Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme circuit alimentare cu combustibil
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
tatuci
salut!

Se da una bucata dacie 1310TLX din '91 din semnatura.

Problema: in mers pirde putere cand ma astept mai putin si uneori chiar se opreste motorul

Solutie provizorie: se sufla pe furtunul de alimentare cu benzina (cel care vine din rezervor iainte sa intre in borcanul decantor) dupa care mai merge 4-7 km (daca doar astept 5 minute si actionez manual pompa de benzina abia dacamai merge 500 de metrii)

Incercari de remediere a problemei: inlocuit furtune de aimentare (inclusiv coturile de la rezervor), suflat cu aer conductele de alimentare, scos filtrul din rezervor (nu era decat f putin murdar) si asat pe masa (n-am ma putut sa il pun la loc), am curatat traseul condunctelor din rezervor, am filtrat benzina din rezervor (interiorul cat si exteriorul nu prezinta urme de rugina), am curatat filtru din carbutaror, am curatat carburatorul), am curatat filtrul de aer, am inlocuit pompa de benzina

Efecte: masina merge impecabil, motorul merge rotund, nu am pierderi de ulei, nu scapa gaze...asta pana cand iivin dracii si intrerupe alimentarea (suflu pe conducta si iar merge impecabil...cel mult 5 km

Inrebare: ce mama masii poate sa aiba? unde sa mai umblu? (urmeaza sa schimb si membrana d ela pompa de acceeratie a e cam imbatranita si garnitura de etaseizare d ela carburator...desi ma indoiesc sa fie de acolo (mi-a spus un nene ca poate trage aer fals...))

P.S. am citit in cartea Dl Mondiru ca rezervorul se curata cu soda incalzita...este posibil sa mai fi ramas ceva mizerie in rezervor? solutiile acelea care se toarna in rezervor pt eliminarea impuritatilor m-ar ajut ain czul asta?
Kinetix
Salut. Ai citit topicul ASTA?
ZTV
offtopic: masina din semnatura ta e din 1993, nu din 1991
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.