Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Smailey
Salutare va deranjez din nou cu intrebarile mele de incepator smile.gif) mai dou adik de vreo 2 zile roata de pe stanga fata la un viraj mai dur sau da niste denivelari relativ mici (poti sa treci cu 50-60km/h) scartaie de o ia mama naibi si ma dispera de nu mai pot din cate am inteles nu este un defect . Daca nu e defect de ce scartaie? plz help ms anticipat
ydaniel
poate placutele de frana scataie;) cati km au de la ultima schimbare?
Minel
Poti sa verifici si starea penelor de la etrier ,si etrierul de pe acea parte
sobolan
de regula lamele etrier wink.gif ...alea care tin placutele in "stare de repaus"....
Smailey
aha ideia este ca la frana sau in linie dreapta nu scartaie doar la curbe si hopuri . oricum ms de idei o sa verific (cand se incalzeste)
mitu2002
bietete capete de bara ...bucsa de teflon din caseta de directie sau mai rau telescop "uscat"si cum au zis si cei dinaintea mea placutele de frina deranjate de la locul lor
ionut.tanase
Off topic: te rugam sa respecti regulamentul si sa nu mai scrii ca pe mirc!

Si acum, sa-ti raspund la intrebare: am avut si eu scartaitul de care zici si la mine s-a rezolvat dupa ce am schimbat bucsa teu amortizor care era distrusa in totalitate si ajunsese sa frece fier pe fier.
tgg2k
la fel am patit si eu. verifica bieleta antiruliu in prima faza pe stanga si apoi si cea de pe dreapta. daca o schimbi si se mai manifesta zgomotul respectiv, indreapta-ti atentia spre bucsile de la bratele inferioare si apoi T-urile de amortizor.

apropo, esti sigur ca e de la stanga fata?! zgomotul se propaga de pe o parte pe alta, la mine aveam impresia ca e stanga fata si cand apasam pe masina, in stanga fata, ceva scartaia. dupa analize multe, piesa de vina era o bucsa la bratul inferior de pe dreapta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.