Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: sabotii raman blocati!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
garfield83
am o mare problema...a carei cauza nu o cunosc...nici eu si nici vreo 2 mecanici...

dupa franare sabotii(dacia break pe spate) raman blocati,se ating de oala si se aude un zgomot tare neplacut, oala si roata se incing , consumul creste, masina trage dreapta (probl e pe stg)


nimeni nu stie ce e stricat la ea...sa fie sabotii?-"nu se pot pronunta"...sa fie pistonasele care raman blocate-"se poate"

si uite asa nu stiu ce are masina mea!!!
adumitrachy
Pistoanele mai mult ca sigur.Si mie mi se blocau rotile de pe spate si am blocat pistoanele
bicosu
Mai mult ca sigur raman pistoanele blocate, da-le jos si curata-le, eu asa am facut si merge bine acum.
notchman
Una din cauze este mizeria acumulata in pistonase , se curata si gata .
Daca nici asa nu se rezolva problema , curata si repartitorul .
Daca nici asa nu vrea , schimba racordurile (fortunele), io am curatat si pistonase si repartitor si degeaba ..pana nu am schimbat un racord nu a vrut sa'si faca treaba cum trebe (innebunisem de draci, dar este o explicatie logica , racordurile imbatranesc prematur si din cauza lichidului de frana prost , si bucatele de caocioc , se desprind si se comporta ca o supapa.....)
Ov
eu am alta parere. E posibil sa fie repartitorul stricat, astfel incat sa se blocheze si sa ramana presiune pe circuitul din spate.
OCEBE
Stan Patitu' zice ca trebuie verificati si cilindrii de frana!!
Dyda
Nu spusesi daca s-a demontat tamburul si s-a facut vre verificare
La ce s-a spus pina acum mai trebuie verificat arcul readurece saboti si arcul conic mentinere sabot - cel ce se prinde in platou
O posibila deformare a pistonului secundar si sa nu mai revina - am intilnit 3 asemenea situatii unde din cauza proastei calitati a materialului pistonul se deforma
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.