Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pompa de ulei
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
vallyyy
salutare ! care stie cum se verifica o pompa de ulei ? daca ati putea explica in detaliu si cu o poza ,doua as fi recunoscator ....multumesc anticipat
Tiberiu-Andrei
Ce sa verifici la ea? blink.gif
Uzura?dai frumos baia jos si ai ce studia,cu ocazia asta verifici si excentricu care o invarte de pe arbore.
Presiunea?pai daca n-ai incredere in ceasu de bord sau nu functioneaza in locu sondei se infileteaza un manometru si ala iti va arata presiunea precis.
AR-18-MOS
QUOTE(vallyyy @ 7 Mar 2008, 13:53)
care stie cum se verifica o pompa de ulei ?

Ce sa verifici la ea? Daca functioneaza ... ? laugh.gif
kalyyyyyy
plecind de la premiza ca nu vrei sa verifici presiunea pe care o da,ceea ce se face cel mai corect cu manometru infiletat in locul sondei,trebuie data pompa joc.Ce ar trebui sa te intereseze:
-sa nu fie infundata sita
-axul pompei sa nu aiba joc
-supapa cu arc sa functioneze.
vallyyy
m-am referit la faptul ca am gripat motorul si suspectez pompa de ulei ...d-aia am intrebat cum aflu daca ea a fost vinovata ?,,,am avut 2 cuzineti gripati si un piston sad.gif
sobolan
QUOTE(Tiberiu-Andrei @ 7 Mar 2008, 14:55)
....,cu ocazia asta verifici si excentricu care o invarte de pe arbore.
*



e clar...esti beat....

AAlpine1
QUOTE(vallyyy @ 7 Mar 2008, 22:52)
m-am referit la faptul ca am gripat motorul si suspectez pompa de ulei ...d-aia am intrebat cum aflu daca ea a fost vinovata ?,,,am avut 2 cuzineti gripati si un piston sad.gif
*



se da pompa jos, se baga intr-un lighiean/sticla de 5l/sau ce vreti voi plina cu ulei,
se invarte pompa de ax si se tine degetul pe unde iese uleiul, daca pompa nu face presiune o arunci, daca pompa iti "misca" degetul cu care apesi e ok........
mihai0070
sau mai simplu misca de axul pompei daca are joc atunci mai mult ca sigur trebuie schimbata , daca nu are joc mai merge , (jocul maxim permis intre pinioane este de 0.2)
sobolan
QUOTE(mihai0070 @ 9 Mar 2008, 00:35)
jocul maxim permis intre pinioane este de 0.2
*



0.2-0,5mm...bingo....
jocul intre pinioane conteaza la o pompa cu roti dintate.....
aalpine1 a explicat super ok.....
mihai0070
QUOTE(sobolan @ 9 Mar 2008, 22:47)
0.2-0,5mm...bingo....
jocul intre pinioane conteaza la o pompa cu roti dintate.....
aalpine1 a explicat super ok.....
*




bingo la tine jocul maxim admis este de 0.2mm , 0.5 mm poate numai daca faci linie la BINGO!!! (metoda cu astuparea gaurii cu degetul este foarte ok si este suficient de precisa daca stii sa interpretezi acea aruncare a degetului wink.gif )

Si cam ce pompa crezi tu ca ai pe dacie daca spui ca "jocul intre pinioane conteaza la o pompa cu roti dintate....." blink.gif


Uite aici si dovada , demostreaza ca 0.5 este admis ph34r.gif

[attachmentid=1627437919]
sobolan
ehe....intelesa-i omule....fa-te clar explicat ptr toata lumea
distanta dintre varful dintelui si "cochila" iar jocul axiial al axului mai putin relevant,doar jocul radial conteaza......am zis-o si eu la graba.....

momentan,pe dacia mea,am pompa cu lobi wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.