Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: service de rusine
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Service autorizat Dacia
Reckno
Salut,

Ieri am scos masina din serviceul AUTO AS International SRL de pe Strada Foisorului zona Vitan.
Acolo mi-au schimbat usa sofer, geam, si oglinda pe plata Casco Omniasig.
Am luat masina ieri si cand am ajuns acasa am constatat ca:
-geamul nu avea tenta verzuie
-azi am constatat ca vopseaua e sarita in diverse locuri de pe portiera, si cojita. Sub vopsea nu exista decat stratul ala negru cu care sunt date piesele de caroserie la vanzare.

Va rog ajutati-ma cu sfaturi cum sa procedez in acest caz sa imi schimbe geamul si usa eventual cu una data cu grund si apoi vopsita.
Ce as putea sa le fac sa imi faca masina?
Nu imi vine sa cred cum pot astia sa isi bata joc de oameni in halul asta si sa nu faca masinile cu simt de raspundere.


Mentionez ca am vb deja cu cei de la asigurare si mi-au zis ca ei nu pot decat sa ii intarzie cu plata ca sa imi faca masina...ca inca nu au transferat banii...iar cand l-a sunat agentul de la omniasig pe cel din service, cel din service ia zis ceva de genu "cum sa fie sarita vopseaua? vopseaua nu sare daca nu e lovita"....mama lor de hoti!!!3



Si PS: Mi-au zis ca ei de acum nu mai fac dacii ca cica nu mai se foloseste vopsea pe baza de ulei mai ales de la policolor...

multumesc
RADU__
In mod normal banuiesc ca ai semnat ocomanda sau un deviz incheiat , din care rezulta ca totul este ok. Asta dpdv service este un punct bun, dar rau pentru tine.
Ca sa revendici problemele reclamate de tine trebuie sa faci o reclamatie in baza garantiei lucrarii efectuate de catre "prostator" din care sa rezulte nemultumirile tale. sunt obligati sa-ti raspunda la aceasta lacramatie si sa ia masuri daca este cazul.
Daca nu esti multumit de raspunsul si reactia lor, ceri un raspuns in scris si te duci cu el la protectia consumatorului. Restul nu mai este treaba ta, se ocupa ei de problema pana la rezolvare.
Reckno
fi te rog mai explicit ...ce fel de reclamatie pe baza garantiei?? reclatie scrisa de mana in format A4? ca eu am semnat cand am luat masina din service...dar ei nu mi-au dat nimic la mana de garantie ...mi-au zis doar ca am garantie 6 luni...

si daca nu vor sa imi rezolve problema le cer in scris raspunsul lor ?? nu mai trebuie sa cer nici un fel de act de la ei sau de la casco?
RADU__
reclamatie in baza garantiei inseamna ca ai observat unele probleme la reparatia efectuata de catre service. Chiar daca ai semnat ca totul este ok, intre timp, ai observat ce si cum.
Da, le ceri in scris raspunsul lor cu care mergi la "prostirea consumatorului"
Acolo o sa-ti dea de facut o alta sesizare si poate-ti fac si ceva poze la ceea ce reclami, sau poate le duci tu deja pozele facute.
Poti sa faci si un gest mai "naspa" sa inregistrezi cu telefonul convorbirea pe care ovei avea cu cei de la service. Asa ca sa ai dovada in caz ca sunt nesimtiti.

Dar NU UITA! Toate cele sesizate de tine trebuie sa aiba un temei real. Daca nu esti sigur de ceea ce sesizezi ( nu vreau sa jignesc dar multi vin cu false probleme la mine si incerc sa-i lamuresc, nu uita ca sunt sef de service)
cum ziceam...e bine sa ceri si o alta opinie de la un alt service.
si noi am schimbat tehnologia cu vopsele "pe apa" dar nu avem probleme de nuanta. si nici nu sare vopseaua asa la cateva ore si neagresata.
Reckno
la ce service??
ca vreau sa imi mai vopsesc o portiera si un prag si sunt dispus sa platesc un ban in plus numai sa stiu ca nu mai exista aceasta nesimtire pe care o au unii, chiar nu inteleg dc sa nu faci masina la om bine stiind ca e platit pe casco si le umpli la aia factura si toata lumea e multumita...
nu inteleg cum sa nu dai cu grund pe caroserie inainte sa o vopsesti.....omfg

eu tot ce am zis e corect....id-ul meu de mess e marinus_gavrilus@yahoo.com
te rog adauga-ma ca vreau sa te mai intreb una alta daca se poate, mersi


o sa adaug si niste poze cu masina maine ca sa fie si lumina cand le fac
Executron
QUOTE(RADU__ @ 4 Mar 2008, 22:52)
Dar NU UITA! Toate cele sesizate de tine trebuie sa aiba un temei real. Daca nu esti sigur de ceea ce sesizezi ( nu vreau sa jignesc dar multi vin cu false probleme la mine si incerc sa-i lamuresc, nu uita ca sunt sef de service)
*



Foarte interesanta aceasta atitudine. Fara suparare, dar de ce intotdeaua se presupune ca vine clientul si-si pierde timpul in service venind sa reclame probleme "false". Am fost in multe service-uri cu multe masini si am vazut la prieteri diverse reparatii de accidente si pot zice ca aproape intotdeaua plangerile lor sunt complet intemeiate (cam 95% din plangeri, mai ales la capitolul vopsea).

ONTOPIC:

Daca zici ca exfoliata portiera atunci nu mai ai ce discuta. Revopsire si de data asta calumea. grundul negru care se observa e matuit adica au efectual calumea pasii inainte de vopsit?
Reckno
nu e matuit

klaus
Ce tot ii dati cu garantia? Pai pentru userul reckno aceasta notiune nu exista, dupa cum se vede la:
QUOTE(Reckno @ 16 Feb 2008, 01:13)
"da, dar nu ai garantie deci daca pica ceva (si nu-mi spun ca nu pica) platesti din buzunarul tau."

nenea...s-a inventat casco...iar un schimb de ulei si o placuta de frana...nu trebuie sa ai facultate sa o faci in fata blocului.....dar mai sunt unii care am vazut ca se duc cu dacia 1310 in service pt completare ulei....vezi sectiunea CLT
*


Spuneti-i domnilor sa o faca pe CASCO din nou, garantia la lucrare e o notiune pe care el nu o percepe...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.