Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Radiator
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Bochi
Am si eu o problema. Din vara a inceput sa imi curga radiatorul. Am tot completat cu apa dar a venit iarna si a trebuit sa ii pun antigel.O data la 1-2 sapt scade de la max la min. Nu este o pierdere enorma dar ma deranjeaja. Mentionez ca are caloriferul original din fabrica adica cel cu lateralele din plastic si stiu ca asta nu se lipeste . Nu vreau sa ma gandesc sa dau 1.300.000 pe unul nou. Am auzit de acel tubulet cu pilitura de metale care se depune exact pe unde curge dar am auzit ca exista posibilitatea sa se infunde caloriferrul de caldura si nu radiatorul, asa e?

Va rog sa imi spuneti si mie pe unde se pun ac prafuri si cat trebuie pus pt a evita problemele care decurg de aici?

Va multumesc.
RIon
In mod normal torni in vasul de expansiune o portie din tubul respectiv si lasi masina la relanti 10 minute (ar trebui sa scrie detaliat pe prospect).
Esti sigur ca iti curge prin radiator? Poate ai ceva coliere nestranse... verifica-le.
Si mie imi arata la rece pe nivel minim, iar la cald, trece de maxim.
Ce masina ai?
Al Cap0nE
Si eu am radiatorul fisurat. Am rezolvat cu o jumatate de tub de pilitura mecanica. E vreo 50 k tubul. Unii spun ca e total contraindicata pilitura dar stai linistit. O jumatate e de ajuns si nici nu o sa-ti infunde nimic (cel putin la mine). Pui pilitura in radiator,nu in vasul de expansiune, si contrar cu ce a spus RIon, nu la relanti, ci te plimbi vreo 10 minute (sau o tii turata) chiar daca si pe eticheta zice relanti-o sa se astupe doar daca circula apa mai puternic. Cand a inceput frigul, am schimbat lichiul de racire, pus antigel, aerisire etc. Dupa toate astea a inceput iar sa curga caci se spalase circuitul de pilitura. Am mai pus cam un sfert de tub si din nou nu mai pierde nici o picatura.
MH16GMT
Incearca cu poxipol, eu am acelasi tip de radiator, e lipit de 4 ani si tine si acum!!!!
Ov
ma abtin cu privire la pilitura, mie mi-a infundat la 1300 radiatoru' de nu m-am vazut, dar cred ca am pus eu cam multa 04.gif

deocamdata, topicul asta merge la prob tehnice
RIon
AL CAPONE, nu contrar la ceea ce am spus eu, am avut in mana un tub din acela, si scria exact ce am postat mai sus, exista mai multe variante.
bdaniy
Apropo de pilitura, am vrut sa-mi infund si eu gaurile din radiator si am sfarsit prin a-mi busi pompa de apa (care era noua de altfel).
Am luat un radiator de la dezmembrari si un capac de pompa de apa nou,
deci ma cam abtin sa mai bag pilitura in circuitul de racire....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.