ulei fie de cutie fie de motor sau de orice fel are aceleasi proprietati dupa cativa ani la fel ca atunci cand e fabricat.

13 May 2008, 20:44:
am avut acum vreo 4 ani o dacie la serviciu care pierdea ulei la cutie,iar cand am patit asta nu prea a mai fost protejata cutia de viteze
ydaniel
ulei se schimba indiferent de marca lui.nu se pastreaza acolo:)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.