Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: curea distributie - s-a rupt
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
prise
Salut baieti. am un papuc fabricatie 2004 luat second hand pt care proprietarul mi-a spus ca a schimbat cureaua de distributie si la vreo 2000km dupa ce am luat-o aceasta s-a rupt ... problema acuma este ca in service domnul mecanic a spus ca decat sa schimb nu stiu ce piese la ea care oricum costa foarte mult mai degraba sa schimb motorul care ma ajunge in jur de 85 mil ... nu am mari cunostinte in domeniu si probabil sunt foarte naiv si usor de prostit in acest domeniu ... si de aceea va cer ajutorul ca sa nu stric niste bani degeaba in conditiile in care pe masina am dat 130 mil ...
Va multumesc!
cosminus
Naspa, din cate stiu eu la disel sunt probleme mari daca se rupe cureaua de distributie. In cel mai bun caz se indoaie supapele si cel mai naspa se sparge motorul, mai ales daca se rupe in timp ce are turatie mare motorul. De obicei la o masina cumparata se schimba consumabilele, iar la una disel se schimba distributia pentru siguranta si linistea cumparatorului
Kinetix
Si totusi, schimbarea unor supape, ghiduri, garnitura de chiulasa, cureaua de distributie cu intinzatorul ei, plus manopera, nu face nici pe departe 85 milioane, ca sa trebuiasca sa schimbe motorul...
Muttley
Este un incident foarte grav. Mai ales pentru un diesel aspirat, la care camera de ardere e extrem de mica.

Motorul trebuie desfacut si vazut ce s-a indoit / rupt / spart.

Nu cred sa fie necesara schimbarea motorului. Au fost afectate supapele si cel mult 1 - 2 pistoane.
prise
multumesc foarte mult pt raspunsuri, m-am mai lamurit cat de cat ... totusi mai este cineva patit pe aici sa imi spuna o suma aproximativa???
multumesc inca o data!
tarzy
prin ianuarie ... cand am facut o reparatie pe casco la Nesty am asistat la o disutie despre reparatia unui motor de papuc (tot reno diesel). si iesea estimat ca un RK de motor costa cam 35 mil
prise
salut ... au desfacut motorul si a spus mecanicul ca trebuie schimbata chiloasa , imi puteti spune niste preturi , pe unde ar trebui sa ma incadrez???
multumesc
PH-06-BOA
Tu ai vazut, de ce trebuie schimbata? Numai daca e crapata, si ma-ndoiesc. Daca s-a intamplat la turatie mare, verifica si bielele (poate sa fie strambe). Insista pe ce se poate recupera, nu te grabi si nu te pripi.
einstein1984
Daca nu mai e plana, adio chiulasa. Motoarele astea nu mai au cota de reparatie pentru planarea chiulasei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.