Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme cutie de viteze
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
geo bgv
Am patit azi ca intra in toate vitezele normal dar nu pleaca de pe loc..cu mare greutate am putut ajunge acasa dar cu ea pe liber si cred ca ferodourile de la disc s-au uzat de tot ca in panta incepuse deja sa scoata fum,iar acum a ramas blocata in treapta I si nu merge schimbat deloc.
Cat de grav poate fi?..placa de presiune si disc de ambreiaj schimbate acum exact un an.
AR-18-MOS
Pai, ulei in cutie mai aveai ... ?
mitu2002
mda se poate sa fiie o lipsa de ulei in cutie incearca sa desfaci busonul de golireal cutiei si cu un bidon + un furtunel gen cel de la stropitorile de perbriz sa bagi ulei in cutie daca intra mai mult de 1 e de rau inseamna ca pierzi ulei mult pe undeva dar macar ai sanse sa ajungi cu cutia intreaga la servis
Dcaca nu intra prea mult ulei 2-300gr atunci cred ca is alte belele care se constata doar la desfacerea cutiei probabil sincroane
cum blocata in 1-a ? calci ambreiaju si misti de schimbator si nu se intimpla nimic?
nu cirie ca la camioane?
adrianne
Suspectez (masina fiind din 93) lipsa arc schimbator si timoneria uzata (timoneria fiind furca de legatura dintre schimbator si cutie).
Lipsa uleiului din cutie duce la busirea sincroanelor. 1 litru stiu ca e putin la o cutie goala (2l).
Ferodourile nu sunt la disc, ci pe spate, la tamburi. Fata are placute.
sau era vorba de discul de ambreiaj? Cablul de ambreiaj e bine reglat?
"am ajuns acasa cu ea pe liber" - adica?
cred ca nu calca bine discul pe volanta cutiei
geo bgv
din cate imi amintesc verificase tata uleiul acum vreo 2-3 sapt si avea,,,
blocata adica a ramas in a 1-a si calc ambreiajul,, oricat de tare as trage de schimbator sa intre a 2-a nu merge
de ajuns am bagat pe punctul mort si daca acceleram pleca incet de pe loc si am mers cu vreo 20-30 km/h...daca intre timp incercam sa bag in viteza se oprea ,,,
iar pe liber daca luam piciorul de pe ambreiaj,,murea motorul
adrianne
problema cam alambicata sau informatii prea sumare...
danudeee
asa am patit si eu si a fost nevoie sa schimb placa de presiune +rulment..

TheKing
Atunci cand nu mai intra in viteza e placa de presiune garantat. Deci banuiesc ca s-a fisurat. Totusi verifica uleiul in cutie si verifica dinstanta la disc, daca sunt bune atunci e belea ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.