Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: curiozitate
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
masalko
am tot citit eu prin acel manual de reparatii si tot am o nelamurire:am facut un test cu dacia mea:am bagat-o in treapta 1-blana,treapta 2-blana,treapta3-blana si am ajuns la 100 km/h,iar la treata a 4-a am ajuns la 145 km/h.o fi bine?oare sa imi fie reglajele de asa maniera incit sa am fota si in acelsi timp consum mare?
seby9966
Ce vrei sa fapt sa spuii?Tu nu aveai 145 reali.....aveai max 120 (dar asta e cu totul alta discutie).Daca la 145 consumul era cel mai mic atunci i mijlocul vitezometrului ear scris 145(nu 90).Lamureste-ne....
roland
Chestia cu mijlocul vitezometrului nu cred ca e o chestiune oficiala si bazata pe tehnica. Ca poti merge cu 90 in viteza a 3-a si nu cred ca o sa consumi putin. Daca era oficial, scria si treapta de viteza.

Pentru initiator,daca nu ne spui si timpii in care ai ajuns la 145, nu are nici o relevanta. Daca ai ajuns la viteza aia in 2 minute e rau. :-)
Minel
QUOTE(masalko @ 28 Feb 2008, 07:24)
am tot citit eu prin acel manual de reparatii si tot am o nelamurire:am facut un test cu dacia mea:am bagat-o in treapta 1-blana,treapta 2-blana,treapta3-blana si am ajuns la 100 km/h,iar la treata a 4-a am ajuns la 145 km/h.o fi bine?oare sa imi fie reglajele de asa maniera incit sa am fota si in acelsi timp consum mare?
*




Tinand cont ca ai cutie in 4 trepte fi sigur ca la 145 km/h ai consum mare (sigur aveai peste 4500 de ture ) ,si cu o cutie in 5 trepte ai avea un consum mai mare, parca consumul economic la o cutie in 4 trepte este de 90 km/h
Merced
Am luat dupa ceas 110km/h intr-a treia si 150km/h intr-a patra. Ceasul imi indica destul de ok, are vreo 10km/h eroare. La vitezele astea motorul e suficient de turat cat sa consume cu carul, si benzina si in cazul meu ulei, d-aia am ajuns aici de 3-4 ori in juma de an.
psihoursu
am facut si eu experimente de genul asta si am ajuns in a 2 a la 60 Km/h dar mai avea un pic si imi sareau pistoanele prin capota
Psyche
mie imi merge in treapta 1 peste 45km/h huh.gif o fi rau?
a doua cam 70, a treia peste 100 oricum, undeva la 110 maxim, iar a 4-a mai mult de 140 nu i-am dat ca nu am rotile echilibrate
psihoursu
sa faci asa ceva sigur e rau pt motor
Sorin_18
QUOTE(psihoursu @ 28 Feb 2008, 12:40)
sa faci asa ceva sigur e rau pt motor
*


sincer nu va fost frica???eu i-am dat 120 si deja ma uitam in urma dupa vro roata,motor etc bine nu face urat dar totusi e dacie
teroristu03
eu i-am dat 135, cu acceleratia la blana, in viteza a 4-a. mai mult nu a mai vrut. cred ca indica putin mai jos kilometrajul decat e real, dar merge.
si o data i-am dat 70 cu a 2-a, de am zis ca sare motoru biggrin.gif

Asta era cu vechea dacie 1310 din 85, acum vreun an si ceva.
mad toz
Care e problema tehnica? blink.gif
Muttley
Niciuna. Cumatru' se lauda doar.
masalko
nu pot sa spun exact timpu dar am reusit sa ajung la viteyele resp in max 600+700 m cred eu ca in orice cay sub un minut+iar de sunat naspa nu suna+dar cam tremuri tot in masina la 140!dar nu mi+e frica asa ca o sa incerc sa+mi conving prietena sa ma cronom. in weekend
AR-18-MOS
Mai bine lasa decat sa iasa rau ... ca la vitezele alea ... popa.gif
mad toz
Daca scoti sub 14 secunde sa ne anunti si pe noi 124.gif
ArtVandelay
eu am mers cu 110 in treapta a 2a cool.gif
AR-18-MOS
Si care iti este eroarea de la vitezomatru?
ArtVandelay
la viteza aia cred ca in jur de 5 kmh
apropo nu am zis ca eram cu dacia tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.