Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Noua Dacia Sandero - ce parere aveti?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Sandero > Diverse - Dacia Sandero
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27
floryyn
Pentru ca nu e inca niciun topic deschis pe noua sectiune, sparg eu gheata si sper sa fiu mana buna biggrin.gif

Am vazut aseara pe toate posturile de televiziune, si azidimineata in presa si pe net, lansarea noului model Dacia. Vreau sa spun ca mie personal masina mi-a placut, a fost ca sa zic asa dragoste la prima vedere wub.gif

Mi se pare o masina mai finuță si mai practica decat Logan-ul, si unul din punctele forte mi se pare chiar caroserie tip hatchback, cu bancheta spate rabatabila/fractionabila.

Ca punct mai slabut al masinii mi se pare bordul, la un model nou de masina s-ar fi impus un design complet nou al bordului, dar probabil ca s-a avut in vedere pretul cat mai mic.

Oricum, una peste alta, masina mi se pare reusita. Voi ce parere aveti?
danutzu_nid
e foarte tare ,si mie imi place la nebunie ,arata bine,probabil o sa fie o achizitie in urmatoarele luni biggrin.gif
AR-18-MOS
Mie nu imi place ... are o forma ciudata. Parca ar fi un C3 supra-dimensionat.
Cylog
Masina e ok, insa pare ingusta, scurta si prea inalta. Ceea ce se traduce prin stabilitate redusa in viraje sau cu vant lateral puternic...
sobolan
cat costa?
AR-18-MOS
Am auzit ca variantele de echipare la Sandero, v-or fi cu putin mai scump ca la Logan.
csimby
Cu siguranta noul Sandero va fi urmasul solenzei pe care-l am acum biggrin.gif
IRONICK
QUOTE(csimby @ 5 Mar 2008, 19:50)
Cu siguranta noul Sandero va fi urmasul solenzei pe care-l am acum biggrin.gif
Sigur, sigur. Ce va mai place sa va autosugestionati cu cazatura aia de masina.
AndreiX
Masina arata foarte bine.Pacat de sigla....
Mai bine arata asa:

user posted image

didosdoru
Astept cu nerabdare un drive-test cu Sandero. Sunt curios daca se aseaza mai bine in curbe decat logan-ul.
AR-18-MOS
Eu zic ca nu ... ca e cam ingusta. wink.gif
cc_silviu
Dacia Sandero aduce un pic a clio bicorp
Nu inteleg dc a fost nevoie sa schimbe sigla dacia... blink.gif

de asta ce parere aveti ?
[attachmentid=1627437172][attachmentid=1627437173]

alex_d9
nu e mai ingusta decat loganul
logan 1975mm latime . sandero 1990mm latime ( dimens latimii include si oglinzile laterale )
DIMENSIUNI LOGAN
VOLUME OF BOOT (in litres) 510
DIMENSIONS (mm)
A Wheelbase 2630
B Overall length 4250
C Front overhang 777
D Rear overhang 843
E Front track 1466*
F Rear track 1456*
G Overall width / plus door mirrors 1735 / 1975
H Height, unladen 1525
J Sill height, unladen 690
K Ground clearance, laden 155
L Cabin length (from pedal to rear bench backrest) 1685
M Front elbow room 1418
M1 Rear elbow room 1428
N Front shoulder room 1390
N1 Rear shoulder room 1420
P1 Front head room at 14° seat angle 906
P2 Rear head room at 14° seat angle 873
Y Upper boot opening width 1072
Y1 Lower boot opening with 941
Y2 Maximum boot opening width 1127
Y3 Interior width between wheel arches 1030
Z1 Maximum load length 1005
Z2 Boot height 535
AR-18-MOS
@cc_silviu, Parerea mea: PhotoShop wink.gif
@alex_d9, parerea mea e ca stabilitatea va fi asigurata de niste arcuri si telescoape mai tari, nu asa de moi precum sunt echipate Logan.
zambiee99
Mie imi place partea din fata restilizata, interiorul e ok., dar pe spate... trebuie sa ma obisnuiesc ca si la solenza biggrin.gif, momentan mcv-ul imi place cel mai mult din noile vedete
Mihai Simon
QUOTE(cc_silviu @ 5 Mar 2008, 21:03)
de asta ce parere aveti ?
[attachmentid=1627437172][attachmentid=1627437173]
*



QUOTE(AR-18-MOS @ 5 Mar 2008, 21:14)
@cc_silviu, Parerea mea: PhotoShop wink.gif
*



nu e PhotoShop! am mai vazut poza si alte articole pe net referitoare la modelul respectiv (nu mai site-urile sad.gif ...)!
parerea mea... fata de poza cu Loganul hatch, Sandero arata de 1000 de ori mai bine!!!
referitor la pret, am auzit ca varianta full option nu va depasi 9500 euro.
AR-18-MOS
Pai pune si tu niste link-uri despre "modelul" respectiv ...
Bine zis Lostboy up.gif Ai un plus de la mine ... maine(ca acuma nu pot sa dau).
Lostboy
QUOTE(Mihai Simon @ 5 Mar 2008, 21:37)
nu e PhotoShop! am mai vazut poza si alte articole pe net referitoare la modelul respectiv (nu mai site-urile sad.gif  ...)!
*



Dragă Mihai, eu aș șterge postul ăsta în locul tău. Te faci de râs.
mihai0070
eu cred ca este un clio 3 in cea mai mare parte happy.gif
T-N-T
@ cc_silviu: PhotoShop sau nu , e uratica rau saraca ...
V a L y O
La Sandero nu imi place consola centrala. Parca prea sunt ingramadite comenzile.
b3lloo
sigla nu e ceea din poza de mai sus. dacia e refacut sigla la sandero. asta e cica sigla cu care va fi prezentat sandero

sigla aduce la un desfacator de bere dupa cum ziceau cei de pe gazeta sporturilor.
FLP
incepand de cand poate fi cumparat?
b3lloo
va fi vândut din iunie pe piața românească. asa se zice dar stii cum e la noi
Riddick
E misto masina.Frumoasa.In principiu bine ca au mai scos astia din Mioveni ceva,ca aveam o temere ca vor scoate Logan si o vor fabrica 500 de ani,si doar Logan,cum au facut cu Dacia 1300.Bine ca nu e asa.
Imi place grilajul.Mi se pare bestial,cea mai reusita parte a masinii.Bord ok-singul ce nu-mi place sau ma rog,poate va trebui sa mai treaca ceva timp si sa o vad poate live sa ma obisnuiesc,ar fi spatele.Pare partea de caroserie pe care au lasat-o la urma si pe cand au ajuns la ea,intre timp le-a pierit cheful,s-au plictisit si au terminat-o in graba.Nu stiu...asa mi se pare mie.Sigla mi se pare ok...mai frumoasa decat cea "veche".
In rest...poate prea multe piese Logan(asta ca sa fiu oleaca carcotas).Parca prea multe.Dar...pretul final scuza mijloacele!
Per ansamblu...abia astept sa o vad in showroomuri si sa o duc la o tura biggrin.gif
ydaniel
eu zic ca arata bine;) mi-ar placea sa am una asa pt atunci cand nu am nimica de carat/tras.
SGM.MYKE
LIVE spatele nu arata rau, dar mai greu e cu forma usilor de spate, pe culori deschise se vede mai rau.
Oricum cu grila asta da mai bine decat cu cea de Renault.
La sigla NO COMMENT...... down.gif
B 75 UAP
Nu stiu de ce nu va place sigla asta, mie mi se pare cea mai reusita din 83 pana acum.. macar nu mai e paleasca aia albastra de 1mp..
Lostboy
QUOTE(b3lloo @ 6 Mar 2008, 00:26)
sigla nu e ceea din poza de mai sus. dacia e refacut sigla la sandero. asta e cica sigla cu care va fi prezentat sandero
*



blink.gif .... radmasa.gif
vladiopa
Cel putin din imagini masina arata bine. Despre pret am auzit diverse variante, undeva prin februarie nu stiu care de la Renault anunta ca va fi la acelasi pret cu Logan berlina, acum a aparut varianta ca la nivelul de echipare full va costa in jurul a 9500 eur. Cat despre productie se anunta ca deja incep sa o faca iar in iunie o baga la vanzare.

La prima impresie, cea care reiese din imagini, eu as investi intr-una cu motor 1,5Dci 85CP. Ramane sa vedem cum se comporta in mers. Pe site la Dacia gasiti ceva detalii cuprivire la ceea ce inseamna sandero. In plus au lansat si www.sandero.ro dar deocamdata nu sunt cine stie ce detalii acolo
Anto
Portbagajul e practic inexistent.
fl7
n-are cheder la motor laugh.gif
dj_ALExxx
mda , cred ca se vrea o dacie pentru femei ...pentru femei urate (parerea mea),dacia nu ar ridica vanzarile decat printr-o masina mai joasa sport pana in 10.000 full!
IRONICK
Si Solenza cui crezi ca se potriveste?
Serje
Ai facut tu un studiu/sondaj , de ai ajuns la concluzia asta?
Ca eu din ce am auzit Dacia nu poate produce cat poate sa vanda deocamdata.
Lostboy
QUOTE
mda , cred ca se vrea o dacie pentru femei


QUOTE(IRONICK @ 6 Mar 2008, 12:44)
Si Solenza cui crezi ca se potriveste?
*



Așa a zis mă la știri. Că ar fi pentru femei. Copy-paste.
Anto
Solenza se potriveste posesorilor de Solenza. tongue.gif
IRONICK
As zice eu cui i se potriveste masina ... dar nu pot sa o fac. Sunt si posesori respectabili.
nocivu
arata bine exterior interior ie ok dar bordul lasa de dorit personal mie nu imi place si in legatura cu pretzul versiunea full se va situa undeva in jurul cifrei de 11000 euroi cam mult pt o dacie nu vi se pare ? motorizarile sunt cele de logan din cate am inteles deci consum .....
IRONICK
QUOTE(nocivu @ 6 Mar 2008, 13:04)
motorizarile sunt cele de logan din cate am inteles deci  consum .....
Vorba aia, consumul instantaneu=consumul mediu ...

PS. Eu as fi scos cb-ul din oferta. Pe bune, lumea se pare ca nici consumul mediu nu stie sa il interpreteze.
BlaueCorsa
QUOTE(Anto @ 6 Mar 2008, 10:51)
Portbagajul e practic inexistent.
*


... daca faci trafic cu porci sau cari saci cu ciment.
Anto
Nici chiar asa, dar sunt situatii in care poti avea nevoie de ceva spatiu. E bine daca nu te-ai lovit de problema asta.
Cylog
Indiferent ce s-ar spune, incetarea productiei Solenza a lasat un gol neacoperit in oferta Dacia (e irelevant pentru discutia noastra cine constituie grosul acestui gol, femeile urate sau nu, taranii, taximetristii, constructorii care transporta saci de ciment, etc.). Acest gol se traduce prin preturile (inca) ridicate ale Solenzei pe piata.

Cei de la Dacia au detectat aceasta nisa de cumparatori si prefera sa o acopere ei (cu un profit frumusel, banuiesc) decat o firma concurenta sau mai stiu eu cine.
Serje
Pai daca ai de carat ceva mai mult, rabatezi bancheta spate si ai spatiu mult mai mare ca si in Logan. Banuiesc ca nu vrei si sa cari mult si sa duci inca 4 persoane in masina.
BlaueCorsa
Stai linistit, Anto, am carat destule cu Corsa si s-a comportat excelent. Si da, combinatia bancheta rabatabila + hayon e mult mai eficienta decat un portbagaj normal de sedan.
minny
Ma uit la avatarul lui Cylog si ma gandesc ca poate suntem frati. Mai ales ca suntem timisoreni amandoi. Cat despre solenta, am si eu dar nu as ridica-o in slavi prea mult. E adevarat ca si-a facut treaba, nu m-a lasat niciodata in drum dar nu vad de ce as ridica-o in slavi pentru asta, ca doar asta trebuie sa faca o masina. Iar orice comparatie intre solenta si sandero e irelevanta. Cand masina mea a fost fabricata oricum nu erau alte alegeri posibile de la Dacia deci nu putem vorbi de un segment de clienti. S-a luat ce era! Iar in ce priveste Sandero e nava spatiala pe langa Solenza. Mie asa mi se pare cel putin.
Anto
Nu ti se pare. Ca design, intr-adevar, e cu totul altceva.
Serje
S-a dat drumul la www.sandero.ro
andivl
Sandero 1.4 16V, 98CP, ABS, AFU, AC si 4 airbag-uri pana in 9000 euri. wub.gif
Unfortunatelly, just a dream...
bolek_bolek
Design - Clio3 mutant...
Motor - destul de vioi, din ce se zice pana acum...
Fiabilitate - tot dacie o sa fie...
Sigla dacia din fata - buna de desfacator de bere, macar daca ar rezista sa il folosim la asta...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.