Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Antifonare capotă, inclusiv blană, pedalier
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61
marksman
Bine-bine, dar zi si tu de unde ai procurat chederul ala...
dragosmanea
Se gaseste pe unde gasesti si plasele de tantari, sau chestii din astea sanitare, casa si gradina. E un purfix mai evoluat.

As avea o intrebare pt Ygor, cum sta in locurile unde nu e drept, unde urmareste o curba? Ca eu pe unde l-am folosit nu am reusit sa iau curbe cu el.
ICET

ygor,dar la curentul de aer care vine din fata pe langa aripa si se duce pe chederul de la plafon pana in spate ce ai pus?Cel mai mare zgomot(la viteza ma refer)pe acolo vine.......
ygor
Curbele la usa nu sunt atat de "stranse" ,le ia foarte frumos . Inca ceva ,ar sta mult mai bine, dar nu e elegant ,lipit pe axteriorul usii spate acolo unde se pliaza cu cea fata si pe montantul spate.
Nu e nevoie sa pui decat pe verticala usii deci nu trebuie sa faci curba de 90 grade caci jos usa nu ajunge la prag si pui cheder degeaba.
ygor
[quote=ICET,30 Jul 2006, 17:00]

Sincer ,am studiat problema, dar ma depaseste. Am izolat si chederele de la geamuri cu silicon (universal incolor), asa cum zicea cineva de la reno. si ,fara exagerare , zgomotul s-a redus f.f. mult ,pot sa spun 70%.
klaus
Eu imi mentin parerea si cred ca o sa o si aplic, ca s-ar putea pune in genunea aia dintre aripa si montantul fata o bucata de burete cu caracteristici de "water repellant", ca sa nu ia apa.
Ca prin gaura aia trece un porc cu doi curcani in brate fara mare efort.
Cand o sa dau jos oalele fata sa le si insonorizez un pic, o sa aplic si operatiunea asta.
dragosmanea
Ygor, si lipite cu silicon, daca vei vrea sa le schimbi, le mai scoti de acolo?
han_1.6 mpi
QUOTE(dragosmanea @ 30 Jul 2006, 15:48)
Ygor, si lipite cu silicon, daca vei vrea sa le schimbi, le mai scoti de acolo?
*




le scoate fara probleme. trebuie doar sa traga mai tare. si depinde si de silicon.
Ge0rge
ygor , este dur acel cheder sau mai moale? se lipeste bine? asa ceva cautam si eu de mult dar pentu masina nu prea se gaseste decat purfix cauciucat profil D dar culoare maro sau alb
De unde anume l-ai luat?
camesibiu
Buna ziua ,
In sibiu se gaseste insonorizant capota motor Logan la magazinele care comercializeaza piese de Logan
dragosmanea
Insonorizantul capota motor se gaseste la toti reprezentantii autorizati Dacia.

Ge0rge, este chederul pe care l-ai vazut tu maro si alb, numai ca cel negru e putin mai lat. Teoretic se gaseste tot unde se gasesc si celelalte. Incearca la magazine de materiale de constructii.
Ge0rge
Nu se potriveste si la Clio Symbol ? ca si eu caut asa ceva
dragosmanea
Pai cred ca exista si pentru Clio, ca si Clio are versiuni diesel. Intreaba la orice service Renault.
klaus
incearca sa intrebi de reperul 8200198038...
lau_swat
Offtopic: Pentru cei din Timisoara, care va intereseaza fonomin/vata insonorizanta, mi-a venit un balotel de la Minet, azi ma duc sa-l iau, pretul este de 2.1 RON/mp(21000 ROL), daca va intereseaza dati un pm.
ygor
[quote=Ge0rge,31 Jul 2006, 18:30]
Este tot purfix pt. izolat ferestre ,dar mai inalt,l-am luat din Giurgiu, dar am fazut si-n Bucuresti ,langa piata Obor, la un magazin de obiecte sanitare.
este moale si nu fortaza usa ,din contra ,daca impingeti de usa dupa ce o inchideti ea mai se misca unu,doi milimetri,pe cand acest cheder o tine nemiscata.
Ieri am testat-o pe la 140-150 la ora si intr-adevar zgomotul este foarte redus ,nu mai spun la 120 e aproape inexistent
sinaxis
QUOTE(ygor @ 2 Aug 2006, 23:16)
QUOTE(Ge0rge @ 31 Jul 2006, 18:30)

Este tot purfix pt. izolat ferestre ,dar mai inalt,l-am luat din Giurgiu, dar am fazut si-n Bucuresti ,langa piata Obor, la un magazin de obiecte sanitare.
este moale si nu fortaza usa ,din contra ,daca impingeti de usa dupa ce o inchideti ea mai se misca unu,doi milimetri,pe cand acest cheder o tine nemiscata.
Ieri am testat-o pe la 140-150 la ora si intr-adevar zgomotul este foarte redus ,nu mai spun la 120 e aproape inexistent
*



cati metri ti-au trebuit?
am vazut ca se comercializeaza dubla
astept raspuns urgent?
Ge0rge
Eu tot nu am gasit decat alb si maro,
Apropos cat este metrul de cel negru? nu de alta dar am de gand sa folosesc la toate 4 usi
Se lipeste bine?
sinaxis
Eu am gasit negru cu 4,6 ron metrul.
Ma gadesc ca fiind dublu, 10 metri ajung.
O sa iau azi, il pun si va spun.
Ge0rge
Cum adica dublu?
Unde l-ai gasit?
sinaxis
QUOTE(Ge0rge @ 3 Aug 2006, 15:58)
Cum adica dublu?
Unde l-ai gasit?
*



L-am pus astazi. 10 metri ajung nu numai la usi. Mi-a ajuns si la capota (pe marginea ei, chederul clasic e de mult la compartimentul motor). De montat s-a montat extrem de usor. Adezivul chederului pare ok. Totusi cateva nedumeriri.
1 chederul pus se freaca de chederul?! (nu stiu cum sa-i zic, minunea aceea) de la plafon. Pana cand, cat va rezista?!
2 chederul vine pe sub locasurile de scurgere a apei din usi. Ele sunt libere, dar apa unde se va scurge? Sa le tai, nu se prea merita. Sau ar trebui?

Insonorizarea e super, e mare diferenta dar... sa vad cum se comporta in timp si pe ploaie!
gonty
Acel cheder auto-adeziv negru l-am gasit in Iasi la Dedeman - si nu este reclama. Am cautat un astfel de cheder inca de cand aveam SuperNova si nu l-am gasit (negru). Iar firma este din Bacau din cate stiu asa ca informatia va fi de folos si bacaoanilor smile.gif. Nu mai retin pretul dar nu era un capat de tara blush.gif
Ge0rge
Am cautat pe la magazinele de la Valea Cascadelor(am fost cam la 20), cei din Buc stiu despre ce vorbesc, nici macar nu au auzit de acest cheder autoadeziv
Asa ca va rog sa specificati exact unde gasiti de vanzare aceste cheder negru autoadeziv
multumesc
dragosmanea
Am gasit eu ieri, dar nu am luat ca era scump, 5lei metrul.
Pe bulevardul Duca, de la intersesctia de la Gara de Nord, la 200m pe dreapta e un magazin de sanitare.
ygor
Nu puneti degeaba cheder in partea de jos a usii ,acolo unde se inchide pe prag, caci usa nu atinge pragul si chederul e degeaba.
Chederul se gaseste dublu la 5 lei metrul (la dublu).
La fiecare usa ajung 1,5m (simplu).
Uzurpy
QUOTE(ygor @ 6 Aug 2006, 17:19)
Nu puneti degeaba cheder in partea de jos a usii ,acolo unde se inchide pe prag, caci usa nu atinge pragul si chederul e degeaba.
Chederul se gaseste dublu la 5 lei metrul (la dublu).
La fiecare usa ajung 1,5m (simplu).
*



ceva poze cu materialul si eventual cum si in ce fel ati montat..... daca se poate numa' smile.gif
strem
Eu gasit in piata Dr. Taberei 5.5 ml. Luat 5 m ajuns pentru usi. Mers 120 nu vazut diferenta. Eu dezamagit.
DFA
Eu gândit că tu nu pus bine.
sinaxis
Si eu gandit la fel.
strem
Este si asta o posibilitate. Totusi am pus purfixul ca si in poza lui ygor (nici nu prea poti sa il pui altfel). Usa se inchide intr-adevar mai bine si nu mai are jocul acela la apasare. Din pacate insa nu se vad si rezultate.
klaus
Ai pus si pe partea superioara a usii? Acolo unde calca chederul de plafon.
Ge0rge
In ce sens nu se vad rezultate? nu este nici o ameliorare?
La Symbol de exemplu usa fata se inchide peste o margine a usii spate si intre acestea ramane ceva spatiu, banuiesc ca si la Logan este acelasi sistem, daca acest spatiu va fi acoperit teoretic ar trebui sa fie o imbunatatire a acusticiii interioare, adica sunetele din afara sa patrunda mai greu iar la viteze sa nu se mai auda vajaiala

PS: eu tot nu am gasit cheder negru,peste tot au numai alba sau maro

strem
@klaus: pai nu am pus si pe acolo ca m-am gandit ca nu trebuie sa alterez in vreun fel zona respectiva pentru a permite scurgerea apei.

@george: au am luat de la moghioros din piata, intre piata de legume si bazar e un mic magazin de sanitare.
gomez99
saptamina trecuta aveau cheder alb, maro si negru la un magazin de sanitare vis a vis (sic) de Spitalul Victor Babes, pe Mihai Bravu. Mai e un magazin dotat cu dastea da n-am fost acolo de mult, putin mai in urma de celalalt, imediat ce iesi din Pasaj Muncii, pe dreapta (mai are electrice si piese de mobila)
hash
Apropo de insonorizare: pe mine m-a accidentat un altul din cauza asta mai demult. Vroia sa-si parcheze masina, si mi-a atins botul aripa din fata cu masina lui. Nu a auzit nimic (ca l-am si intrebat pe urma ca nu a auzit cum freca ?) si i-a dat inainte - rezultatul - si-a harsait toata partea dreapta a masinii de botul aripii mele.

Daca mai merge si muzica inauntru, claxoane si chestii d-astea mai auziti ?
Ge0rge
Asta tine de atentie, nu de insonorizare, ar insemna ca cei cu BMW sa aibe toti masinile busite.
Mie unul mi se pare un disconfort acustic de la 100 de KM in sus si nu prea este normal



Ge0rge
QUOTE(gomez99 @ 9 Aug 2006, 12:56)
saptamina trecuta aveau cheder alb, maro si negru la un magazin de sanitare vis a vis (sic) de Spitalul Victor Babes, pe Mihai Bravu. Mai e un magazin dotat cu dastea da n-am fost acolo de mult, putin mai in urma de celalalt, imediat ce iesi din Pasaj Muncii, pe dreapta (mai are electrice si piese de mobila)
*



Am trecut pe la respectivul magazin dar nu aveau cheder negru cauciucat ,ci era ca un burete autoadeziv, acesta nu stiu cat de mult ajuta la insinorizare

Bafta
cosming
Am facut si eu in sfarsit insonorizarea pe tabla de la locurile din fata si pe tunel lateral si partial spate.
Ca material am folosit tot o folie bituminoasa auto adeziva (cam scumpa ~67RON rola 15cmx10m) folosita la hidroizolatii de cladiri pentru colturi. Rezultatul este multumitor, au disparut anumite zgomote. Azi am gasit in sfarsit in Praktiker Cluj aluband, si am cumparat 2 role 10cmx10m.
As dori un sfat(uri). Merita sa aplic peste folia bituminoasa existenta un strat de aluband? Pentru izolare fonica spate sa aplica aluband peste tot sau numai pe planseu (acolo unde nu am terminat izolarea)?
Multumesc
han_1.6 mpi
am pus azi niste bucati de burete la chederul usilor din fata intre cheder si tabla in dreptul oglinzii. a disparut cam 90 la suta vajaitul.e foarte bine.

am testat intre 100 cand incepea sa se auda si 160 km/h. pe la 130 incepe sa se auda ceva dar cred ca e de la antena si alte imperfectiuni.dar se aude f incet.
eac
QUOTE(han_1.6 mpi @ 13 Aug 2006, 01:47)
am pus azi niste bucati de burete la chederul usilor din fata intre cheder si tabla in dreptul oglinzii...
*


O poza ar fi de ceva ajutor, cel putin pt mine.
Ge0rge
Se pune silicon(mastic) sau spuma pentru geamuri

ICET

Am o vaga presimtire ca s-a referit la o poza cu ce a facut el,nu cu ce e la alte masini....asa ca si eu sunt curios sa vad solutia lui,fiind deranjat de zgomotul aerului la viteze peste 100km/h.
Ge0rge
Problema este aceeasi si la Logan si la Clio si la Peugeot, daca vrei sa pui burete be my guest, dar am aratat cum am procedat eu
Si la mine era la fel de deranjant pentru ca intra aerul pe sub acea paletica si se sparge in coltul sus creeand un suierat aiurea
Bafta
eac
Sa inteleg ca si la Logan e paletica/paletuta aia buclucasa?
Nu sariti! As putea, e drept sa ma uit si singur, dar e mai aproape tastatura decat parcarea tongue.gif si pe de alta parte, sincer nu m-am uitat niciodata cu atentie, sorry!
IRONICK
QUOTE(han_1.6 mpi @ 13 Aug 2006, 01:47)
pe la 130 incepe sa se auda ceva dar cred ca e de la antena si alte imperfectiuni.dar se aude f incet
*
De la antena ar trebui sa se auda doar daca este ridicata.
paulica
Am vazut azi intr-un magazin cu materiale de constructii niste chestii interesante. Le-am cautat pe net si am gasit ceea ce urmeaza:

http://www.arbiton.com/index_u.php

Nu recomand extrudatul pe podea. Se poate folosi pe suprafetele verticale. Ca pret eu am aflat despre "placi" urmatoarele:
Izo-floor 3mm -> Izo-floor plus 6 mm
2,8 RON/placa -> 6,4 RON/placa
Bafta
P.S. Izolarea fonica care o dau ei totusi se regaseste la "inalte" (peste 2 kHz). Am vazut un grafic pe ambalaj. La joase (100 Hz) e mult mai slaba.
klaus
Daca voi credeti ca polistirenul (fie extrudat, fie expandat) este bun pentru izolatie fonica...
paulica
Si PEE-ul nu este tot p-acolo klaus? Ghici de la ce vine PEE. Iti zic eu sa nu te mai chinui sa cauti:
PoliEster Expandat
klaus
QUOTE(paulica @ 15 Aug 2006, 22:31)
Si PEE-ul nu este tot p-acolo klaus? Ghici de la ce vine PEE. Iti zic eu sa nu te mai chinui sa cauti:
PoliEster Expandat
*


Sa fie oare totusi Polietilena expandata (Polyethylene Closed Cell Foam) ?nedumerire.gif
IRONICK
Diferente intre batatorul de benzina si cel de diesel:

user posted image user posted image user posted image

user posted image user posted image user posted image

PS. Cel montat este de benzina
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.