Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Preturi Sandero
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Sandero > Diverse - Dacia Sandero
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
BlaueCorsa
Preturile includ TVA?
bobocul
Da

Pt amatorii pe motorina, in 2009 se va lansa.
BlaueCorsa
Atunci sunt OK preturile.
mg77
Nu ma asteptam ca la versiunea Sandero Laureat sa fie 8950 euro pt 1.4 si 9350 euro pt 1.6. Nu mai merita sa cumpar. Ma voi orienta catre o alta marca de masina.
Bulldog
Si lamureste-ma ce alta marca/masina iti va oferi aceleasi lucruri ca la Sandero la acelasi pret, de zici ca nu merita?
AdrianMC
Nu la acelasi pret dar diferenta s-a micsorat vizibil... Sa dau 8950E pe aceeasi masina (laureate 1.4) pe care dadeam 7500E prin 2003 mi se pare cam ciudat. Mai ales cand cea noua mosteneste rugina si bolile celei vechi.
andivl
dacia si-a schimbat site-ul complet, e disponibil si sandero cu date tehnice/configurare. la o prima impresie, arata fain noul site.
cat despre pretul la sandero, parca putin cam ridicat.
totusi pe un laureate+ 1.4 mpi, fara vopsea metalizata si cu garantie extinsa am dat anul in septembrie'06 8600 euri, iar un sandero cu dotari similare e 8950 euri => 350 euro in plus.
parca nu e asa mare diferenta... cam la atat ma asteptam
mai vedem...

3 Jun 2008, 22:17:
AdrianMC, logan laureate nu are ABS, in timp ce sandero laureate are ABS.
sandero laureate 1.4 = logan laureate+
8950 vs 8600 euro.
deci, 350 euro in plus sandero...
AdrianMC
@andivl: Corect!
aphophis
ca sa nu mai vb ca totusi interiorul sandero-ului e mai prietenos,pare ceva mai calitativ. Plus garantia standard de 36 de luni. Care is convins ca nu va fi totuna cu garantia standard de 18 luni de pana acum + alea 18 luni de garantie suplimentara
einstein1984
Preturile sunt cam mari la sandero pentru ca.... e o masina asteptata si vor vinde f repede toate unitatile. Sunt curios daca vor fi liste de asteptare si cat de mult va dura pana la livrare. E pur si simplu aplicare a unor legi de baza ale economiei.
catal1n2000
Si eu sunt de parere ca preturile sunt mari.
Cred ca voi alege o alta marca sau eventual Logan kiss FM.
minny
QUOTE(AdrianMC @ 3 Jun 2008, 20:14)
Nu la acelasi pret dar diferenta s-a micsorat vizibil... Sa dau 8950E pe aceeasi masina (laureate 1.4) pe care dadeam 7500E prin 2003 mi se pare cam ciudat. Mai ales cand cea noua mosteneste rugina si bolile celei vechi.
*



Cred ca faceti toi aceeasi eroare. Laureate-ul de pe Sandero este aproape echivalent cu Ambitionul de la Logan. Zic ca aproape ca si dotari deoarece Laureate-ul Sandero are chiar cateva in plus (volan reglabil de exemplu, AFU, etc). Deci nu mai comparati mere cu pere. Iar intre timp si preturile au evoluat. Acelasi Laureat din 2003 il gasiti si acum la vanzare cu fix aceleasi dotari insa cat costa acum? Ati ghicit 7900...
Shush
Dar si cateva in minus : jante aliaj si geamuri electrice spate
aphophis
plus garantia aia suplimentara. Eu sunt curios daca va fi full sau va fi ceva de genul 18 luni+garantie extinsa. Eu pariez pe prima varianta
minny
Si pe langa ce se vede e si ce nu se vede. Din poze pare mai bine inchegat, unele defecte au fost inlaturate. Sigur altele au ramas dar s-a incercat ameliorarea lor. Eu cred ca putea fi si mai ieftin putin dar totusi toate aceste adausuri au apropiat sandero extrem de mult de o masina cu pretentii. Toate astea costa. Si sa nu uitam cati bani au bagat si baga in marketing. De la gratarele olandezilor la numarul de prestidigitatie de la lansare smile.gif Astea tot pe noi pica...
stuiberv
Inca nu sunt lamurit, la ei pe site e totusi cam gresit configuratorul smile.gif.

Si la versiuni sunt niste probleme.

La configurator, daca alegi sandero, care e versiunea cea mai ieftina, scrie initial ca ar avea AC.
Tot acolo scrie ca alegi airbag pasager gratuit.

La sfarsit nu apare AC.

La versiuni, la sandero scrie airbag pasager standard si mai jos la optiuni indisponibile, apare airbag pasager.....

Dupa ce isi repara aceste probleme presupun ca va fi mai ok sa iti configurezi o masina la ie pe site smile.gif.
aphophis
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=1401696 , sper sa te ajute, am bolduit nivelele de echipare ca sa fie mai usor de urmarit.
minny
Dintre toate cel mai fain bug e ala cu 1.6 16V la Prestige. Ala ar putea ramane asa smile.gif De fapt cred ca cam asta era un pret corect la care multi sperau pentru o astfel de echipare. Din pacate ...
unEL
SCUMP .... laureate de 1,4 9000E .. daca mai pui si vopsea metalizata si airbag lateral o iei razna.
Am luat in 2005 laureate cu vopsea met. si garantie ext. cu 7600E
Pt. ABS si 2 airbaguri sa dau 2000 in plus e cam mult.
Si daca ma uit asa un sandero laureate diesel de 85CP o sa ajunga pe la 12500E mad.gif
Deja ma gindesc sa ma orientez la o alta masina. Ca sa nu uit de polo hapy diesel de 75CP la 10.000.
Si chiar daca serviceul e putin mai scump, la total ies mai multumit (fara rugina, greieri, antifonari, probleme la injectie (dieselul e premiant), blocuri de lumini).
La 13800 iau o octavia tour diesel cu proiectoare, ac, abs+esp,pachet drumuri grele, cotiera ... de sta mita in coada ... si octavia chiar merita investitia.
Va salut si vreu sa va spun ca e doar parerea mea.
aphophis
pai hai sa o luam asa:

sandero 1.4 75 cp, laureate care are cica 2xairbag,servo ac, abs, radiocd, geamuri electrice fata , oglinzi electrice si degivrante , proiectoare de ceata, computer de bord, volan reglabil in inaltime si bancheta rabatabila si fractionabila 1/3 si 2/3 e 8950 de euro ddp. Cu 36 luni garantie,reviziile facandu-se la 20.000 de km sau un an. Eu as mai adauga doar airbagurile laterale fata care probabil is 200 de euro. Si se ajunge la 9150 de euro pt ce am descris eu mai sus.

ce ai in plus fata de laureate-ul dacia? abs, 2 airbaguri laterale, garantia standard de 3 ani, volanul reglabil pe inaltime, bancheta rabatabila/fractionabila.

Oricum fiecare judeca pentru sine, m-am uitat de curiozitate cat e un polo happy de 1.2 70 cp. ~10.300 de euro ddp. Si nu are abs (costa 368 de euro cip),inchidere centralizata (210 euro cip), computer de bord (127 euro cip), faruri de ceata (131 de euro cip),geamurile electrice si cu oglinzile electrice costa 516 euro cip, are jante de 14" , deci toata distractia asta costa inca 1600 de euro deci toata galagia ajunge la 11.900 de euro. Si nu stiu daca in banii astia are airbaguri ca nu scrie pe configurator.
mariusbatrinu
@stuiberv daca nu vrei sa folosesti configuratorul adauga la modelele Dacia Sandero vopseaua metalizata si airbag-urile laterale (255 Euro si 200 Euro) si cam asta este toata configurarea masinii. smile.gif Si totusi parca Loganul KissFm este cel mai bun ... parca.
daciafan
preturile sanderoului frizeaza bunul simt (chestie specifica francezilor, care sunt determinati genetic sa fie nesimtiti si nesatui)
catal1n2000
Sunt de acord cu tine.
Mai bine pun 1000 de euro in plus si imi iau o alta masina.
Daca ieri eram aproape hotarat sa-mi cumpar sandero, acum nu prea mai intra in calculele mele.
Nici nu stiu daca ma mai duc la test-drive.biggrin.gif
klaus
Imi poate da si mie cineva niste exemple de masini de 4 m, cu cel putin dotarile sandero, si cu cel mult 10% mai scumpe?
Serje
Nu-ti pot spune pentru ca nici nu is interesati de asa ceva, se vedea de cateva zile ca vor numa sa critice pretul. Pana nu demult urlau multi ca ce masina ii si loganul care nu are abs standard. Acuma asta are, da de ce nu are pretul sub logan. Se vede bine din pozele puse de tine si de IRONICK ca au adus si oarece imbunatatiri, unele furate de pe forum. Dar de ce nu is gratis? Plus ca poti sa le mai zici de nu stiu cate ori ca au pretul asta si pentru a limita cumva cererea, ca oricum nu prea vor sa inteleaga. Da is mortale dramatizarile , cum ca i-o pierdut dacia ca si clienti. Nu vad diferenta intre laureate de pe Logan si cel de pe Sandero si lista ar putea continua.
catal1n2000
Pt. klaus

Chevrolet Aveo, Clio Symbol, Fiat Grande Punto, Fiat Linea, Skoda Fabia sedan,Hyundai accent Logan...
Andy_ACS
QUOTE(klaus @ 4 Jun 2008, 09:09)
Imi poate da si mie cineva niste exemple de masini de 4 m, cu cel putin dotarile sandero, si cu cel mult 10% mai scumpe?
*



Ca de obicei, ne gandim decat la dotari. Ca tot ziceti voi de romani... romanul vrea dotari frate, nu conteaza restul (pozitie la volan, tabla, vopsea, antifonare, materiale, placere condus, aspect, performanta....)

Foarte scumpa! E 1000E in plus fata de Logan. Si chiar daca are garantie 3 ani, e ca si cum ti-0 baga pe gat (garantia...).

Eu m-am hotarat ca nu merita si o sa ma reorientez catrea altceva. Parca imi si pare rau, ca imi placea forumul, dar raman si cu alta masina smile.gif

Alte masini: Clio3, Opel Corsa, Opel Astra Classic, Vw Polo, Seat Ibiza, chiar Chevrolet Lacetti, Ford Fiesta.... Cred ca e suficient si de asemenea cred ca daca tot au ajuns daciotii la 10.000 (cu motoare DEPASITE de 15 ani vechime, cu tabla ca foita de ceapa si vopsea lavabila) merita 1000-1500 in plus ca sa iei MASINA.

Bafta!
Serje
Pana acuma era problema de ce ii numa un an jumate, acuma ca o facuto 3 ani ti-o baga pe gat? Va plangeati ca de ce in romania se preconiza ca va fi tot e un jumate si inafara de 3 ani. Si inca odata, vedeti ca versiunile nu is aceleasi ca si la Logan, cam difera oleaca.
Deci din toate astea cam reoese ca vreti o masina cheala, mai bine fara garantie, daca se poate chiar garantie zero, fara abs, fara... daca era fara astea atunci ca de ce ii fara... voi va intelegeti pe voi ?
catal1n2000
Ideea este ca au declarat ca masina nu va fi mai scumpa de 9500 de euro, acest lucru fiind spus chiar de oficialii Dacia.
Acum au ajuns aproape de 10000. Vi se pare normal?
Ei s-au gandit: " lasa ca o cumpara si la pretul asta".
Iar in ceea ce priveste faza cu garantia trebuia sa fie optionala.
Oricum cu preturile astea nu cred ca o sa vanda 50000 de Sandei pana la sf anului.
vijelie
Mai sapa, Andy, eventual pune si linkuri la configuratoare wink.gif
IRONICK
QUOTE(catal1n2000 @ 4 Jun 2008, 09:24)
Chevrolet Aveo, Clio Symbol, Fiat Grande Punto, Fiat Linea, Skoda Fabia sedan,Hyundai accent Logan...
*
Singura mai masina dintre astea este doar Skoda Fabia, restul sunt petarde. Fiat inca nu a inceput sa faca masini, Kaveo ..., Clio Symbol isi ia rusinica la finisajele, Hyundai este Hyundai.
klaus
primul aveo cu abs e 10.150. Cu motor de 1.2 (care credeti-ma ca e o petarda gafaita), fara geamuri electrice spate etc. Primul chevrolet cu motor de 1.4 e 10.720. Fara geamuri electrice spate, fara oglinzi electrice, fara proiectoare ceata etc. Primul comparabil e 11.590. Cu reducere cu tot 10.830. Mai scump de 10% decat sandero echivalent.
Primul grande punto echivalent e 11.059 cu tva. Cu motor de 1.4 77 cp. Multa lume huleste motorul de 1.4 de pe logan, ca e subdimensionat etc. Bine ca pe Fiat e supradimensionat...
Primul linea (tot cu motor de 1.4) e 11.453. Fara geamuri electrice spate.
Prima fabia sedan cu motor de 1.4 (care e ok) e 11.551. FARA ABS.
Singurul in picioare e clio symbo fidji care e 8.900 cu reduceri cu tot.

Insa, pentru cine nu a observat, linea, fidji, fabia sedan, loganu sunt cu portbagaj. Bine, inteleg ca e greu de observat asta.

Sandero e hatchback. Singurele la care se putea face referire de comparativ: aveo si grande punto.
Care sunt mai scumpe de 10%.

Astept provincia cu niste exemple pertinente


PS: comparatia cu pretul loganului il face lumea avand in vedere si... ABS-ul?
vijelie
Ete na, toti vor ABS gratis...
IRONICK
Romani ... au vrut sa aibe unele lucruri in plus, acum le are. Da este scumpa domnule, trebuia pe gratis.
vijelie
Are idee cineva cum e treaba cu garantia de 3 ani?
E standard toti 3 ani sau 18 luni + extindere 18 luni?
Flamingo
QUOTE(unEL @ 4 Jun 2008, 02:09)
SCUMP ....
(...)
Si daca ma uit asa un sandero laureate diesel de 85CP o sa ajunga pe la 12500E  mad.gif 
*



Hai c-am "nimerit-o" cu data lansarii si observ c-am "nimerit-o si cu pretul maxim... (vezi topicul ce tocmai a fost inchis). Cu toate ca ce zice unEl mai sus, nu este decat o ipoteza... deprate de adevar nu e... Cat despre...

QUOTE(unEL @ 4 Jun 2008, 02:09)
Deja ma gindesc sa ma orientez la o alta masina. Ca sa nu uit de polo hapy diesel de 75CP la 10.000.
*



Iar o dam in altele. Normal ca iti poti lua o alta masina, dar apoi nu mai esti un "bun" roman... fidel brandului Dacia. biggrin.gif
aphophis
QUOTE(catal1n2000 @ 4 Jun 2008, 08:24)
Pt. klaus

Chevrolet Aveo, Clio Symbol, Fiat Grande Punto, Fiat Linea, Skoda Fabia sedan,Hyundai accent Logan...
*



symbol nu e concurent pt sandero. fiat linea nu e nici ea. skoda fabia sedan idem. hyundai accent nici el nu e. ramane chevrolet aveo. despre care trebuie sa vedem ce va face la euroncap, pt ca inginerii de la gm dat au prostul obicei sa dea peste cap siguranta pasiva a masinii odata cu facelifturi. dar hai sa vedem ce va fi:

- un aveo corespunzator unui sandero 1,6 90 cp laureate este 1.2i 16V 84CP B5LC55C, care e 9400 de euro. Are servo+ac+2xairbag,abs, radio mp3 , inchidere centralizata,jante de 14", coloana directie reglabila pe inaltime. Cam aceleasi dotari de pe sandero daca nu ma insel care costa 8950 euro. La ambele vopseaua metalizata e ~250 de euro, insa la logan poti opta pt airbaguri laterale , in timp ce la aveo la nivelul asta de echipare nici un ai cum sa optezi. Aveo nu are computer de bord, proiectoare ceata, Oglinzi reglabile electric si incalzite. sandero puncteaza la spatiu interior (lungime mai mare - 4020 sandero vs 3920 aveo si ampatament mai mare-2589 sandero vs 2480 aveo), portbagajul e mai mare la sandero care are 320l fata de aveo care are 220l, loganul are 6 cp in plus. La garantie nu stiu care e intervalul de revizii si perioada de garantie. Deci aveo e cam singurul adversar mai serios, sa vedem cum se va comporta fiecare la euroncap. Insa dacia probabil va avea avantajul intretinerii mult mai ieftine. In rest nu stiu daca sunt modele care sa se apropie de sandero ca preturi smile.gif

<span class='edit'>4 Jun 2008, 09:17:</span>
QUOTE(vijelie @ 4 Jun 2008, 08:58)
Are idee cineva cum e treaba cu garantia de 3 ani?
E standard toti 3 ani sau 18 luni + extindere 18 luni?
*




asta ma intrebam si eu. aberez gandidu-ma daca nu ofera si garantie standard de 36 luni + garantie extinsa 18 luni blush.gif
vijelie
Auzi... da' flori nu vrei?
aphophis
aaa... si inca ceva. Aveo-ul asta nou pare-mi-se ca e facut in europa, in polonia biggrin.gif deci aia care mizau pe fiabilitatea coreeana ar face bine sa se gandeasca de 2 ori. Plus consumu mai mare la coreene, in principal pt ca motoarele astea mici de 1.2 16v trebuie turate ca sa obtii ceva de la ele
catal1n2000
Vad ca in acest moment au scos de pe site varianta prestige din sista de preturi si nici nu se poate configura.
Cred ca si-au dat seama de greseala cu 1,6 16v.
vijelie
E varza saitu, parca e joc onlain.
aphophis
la dotari cel putin preferam vechiul site era mult mai logic. Iti dadeai una doua seama de diferentele intre diversele nivele de echipare
catal1n2000
exact era mult mai bun vechiul site din punctul asta de vedere.
Acum e mai greu sa-ti dai seama.
Macar daca exista un meniu de comparatie intre versiuni.
aphophis
ca o concluzie. Preturile sunt foarte corecte bate la fund cam toata concurenta dpdv al preturilor, va lua o multime de clienti de masini de clasa mini. Insa pun pariu ca atunci cand vor mari capacitatile de productie, vor scadea si preturile. Nu cu mult, maxim 200-300 de euro insa suficient cat sa se distanteze si de singurul concunret aveo(la o distanta confortabila). Vom trai si vom vedea, sunt convins ca dacia va puncta si la capitolul siguranta pasiva, pare oricum mai masina ca loganul si va oferi ca principal argument de vanzare costurile mici de intretinere si spatiul interior+portbagaj peste toata concurenta directa, plus raport dotari-motorizare/pret peste 95% din concurenta directa.
vijelie
Da-mi, te rog, un exemplu de ieftinire a Loganului datorat maririi capacitatii de productie.
catal1n2000
Nu este ieftinire efectiva. de exemplu acum dau o reducere de 500 de euro la masinile pe care le au pe stoc din ianuarie februarie.
Ei au acele masini pe stoc deoarece au produs prea multe.
aphophis
QUOTE(vijelie @ 4 Jun 2008, 09:42)
Da-mi, te rog, un exemplu de ieftinire a Loganului datorat maririi capacitatii de productie.
*


abs plus? biggrin.gif icon_mrgreen.gif
vijelie
Mersi, m-am lamurit smile.gif
GabiVo
Pe site au afisat din greseala la Prestige motorizarea 1,6 16V, in realitate este 1,6 MPI, iar pretul este 9.850 euro.
Acum au scos din lista de preturi si configurator versiunea Prestige, probabil lucreaza la corectarea acestei erori, care putea crea iluzii multora.
In configurator la Prestige nu apare nici un motor, iar la pret apare "infinity".
Probabil va aparea in viitor si motorizarea 1,6 16V, dar va fi in mod sigur peste 10.000 euro.
catal1n2000
Eu nu inteleg de ce au "urcat" site-ul ala daca nu e pus la punct.
Da tot felul de informatii eronate.

Inca o dovada a faptului ca nu sunt profesionisti.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.