Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Blocul de lumini
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
MRM_Roby
azi am luat de la un prieten un bloc de lumini. l-am desfacut pe al meu si l-am montat pe al lui deoarece mie nu imi mai statea maneta de semnalizare pe pozitie. Blocul lui precizez ca merge perfect la el pe masina. Problema este urmatoarea, claxonul nu merge tot timpul, cand dau pe pozitii mi se aprind becurile pe fata dar pe spate triplele nu se aprind tot timpul face figuri ca si claxonul. Alta problema sunt semnalizarile, pe spate merg normal dar pe fata nu se aprind deloc. Am verificat firele cu cele de la blocul meu de lumini si sunt asezate corect. Precizez ca cu blocul meu merg toate dar a inceput sa imi faca figura cu pozitile pe spate sa nu mi se aprinda tot timpul. Din triple nu este nici o problema deoarece sunt schimbate.


Astept pareri, cred ca o sa ii dau foc, fac una si se strica alta
adrianne
Pe blocul de lumini se leaga plusul pe surub, care pleaca spre contact. Pe cupla blocului ies 5-6 fire, care sunt:
-claxon
-pozitii
-faza scurta
-faza lunga
-dublura una din faze, scurta paremi-se
-faza lunga+faza scurta.
Standard se folosesc primele 4, cu corespondent din instalatie.
Daca pe fata sunt pozitii iar pe spate nu, problema nu e din bloc.
Daca claxonul nu merge tot timpul, e posibil sa fie din bloc, din cupla, din instalatie, samd.
De ex, tocmai am pus un bloc nou, iar pozitiile sunt figurante datorita cuplei din instalatia la care se leaga blocul.
Util este un aparat de masura.
Minel
QUOTE(MRM_Roby @ 6 Mar 2008, 18:54)
Blocul lui precizez ca merge perfect la el pe masina. Problema este urmatoarea, claxonul nu merge tot timpul, cand dau pe pozitii mi se aprind becurile pe fata dar pe spate triplele nu se aprind tot timpul face figuri ca si claxonul.
*




Pai daca merge perfect la el pe masina ii clar ca nu este de la bloc ! wacko.gif
Verifica mufa de conectare respectiv contactele sa nu fie oxidate la mufele mama si tata
La mine din acuza acelei mufe nu imi mergea faza scurta si mi se incalzea blocul de lumini !
MRM_Roby
gata s-a rezolvat dupa inca 3 ore de stat pe la masina, am descoperit ca erau inversate firele in blocul de lumini iar unele nu faceau contact
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.