Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme caroserie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
magickiss
Am o dacie cam batranica din '80 si dupa ce a suferit modificari majore la caroserie (ansamblu fata schimbat,ansamblu spate,pedaliere) adica aproape toata caroseria schimbata....mai putin plafonul si stalpii de rezistenta.... problema este ca masina dupa ce a fost reechipata cu tot ce avea pe ea nu mai avea aceeasi linie aerodinamica...si sta foarte ridicata de bot si lasata de spate...(arcurile si amortizoarele sunt noi si fata si spate)....eu cred ca a fost o eroare a tinichigerului de asezare a ansamblului fata si masina si-a modificat centrul de greutate......

acum astept si eu si alte pareri si niste sfaturi ....va rog...

multumesc anticipat....
AR-18-MOS
Masina a fost lovita, sau are sasiul deformat?
magickiss
nu ...masina in cei 28 de ani de viata nu a fost nici macar tamponata vre`odata....
i s-a schimbat pur si simplu tablaraia din cauza trecerii timpului...si ti-am zis cred ca aia de la service erau antitalent si de aia dar acu nu stiu ce sa ii fac ....deja problema asta ma streseaza de aproape 4 ani....
adrianne
Nu se modifica asa usor centrul de greutate incat sa influenteze atat de radical orizontalitatea masinii. Problema poate fi din alta parte...
AR-18-MOS
O fi stramb sasiul ... unsure.gif
Kruger
Teoretic un meseris bun la geometrie se prinde daca masina e stramba, si unde e stramba.
adrianne
NU stiu daca Dacia are bara de torsiune pe spate. Are? daca da, de la ea.
ydaniel
dacia nu are sasiu;) caroserie e autoportanta.si pe spate este o bara stabilizatoare.poti pune poze cu masina?
magickiss
dacia nu are sasiu;) caroserie e autoportanta.si pe spate este o bara stabilizatoare.poti pune poze cu masina?


o sa incerc sa ii fac o poza...si poate imi dati un sfat....wink.gif...ms oricum pentru atentie....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.