Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema care persista
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
b3lloo
buna. sunt nou pe forum. dar am cautat ce m-a interesat si nu am gasit. am o dacia 1300 din 84. e recarosata in fata dar nu asta e important. de ceva timp am probleme electrice si tot nu le dau de cap. am luat carti specifice dacia si am verificat si tot nimik.

probleme sunt ceva de genul:

1. cand franez , mecanic masina se opreste, dar nu mi se aprind becurile de stop din spate care atentioneaza pe cel din urma mea ca franez, si tot in acelasi timp in bord indicatorul de benzina moare, iar vecul de faza de drum se schimba cu cel de faza lunga.

2. la stergatoare cand dau sa spritui parbrizul mi se arde o siguranta si nu mai merg deloc. se blocheaza in momentul arderii sigurantei.

3. uneori becurile din bord se vad ok ca si cum ar fi alimentate bine alteori deabia se aprind.

nu gasec problema deloc poate cineva stie sau a avut aceleasi probleme.

va mutumesc
Merced
Gaseste un electrician priceput si care lucreaza ieftin si daca masina merita, schimba-i instalatia electrica. Ai cel putin un scurt pe undeva, nu poate nimeni sa-ti zica dupa ce ai povestit niste simptome exact unde este.
sobolan
recomand instaltie electrica noua(partea fata+bord cam 130 ron)....manopera nu stiu cat costa,depinde....
b3lloo
multumes mult . asta o sa fac din cate ai zis ca 130RON e o instalatie nou nu cred ca manopera ar face sa ajunga pretul peste 300 RON max 400 RON . mersi inca odata
Merced
Un electrician destul de slab(eu n-am fost multumit de el vreodata) cerea vreo 80 de lei manopera daca nu ma insel. Probabil gasesti s-o faci cu 200 de lei toata, macar asa stai linistit. Daca era doar una din probleme mai mergea, dar ce descri tu e deja riscant.
b3lloo
asta mie si mie frica. eu ma pot baga sa verific dar nepricepandu-ma deloc in electric mai ales la auto ma las pagubas si ma duc la cineva care stie. o sa inerc sa rezolv la cineva specializat .

ms de info si ajutor puyteti inchide thread-ul
bygy007
1. cand franez , mecanic masina se opreste, dar nu mi se aprind becurile de stop din spate care atentioneaza pe cel din urma mea ca franez, si tot in acelasi timp in bord indicatorul de benzina moare, iar vecul de faza de drum se schimba cu cel de faza lunga.

microcontactul defect (de la pedala de frina) sau fir iesit sau firul care se duce la stop pe frina da la masa

becurile de ceata posibil legate cu frina si apasat butonu de ceata

2. la stergatoare cand dau sa spritui parbrizul mi se arde o siguranta si nu mai merg deloc. se blocheaza in momentul arderii sigurantei.

pompa blocata sau defecta , atinge fir la masa

3. uneori becurile din bord se vad ok ca si cum ar fi alimentate bine alteori deabia se aprind.

potentiometrul de reglaj al intensitatii luminoase defect este in partea opusa butinului aducerii jurnierului in 0

nu gasec problema deloc poate cineva stie sau a avut aceleasi probleme.

b3lloo
am rezolvat problema. e de la termocupla. cel care a avut masina inainte a facut niste legaturi de mantuiala sa le zic asa iar firele folosite nu au fost deloc de calitate si bune. unul din fire s-a incins pana izolarea s-a topit si a topit si un fir din apropiere. am inteles ca acel fir vine de la baterie impreuna cu alt fir care merge la contact ceva s-a topit si a facut o mica "punte" sa zicem si nu imi mergeau luminile si restul problemelor descrise de mine.

problema am rezolvat-o

va multumesc ptr indici chiar mi-au folosit.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.