Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Trancanit enervant
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
adumitrachy
In portiera din dreapta fata mi se aude un trancanit enervant.Am crezut ca e din cauza boxelor si le-am prins cu niste holsuruburi cat degetul de groase, dar tot degeaba.Am dat jos fata de portiera si m-am uitat pe acolo, dar, nu am vazut nimic suspect. Beleua e ca dupa ce m-am uitat data trecuta in portiera nu s-a mai auzit zgomotul. Acum, dupa circa 1 luna se aude din nou.Zgomotul care se aude e de genul celuia care se aude cand bate macaraua in fata de portiera, numai ca nu se intampla acest lucru(am verificat)Ce ar putea fi oare, ca nu am chef sa desfac pe vremea asta portiera si sa ma ung pana in urechi cu vaselina.
OCEBE
tija de actionare a broastei bate in dublura metalica a usii.
Ov
esti sigur ca e din portiera? ca dacia e o masina minunata. Mie imi vibra odata ceva in bord si defapt era tija de la scaun wink.gif
RIon
QUOTE(OCEBE @ 7 Dec 2004, 08:22)
tija de actionare a broastei bate in dublura metalica a usii.
*



Completare: mai ales daca e scoasa din loca (cazul meu) => deschidere only din remote smile.gif
Mai poate suna si rotula aia din bratul macaralei de dat sus/jos geamul portierei, eu i-am pus un gumilastic sa nu mai sune smile.gif
adumitrachy
Unde i-ai pus gumielastic?Si ce inseamna gumielastic?
RIon
Gumilasticul e acel elastic colorat cu care se prinde celofanul pe borcanele cu dulceata, sau banii la casierie... smile.gif
Gumilasticul asta se mai rupe din cand in cand; data viitoare voi pune ata/sfoara.
Rotula se loveste de brat, si se aude enervant, mai ales pe drum mai accidentat.
Vezi desenul atasat.
adumitrachy
Prin rotula intelegi bila care vine pe sina geamului, sau bila care vine pe manerul care coboara sau ridica geamul?
RIon
adumitrachy, in desen e clar smile.gif cand vrei sa cobori geamul pui mana pe rotula respectiva, care e la capatul manerului... valabil pt. maner de 1300, metalic.
CHE
tija de deschidere e.... la mine e prinsa de dublura usi cu un fel de siguranta, dar tot bate din cand in cand...asta e din categoria asa face toate.Poti sa incerci sa strambi tija aia in asa fel incat sa nu mai bata in uasa.O perioada bineinteles. In final te vei obisnui sa elimini acel zgomot si sa auzi doar ce te intereseaza. blush.gif
adumitrachy
HORATIU

Ms mult.Acuma am inteles.Mi-am amintit de faza asta din portiera. Oare daca as pune o banda de purfix pe interiorul portierei ar mai trancani?

RION

Nu te mai tura asa ca nu face bine la sanatate.Daca tu consideri ca desenul ala era clar, imi pare foarte rau.Daca te-ai fi uitat macar la mine in avatar ai fi observat ca masina mea nu e 1300.
diaconuliviu
QUOTE(adumitrachy @ 8 Dec 2004, 12:16)
RION

Nu te mai tura asa ca nu face bine la sanatate.Daca tu consideri ca desenul ala era clar, imi pare foarte rau.Daca te-ai fi uitat macar la mine in avatar ai fi observat ca masina mea nu e 1300.
*



Totusi, unde scrie ca masina ta nu-i 1300? si a mea are faruri cn si e doar 1310 din 86, si sint destule "tunate" din fata "clasica" in alt model
Desenul, ai dreptate, e neclar

RIon
1. nu m-am turat, ca nu am de ce
2. in desen e scris usa-brat-respectiva piesa care se roteste, denumita generic rotula
Chiar daca nu e brat de 1300, aproape toate bratele sunt la fel.
In postul #2 si #4 ti s-a indicat clar ca e vb. de tija, ce mai doresti? Sa zica cineva ca e un spiridus?
adumitrachy
1)sters de moderator pt incalcarea articolului 2e din regulament


2)Diconuliviu

Uita-te oleaka la mine in avatar si ai sa vezi acolo modelul masinii . wink.gif


3)Hai sa incercam totusi sa vedem ce solutie gasim acestui trancanit.Eu am propus sa lipesc pe interiorul portierei o banda purfix. Voi ce ziceti?Ar merge? Sau ar ingreuna in cazul acesta incuiatul si descuiatul portierei?
diaconuliviu
QUOTE(adumitrachy @ 8 Dec 2004, 20:59)

2)Diconuliviu

Uita-te oleaka la mine in avatar si ai sa vezi acolo modelul masinii . wink.gif

*


OK, ACUM se vede, ieri nu se vedea in avatar nimic, cel putin la mine. Ori ai revizuit, ori la mine era ceva cu afisarea, caz in care imi cer scuze
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.