Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Antifonare capotă, inclusiv blană, pedalier
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61
einstein1984
Nu ai suruburi pe tablier?
bogdan_90
parca sunt niste suruburi acolo dar ce trebuie sa cumpar ca sa prind ca ma duc duminica in targ si nu stiu ce sa cumpar.
tkx
pt antifoc:
Danny_bb
QUOTE(IRONICK @ 20 Apr 2010, 21:33)
[attachmentid=1627615072]
*


Un cod de cheder de Duster nu gasim ? rolleyes.gif Bine... conditia ar fi sa il putem procura la un pret decent.
dl_dr25
nu știu dacă merita pt ca nu este dintr un capăt în celalalt, cred ca mai bine încercam biggrin.gif cu ceva din comert
Danny_bb
Am vazut si eu mostra de profesionalism... au facut economie la 5 cm de material.
Cred ca pana la urma ma orientez la un cheder de termopan, ca as avea de unde sa fac rost.
dl_dr25
eu am incercat cu cheder de termopan si nu a mers fiindca era prea mare luftul de la jumatatea bordului spre dreapta asa ca o sa trag bordul si pun ceva care sa nici sa nu se vada deloc
Danny_bb
Ar fi cazul sa verific si eu cam ce spatiu e pe acolo, ca sa nu caut degeaba. Initial am crezut ca greierasul ala e de la prinderea aia din spatele ceasurilor si dupa ce am rezolvat "romaneste" problema, am constatat ca nu era de acolo, ci probabil de la vreo prindere din dreptul aerotermei.
IRONICK
QUOTE(dl_dr25 @ 25 Apr 2010, 23:42)
eu am incercat cu cheder de termopan si nu a mers fiindca era prea mare luftul de la jumatatea bordului spre dreapta
*
Sunt multe masini cu plansa de bord stramba, daca nu toate. Eu am crezut prima data ca este vorba de parbriz lipit stramb. Este ceva normal la Dacia ....

Revenim la oiele noastre, Logan si Qashqai. Doua poze facute de soricel.

[attachmentid=1627621503] [attachmentid=1627621504]
LuluMOB
Am bagat si eu niste fasii intre bord si geam. Au intrat fest, usor presate, pana s-au oprit in... ceva. Materialul e un fel de izopren mai moale, ceva spre cauciuc sau burete, greu de definit. Era folosit la peretii unor carcase de compresor, posibil chiar sa aibe un rol insonorizant. Efectul e mic dar exista, ceva zgomot razbatea pe acolo. De vazut nu se vede aproape nimic, culoarea seamana cu a bordului, chiar am vrut sa fac o poza si nu am reusit.
[attachmentid=1627621699] [attachmentid=1627621700] [attachmentid=1627621701] [attachmentid=1627621702] [attachmentid=1627621704] [attachmentid=1627621705] [attachmentid=1627621706] [attachmentid=1627621707]
einstein1984
Spuma de pe bord la duster este in profil patrat si e lipta deasupra bordului, nu intre bord si parbriz (e mai usor la montaj asa). Am poza si din profil, insa nu coopereaza bluetoothul.
IRONICK
Da mai, este o buctaa de profil patrat lipit pe buza aia de la plansa de bord.
dl_dr25
http://www.details.ro/shop/product.php?id_product=50 ceva interesant???
mariuscond
Cel mai mare efect a avut-o insonorizarea podelei si a tunelului central.
In zona pedalierului e aproape imposibil sa faci ceva prin interior.
Cred ca voi termina de insonorizat masina la un nivel rezonabil tocmai cind o voi duce "la rabla".
Deja am obosit... happy.gif
IRONICK
Si eu cat as face la ea am impresia tot timp ca tot zgomotoasa este. Sunt niste limite peste care nu se poate trece din cauza unor elemente proiectate anti-insonorizare ...

20 May 2010, 16:11:
QUOTE(dl_dr25 @ 19 May 2010, 23:27)
ceva interesant???
*
Da, materialul asta: http://www.details.ro/shop/product.php?id_product=22

user posted image
b24gfi
salutare de 5 zile stau citesc cam totul de la inceput am scos cam toate materialele de care s-a vorbit le-am pus pe hartie am facut o lista si ma gandeam sa incep in 2 saptamani ( atunci am un w/e liber) sa fac aproximativ toate "modificarile"de insonorizare si voi incerca sa le fac pe toate odata sa vad dak se simte o mare diferenta la acest capitol.
Pt. asta cer "ajutorul" la baietii care m-au mai ajutat pe aici sa imi spuna ce imi recomanda ei in mod special si/sau ce "lucrare" sa nu o fac si sa nu aiba rezultate ( asta in caz k ati facut ceva ce nu a dat rezultate) va multumesc si astept ceva de la voi
dl_dr25
momentan eu am facut doar usile cu aluband si fetele cu pisla (este o paturica de la horbach) si a meritat
b24gfi
de unde ai gasit aluband si cat a costat?
IRONICK
QUOTE(dl_dr25 @ 22 May 2010, 11:29)
a meritat
Sa nu uiti sa refaci cordonul de mastic, ca altfel nu castigi nimic.
djasu82
sau daca nu mai are silicon negru in locul cordonului de mastic .
mariuscond
QUOTE(IRONICK @ 22 May 2010, 17:16)
Sa nu uiti sa refaci cordonul de mastic, ca altfel nu castigi nimic.
*
Aoleuuu! Eu nu l-am refacut... Vine asa mult zgomot pe acolo?
bobo77
Da si este un zgomot enervant.
dl_dr25
Eu am pus tot un fel de aluband în locul la mastic. Aluband este luat de la den braven chitila de un coleg si făcut cadou dar este un pic mai ieftin decit la practiker
LuluMOB
Nu se poate pune in loc de cordonul de mastic un cheder, ceva, care sa nu trebuiasca inlocuit la fiecare eventuala interventie?
IRONICK
Cheder m-am gandit si eu, dar fata de usa nu se prinde foarte bine in clipsuri. Eu am gasit si am pus la mine mastic auto negru la tub. Imi pare rau ca nu am facut poza, este cel care ramane moale dupa aplicare.
Tot zgomotul care se intra in usa prin diversele gauri/adunat cu cel care se formeaza tot acolo, patrunde pe unde nu este mastic.
b24gfi
imi spune si mie repede cum sa montez si eu o izolatie in dreptul usilor fata intre montantul A si aripa fata ( acel loc de care sa vb mai devreme) trebuie data usa jos?
LuluMOB
Usa in nici un caz, cel mult contraaripa de plastic.
b24gfi
adik tu zici sa dau jos roata si apoi sa desfac carenajele acelea de plastic....apoi ajung acolo unde am eu nevoie?
LuluMOB
Asa ceva. A experimentat si explicat ironicu'. Vezi mai sus, undeva.
IRONICK
Eu parca l-am montat cu roata la locul ei, dar virata dreapta maxim si desfacut carenajul in dreptul montantului.
b24gfi
ms mult ironick dak nu te deranjes imi poti spune ce fel de material ai pus acolo... ma gandeam sa pun acel burete de izolare al tevilor de A/C dar cred k in timp va retine apa si sa nu imi cauzeze la altceva... voi ce ati folosit si de unde le-ati cumparat ms mult
IRONICK
Eu am bagat un material asemanator, dar cu bule de aer pline, ca sa nu retina apa. Nu l-am cumparat, se gaseste prin cutiile echipamentelor de telecomunicatii.
mariuscond
QUOTE(IRONICK @ 23 May 2010, 22:29)
...dar fata de usa nu se prinde foarte bine in clipsuri...
*
Pai da... ca le-a fost greu sa puna mai multe clipsuri pe conturul fetei de usa si sa fi folosit niste clipsuri "cu 3-4 pozitii pe adincime" ca sa nu mai stea cascate fetele de usa chiar cu clipsurile actuale prinse ca lumea. Oare chiar asa de scump ar fi fost? Of, of, of... tu-i dizainu'... mad.gif
b24gfi
ironik de unde a-si putea face si eu rost .....k nu stiu pe nimeni in domeniul asta....crezi k imi poti da si mie "samanta" noi suntem 2 persoane care vrem sa facem lucrarea asta "un benzinar si un diesel" dak ma poti ajuta k un sfat in a ma indruma spre locul"faptei " dau o bere.... fara alcool
dl_dr25
IRONIK daca ai eu dau banu ( sau iti fac un cablaj pt aeroterma wink.gif happy.gif )
dl_dr25
azi am izolat si eu podeaua cu aluband si pasla, toata operatiunea a durat 9 ore. am mai pierdut timp sa desfac cablurile de la incalzire in scaune si remonatarea ( care nu am reusito dry.gif ).
mia intrat 3,5 role de aluband la 10cm latime (nu am facut rezervorul ca nu mai aveam aluband si nici chef) tunelul central este dublat. eu zic ca merita si aceasta operatiune ma convis ca trebuie sa fac si bordul , plafonul si portbagajul.
am o intrebare a mea fiind dci poate difera. am pus aluband pe sub pasla existenta la pedalier , pana in pedale mai mult nu am putut urca si la pasager la fel. se poate intampla ceva nasol, sa se topaesca alubandul sa curga sau pasla sa faca putin fum blush.gif ???
mariuscond
QUOTE(dl_dr25 @ 27 May 2010, 23:52)
...se poate intampla ceva nasol, sa se topaesca alubandul sa curga sau pasla sa faca putin fum blush.gif ???
*
radmasa.gif Haide "breee"...
dl_dr25
tongue.gif nu mai poate omul sa se streseze?? biggrin.gif acum sincer este k? rolleyes.gif
dl_dr25
nimic ..............
mariuscond
Deci nu s-a topit alubandu' inca? biggrin.gif
Stai domnule linistit... Eu am pus aluband la pedalier, podeaua este 'full' cu pâsla, tunelul central este cu strat dublu de pâsla. Fonomin am pe plasticele stilpilor ( A+B ), pe conductele care duc la aeratoarele de pe bord, "blana" aia de pe peretele antifoc (pe interior) am dublat-o cu un strat de fonomin (6mm) spre bord, portierele sint "dotate" cu aluband pe tabla 'exterioara' si cu fonomin pe fetele de usi, aluband+fonomin am pus si pe polita spate la difuzoare. Mi-a mai ramas plafonu', da' pina nu rezolv cumva treaba cu pojarul, nu il fac (daca stiam... incepepeam cu ăsta...).
E foarte greu pina ajungi sa ai rezultate 'palpabile', pina nu insonorizezi mai peste tot nu simti mai nimic...
dl_dr25
Eu spun că nu ai dreptate. Eu am simtit o înbunătățire de când am făcut usile ( a fost prima lucrare) si acum podeaua si este super k, o să continui cu plafonul, bordul si stalpi. Portbagajul nu o să îl fac fiindcă aici cred că nu merită.
neajiji
Pana la urma ce se poate face cu spatiul dintre bord si parbriz? Buretele pus pe faza2 sau duster este de Cenzurat si se umfla de caldura si se dezlipeste adezivul.
amoro20
Va salut !Am si eu doua intrebari!Esapamentul meu este prevazut cu un batator acustic din fabrica si in urma experientelor d-stra se pare ca un al 2-lea situat inspre final are un bun efect acustic!Pot prinde direct de esapament cu un colier o greutate in locul stabilit ?Este nevoie de o greutate anume?Multumesc!
dl_dr25
pt cine este interesat de cui usa modelul doi(doar fier fara bucsa), gasiti in tirg la 5lei bucata, cumparat de mine duminica
ps. eu spun ca se poate pune aici fiindca face parte tot din reducerea zgomotului tongue.gif (a si butoane cu impuls la 60 lei bucata) blush.gif
Lostboy
O să le pui pe cele vechi înapoi.
dl_dr25
am mers azi ( cam sutire ) dar sunt super incantat de ele
BZN
Si eu stiu ca nu prea sunt compatibile cu broastele de pe PH1...
dl_dr25
poti sa dai o explicatie de ce nu sunt compatibile? fara misto sau alceva, ma intereseaza de ce nu sunt, daca afecteaza ceva sau.... ca daca afecteaza cu ceva (o explicatie) le dau jos
Lostboy
Am avut și eu ”cuie” de PH2 și după un timp au început să zdrăngăne portierele (broaștele) și le-am pus pe cele originale (am pus ”teflon” nou).
BZN
La PH2 "teflonul" s-a mutat de pe cui pe broasca.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.