Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cat de corecta e baza de date CEDAM?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Pages: 1, 2
slaiciprian
Pentru a vedea cat de corecta e baza de date CEDAM, verifica aici daca esti inscris: INTEROGARE BAZA DE DATE CEDAM
gotty
nici una dintre masinile familiei nu este...o sa incerc si cu masinile firmei mai incolo...
DomnulK
nic a mea nu apare asigurata...dar eu am asigurarea...si deja am facut scandal la ardaf.
Tudor
Am editat Sondajul: am sters varianta "nu raspund. vreau sa vad rezultate" deoarece era inutila. Orice Sondaj are automat buton "Afiseaza Rezultate". Nu era nici un vot inregistrat pentru aceasta optiune, nu am editat nimic altceva, asa ca procentele nu au fost afectate, sunt cele reale.
C a t a l i n
Titlul ar trebui editat tongue.gif.

"Este corectă?" merge mai bine cu răspunsurile Da sau Nu.

În cazul meu apar toate mașinile din familion.
daniel4ro
da, cele 2 masini din familie apar inregistrate
nicu022003
Si ale mele apar 2 la numar.
RADU__
am verificat si nu sunt in baza de date. Si totusi AM asigurare.
V a L y O
Intr-o luna imi expira RCA-ul si eu tot nu sunt inscris in baza de date.
Executron
cele 3 masini ale familiei toate apar in regula. 1 la unita, 2 la ardaf.
bygy007
eu am asigurarea facuta la ARDAF si apar in baza de date ca avind la ASTRA societate la catre am fost anul trecut , deci trageti si voi concluziile ohmy.gif
adi_ar
Domnilor,

Baza de date CEDAM este intretinuta de oameni, verigi angrenate in organizatii, care, oameni si organizatii, sunt imperfecte.

Daca citeati instructiunile din paginile CSA, ati fi gasit si procedura de urmat, respectiv formularul de sesizare.
Nu va regasiti in baza de date CEDAM, go ahead, sesizati !
b06fcn
Din cele 6 masini din semnatura, 5 sunt asigurate la Asirom si una la Unita. Cea de la Unita si una din cele de la Asirom nu apar in baza CEDAM.
kaspersky
QUOTE(adi_ar @ 4 Mar 2008, 00:54)
Domnilor,

Baza de date CEDAM este intretinuta de oameni, verigi angrenate in organizatii, care, oameni si organizatii, sunt imperfecte.

pai atunci care-i sensu' iubirii in legatura cu baza de date, de ce mai trebuie sa existe ea daca tot e imperfecta??? Oamenii aia care o intretin n-au nici o responsabilitate?
sorin1983
Autovehiculul avand numarul de inmatriculare B07CGY nu este asigurat pentru data de 04/03/2008.

si sa sesizez eu?? adica sa le fac munca nu? imediat... sa inchid curcile.
litza
O masina da, alta nu. La sesizarea facuta prin formularul ala s-a rezolvat ... fix pix!
adi_ar
Desi as fi dorit, imi dau seama ca nu glumiti !

1. Informatia din baza de date CEDAM este utila, foarte utila, imediat ce sunteti victime. Oare de ce nu este la fel de importanta si acasa, in fotoliu ?
In calitate de participanti responsabili la "ruleta rutiera" ar trebui sa sprijinim imbunatatirea sistemului. Cat ne costa completarea formularului cu sesizarea ?

2. Tare ma tem ca n-ati incercat niciodata sa construiti o baza de date si de aceea vorbiti cu maxima usurinta despre gestiunea acesteia si toate mecanismele de colectare informatii. Parca prea v-ati obisnuit cu "gugal".

3. Imperfectiunea respectiva rezulta din activitatea unor angajati care au o atitudine espectativa la tot ce-i inconjoara, nu inteleg sa faca nici cel mai mic efort daca este posibil. Cu alte cuvinte, practica "sportul national" romanesc cu "barna din ochiul altuia" si "capra vecinului" wink.gif

4. Indemnul de a face sesizarea nu este decat amical si colegial, n-o luati ca pe un afront sau o incercare de a da "sarcini suplimentare". Dealtfel este recomandarea CSA, pentru a perfectiona un sistem care va protejaza si pe dvs.

5. Deocamdata, verificarea in baza de date CEDAM este publica si gratuita. Poate intr-o zi o sa-i dea cuiva in cap sa nu mai fie asa.

Oare de ce avem atata inclinare de a ne comporta lamentabil si ne lamentam legat de comportament ?
kaspersky
referitor la utilitatea bazei de date respective eu as fi curios cam ce procentaj din posesorii de automobile stiu de ea si de disponibilitatea ei pe net, cam ce procentaj dintre acestia au si internet si cu ce ma ajuta ea daca in caz de accident mie tot imi trebuie copie dupa asigurarea lu' nea ala care m-a accidentat?
adi_ar
Partea cu statisticile, cati au acces, cum, mediu rural/urban etc. ii las pe altii. Important este ca exista, nu vad de ce s-ar culpabiliza cineva pentru ca lumea este neinformata.

Acum
In situatia unui accident, sa zicem cu un tuciuriu si ai lui 4 frati, eventual in situatia ca nu primesti copia RCA, te-ar ajuta cu informatia ca exista/nu exista asigurare si la ce societate. Este un exemplu, desigur, dar pot fi si alte situatii.
Daca tu sau politia nu-l convingeti pe proprietar sa "dea" copia, te poti adresa direct societatii de asigurari.
Odata
Intr-un final, dupa instalarea si extinterea WiMAX, respectiv dotarea politiei, la un control de rutina nu-ti vor mai cere polita de asigurare ci-ti vor scana permisul si vor sti tot ce vrea muschii lor, de exemplu !
kaspersky
parca ma si vad in era WiMaxului asta cum imi face proces verbal militistul ca n-am RCA si io cu RCA-ul in mina ii zic ca nu se poate si el imi replica:

"Baza de date CEDAM este intretinuta de oameni, verigi angrenate in organizatii, care, oameni si organizatii, sunt imperfecte. Asta e, la mine zice ca n-ai, deci n-ai" radmasa.gif
adi_ar
Ok, fie cum zici, desi ma asteptam la mai multa deschidere !

Aici incheiem pentru ca am deviat ! Bafta !
slaiciprian
am avut o impresie foarte buna despre aceasta baza de date, in conditiile in care societatea de asigurari va accepta un caz chiar daca nu as avea copia de la rca.
problema e ca acum ma gandesc ca ar fi bine sa ma angajez acolo... cred ca ce viata as duce... cand eram mic zicea lumea ca nu se exista post unde sa nu muncesti, dar acum am aflat ca se inseala....
si-asa au distrus romanii o idee buna...
procentul acela care tinde la jumi-juma, inseamna ca, parerea mea, cedam-ul e un fiasco.
NICI EU NU SUNT IN BAZA DE DATE

post-336-1110552475.gif titlul si variantele de raspuns sunt corecte. La intrebarea pusa, variantele de raspuns sunt DA si NU. "Cat de corecta e baza de date?" e o intrebare la care fiecare trage concluzia.
user posted image
Tudor
In orice dosar RCA, copia RCA poate fi inlocuita cu succes si fara alte probleme de un "print screen" dupa pagina cu raspunsul pozitiv din baza CEDAM.
Chiar si incompleta, baza este utila unor pagubiti, oricum mai utila decat daca nu ar exista sau nu ar fi publica.

Masina mea apare in baza.
Duyu
Eu apar in baza de date cu masina din semnatura! wink.gif
adi_ar
Eu zic sa nu va grabiti cu concluziile ! smile.gif

In ultima ora procentele au ajuns la 62% DA - 28% NU
Danezu
Multe firme de asigurari introduc mi tarziu rca-urile in baza de date(sunt polite de la brokeri,agenti PJ,etc).
Este normal ca multi de aici sa nu se regaseasca in baza de date! Dar oricum cei care nu se vad acolo sa anunte companiile de asigurari!


Bafta!
cristi_vb
La masina la care am facut asigurarea la sediul unei firme de asigurare figureaza iar la cealalta la care am facut la un broker nu figureaza.
adită
nici masina mea nu figureaza!!! mad.gif
xcss
A mea figureaza, dar nu cu numarul de inmatriculare ci cu seria caroseriei, avand in vedere ca atunci cand am incheiat RCA-ul masina avea numere provizorii...
Wolverine
Nici a mea nu apare blink.gif si am asigurarea de 8 luni.
O sa completez formularul ala, poate se rezolva.
BZN
QUOTE(xcss @ 6 Mar 2008, 14:19)
A mea figureaza, dar nu cu numarul de inmatriculare ci cu seria caroseriei, avand in vedere ca atunci cand am incheiat RCA-ul masina avea numere provizorii...
*



Si la mine apar ambele , dar numai dupa nr. de identificare ( doar una avea nr "rosii" la momentul incheierii politei cealalta fiind inmatriculata de ani de zile)..., ce se intampla?
Sfat pentru cei care nu s-au gasit: incercati dupa serii, sunt sigur ca unii vor fi surprinsi biggrin.gif
adrian.paul
La mine apare si cu rca-ul vechi si cu cel de anul asta dar dupa serie caroserie nu dupa numar.
tagartaa
Da a mea apare.
zanga
Si la mine apare.
sadi
apare si a mea si a lu' tata smile.gif
ttudor
Nici masina mea nu aparea - completarea acelei sesizari pe site-ul CEDAM nu stiu cat de efectiva e - a trebuit sa iau legatura direct cu firma de asigurari, si dupa multe insistente, dupa o luna de zile s-au catadicsit sa introduca polita in baza de date CEDAM...
Raspunsul - "era o litera din seria sasiului introdusa gresit"..
ssilviu
Doua masini din patru nu sunt acolo.
ydaniel
sandramaua mea nu apare:( mi-o fi dat teapa brokeru slap.gif
BZN
QUOTE(adi_ar @ 4 Mar 2008, 16:10)
Desi as fi dorit, imi dau seama ca nu glumiti !



5. Deocamdata, verificarea in baza de date CEDAM este publica si gratuita. Poate intr-o zi o sa-i dea cuiva in cap sa nu mai fie asa.

Oare de ce avem atata inclinare de a ne comporta lamentabil si ne lamentam legat de comportament ?
*



Cu tot respectul, cred ca punctul 5 nu prea mai e valabil, sa te fi auzit cineva?
In caz de accident , daca nu gasesti cooperare din partea celuilalt, ce ai, un numar de inmatriculare, dupa care mai greu gasesti date in CEDAM... ,dupa serii da, dar de unde,. nu suntem paranormali biggrin.gif
alt disperat
daca totul e ok si in regula o masina asigurata treb sa apara in CEDAM in 2 saptamani ; cel mai bine e sa o cautati o data dupa nr de inmatriculare si inca o data dupa nr identificare ( la operarea in sistemele informatice ale soc de asig gresirea unei litere sau cifre inseamna " autot cu nr ... nu este asigurat la data de ..." SAU ai ales sa faci asig la coltul strazii, banii tai sunt in buzunarul altuia tu ai o hartie dar nu esti asigurat si nu o sa apari in CEDAM never ; ca de aia a interzis CSA vanzarea politelor RCA in strada.....
GoGu
La mine a durat cam o luna sa apara in baza aia de date.
Cand a aparut posibilitatea acestei verificari (acu' cati ani sa fie?) m-am agitat, am raportat ca nu apar acolo, bla-bla smile.gif , acum stau calm...
k0b3
Apar dupa VIN, dupa numere nu.
c_costel
va rog sa mutati un vot de la nu la da . am scris gresit seria de caroserie in loc de 0 am trecut o . scuze
_182_

mie la una din masini mi-a aparut acum, la 2 luni dupa ce am facut-o (cand am sunat la firma de asigurari la inceputul lui februarie mi-au zis ca procesul poate dura 1 luna jumate)

la cealalta masina a aparut dupa 2 saptamani (alta firma de asigurari)
sadi
QUOTE(sadi @ 9 Mar 2008, 21:23)
apare si a mea si a lu' tata  smile.gif
*



se pare ca m-am grabit cu laudele.. de curand am reinnoit polita rca si nu s-a facut actualizarea in baza de date sad.gif
Duyu
E am reinnoit RCA-ul la o alta firma de asigurari si am aparut cam la 2 zile dupa ce a intrat in vigoare polita. tongue.gif
vadim_braia
Din 2 masini nu apare niciuna .

Nu apare nici bagand vin-ul
M i h a i
La data de 08-04-2008, autovehiculul cu numarul de inmatriculare B-XX-XXX este asigurat la: ASIGURARE REASIGURARE ARDAF S.A. Filiala BUZAU WTF..Buzau???eu am facut Rca in Buc... blink.gif bine ca apare..
Kruger
Mai nou vad ca am aparut in baza de date. Acum o luna inca nu eram.
OVIDIUS
Eram in baza si acum am disparut, desi am asigurarile la zi...Mi-e lene s-o iau de la capat cu sesizarile. Cand o s-o puna la punct, poate mai discutam.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.