Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme cutie viteze
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
tzu_andrei
Salut. am o dacie cu cutie in 5 trepte si acum ceva timp mi s-a blocat selectorul de a 5-a in mers si am stricat si un rulment de pe acolo. am dat-o jos si am schimbat rulmentul si calaretii de la selector. am pus-o pe masina si merge numai ca marsalierul nu mai este diferentiat de treapta a 2-a, adica ca sa bag in marsalier nu mai trebuie sa apas pe maciuca, ii dau direct. de ce oare face asa? eu am uitat sa pun o saiba la un surub de la capac.. am postat o poza.
mircea.a
Undeva sub caroserie in dreptul manetei schimbatorului exista o placuta limitatoare care se prinde in doua prezoane. O mai ai?
renotgo
Da ,schimba si regleaza patina !Daca nu stii ,du-o la service !
tzu_andrei
patina nu o aveam si nici acum nu o am. faza e ca daca apas pe maciuca nu mai pot baga in marsalier.deci.....
renotgo
Dupa cate stiu ,ai pus ceva invers .Nu-mi dau seama ce ,dar ...uita-te atent la ce-ai desfacut ...ai sa gasesti singur problema .
pcostica
intra in marsalier fara sa apesi 'maciuca' din cauza ca nu ai acea placuta limitatoare.Diferenta intre viteza 2 si marsalier exista doar ca nu ti-ai dat seama ,viteza 2 este opusa vitezei 1 iar marsalierul un pic mai spre sofer.
Bafta.
tzu_andrei
si cum arata placuta limitatoare?
Ovidiu Comănescu
ca un pinten prins in doua suruburi langa capatul schimbatorului.
tzepesch
heheh
si la mine merge fara sa apas pe maneta. dar daca trag spre mine in stg, capul de sub masina incaleca f usor pe patina si se apasa singur. apoi trag spre scaun si gata. si, nu, nu am stricat nimic in cutie si n-am probleme cu ea.

doar am reglat patina aia.

merge ca unsa, si-mi place f mult asa.

la mine e dif intre pozitia de mansarier si a 2-a.
a 2-a e axata cu a 1-a, mansarierul e in lateral
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.