Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: asamblare oglinda berlina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
sergionel
am desfacut o oglinda de berlina din aceea cu reglaj interior,a sarit un arc si nu mai reusesc sa o pun la loc cum a fost. nu mai merge reglajul in plan vertical,adica rotita de la exterior, cea mai mica. are cineva vreun pdf cu asamblarea acestei oglinzi?(am desfacut-o sa vad cum este acel arc, ca sa fac la alta si acum am 2 defecte).
danut81
Asamblul oglinda este format din 2 parti:patea fixa(fixata pe portiera)si o parte mobila care care efectueaza reglajul oglinzii.O sa iti spun operatiile de montare a oglinzii:
1. Se monteaza arcul(cel care nu stii de unde vine).Arcul se monteaza in forma de semicerc in partea de jos la exteriorul partii fixe(de pe portiera).Ai sa vezi ca sunt 2 umeri unde o sa stea arcul.
2. Se monteaza roata dintata in partea mobila(partea care ai scos-o afara).Are un locas pe care nu ai cum sa nu il vezi.
3.Se introduce tija care are in cap o rotita dintata astfel incat sa formeze un ansamblu cu roata de la punct 2.
4. Se introduce partea mobila in partea fixa(de pe portiera).Aici trebuie putina grija la montaj.Partea mobila are si ea 2 umeri care la montaj trebuie sa fie intre capetele arcului si umerii partii fixe.La montare se preseaza arcul cu o surubelnita mai mica in ambele capete(pe rand) pana cand cele 2 parti se potrivesc perfect.
5. Se introduc cele 2 cuie de reglaj.
6. Se fixeaza capacul ansamblului (in interior).
7. Se insurubeaza cele 2 suruburi.
8. Se introduc rotitele de reglaj(sunt 2 suruburi care au in cap 2 rotite dintate.Unul se infileteaza normal si unul in sens invers).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.