Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Recomandari ruta BACAU-SIBIU
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
Codrin-Bacau
Va salut,

Saptamana viitoare vreau sa ma aventurez intr-un drum pana la Sibiu, puteti sa-mi recomandati o ruta mai simpla/acceptabila dpdv al starzilor, carosabilului si al traseului?
Sincer...nu am mai fost pana acum in acea zona, din acest motiv va cer ajutorul.

Pe langa aceste informatii va rog sa-mi spuneti daca pe traseu sunt montate camere radar fixe, daca da..unde..biggrin.gif

Va multumesc anticipat.
Codrin-Bacau
Chiar nimeni???? unsure.gif
crising
Am facut eu asta vara traseul asta.
Bacau-Onesti-Targu Secuiesc(traversezi Oituzul)-Brasov-Fagaras-Sibiu.
Oituzul e superb. Anul trecut era bun drumu pana in Fagaras. De la Fagaras la Sibiu se faceau lucrari la asfalt si se circula pe portiuni de un sens dar semaforizate. De radare n-am avut parte dar oricum am mers legal.
Codrin-Bacau
OK...ms fain...astept si alte sfaturi/pareri..eventual mai recente...poate au aparut ceva modif..
Alexu7
Bacau - Comanesti - MiercureaCiuc - Odorheiul Secuiesc - Sighisoara - Medias - Sibiu.


sau


Bacau - Onesti -[E 572]- Brasov - [E 68]- Sibiu


cam astea ar fi traseele, starea drumurilor poate o zice cineva din zona sau care frecventeaza des tongue.gif


drive safe !
kaspersky
Bacau - Comanesti - MiercureaCiuc - Odorheiul Secuiesc - Sighisoara - Medias - Sibiu.

Asta e cred ca cea mai scurta varianta. N-am mai fost de vreun an pe acolo, dar intre Odorheiul Secuiesc si Sighisoara era destul de prost, nu stiu daca intre timp au mai lucrat ceva pe acolo. (citeodata erau gropi, le astupau da' nu tinea cine stie cit, drumul era cu denivelari, mi-era mila sa-i dau cu mai mult de 70 km/h). Daca nu esti vitezist si esti rabdator poti sa mergi pe acolo ca portiunea de drum nasol e sub 50 km.
Codrin-Bacau
OK...10x...mai astept si alte sfaturi daca mai stiti... worship.gif
octa74
E ok sfatul lui Kaspersky. Ce pot adauga e ca drumul intre Odorhei si Sighisoara este ok, e recent reparat. Singura zona cu probleme e in Cristuru Secuiesc unde drumul e cam varza. In rest e super drumul.
Pe partea cealalta - Bacau - Onesti - Tg Secuiesc - Brasov - Sibiu.. nu stiu cum mai e de la Bacau pana la Tg Secuiesc, dar in rest e cam asa: Tg Secuiesc - Lunca Calnicului (intrarea in jud Bv dinspre Covasna) - super, Lunca Calnicului - Brasov - betonat cu petice de asfalt - circulabil, dar nerecomandabil la viteze peste 100 km/h, Brasov - Sibiu - portiunile refacute (pe care se merge f bine) alterneaza cu cele in reparatii. Semafoare nu prea mai sunt, pe unde se repara podetele sunt drumuri care le ocolesc. E circulabil si el.
hunior
Bacau - Comanesti - MiercureaCiuc - Odorheiul Secuiesc - Sighisoara - Medias - Sibiu.


intre comanesti si lunca de jos/sus(iesire din BC intrare in HR) e nasol, gropi mari. de la lunca de sus e foarte ok, drum ca palma pana in Odorheiul Secuiesc. serpentine, curbe, linii....cat prinde masina, si cat ai curaj
mihail75
ca un update pentru cei interesati (am fost zilele trecute), portiunea de la Comanesti la Lunca nu e chiar asa de rea cum se spune mai sus. Partea cu gropi e mai aproape de Comanesti, insa nu e de speriat. Cu atentie, se pot ocoli gropile. Pe masura ce treci de Agas, Asau si te apropii de Harghita e din ce in ce mai ok. Iar dincolo de Odorhei, doar de la Cristuru Secuiesc la Vinatori e mai valurit, atit.
supremeon
Ca un update pentru cei interesati, de la Brasov la Sibiu este ca in palma, nu vezi nici macar o singura groapa! De la Bacau la Brasov, prin Onesti este bun drumul, sunt 2-3 gropi ici-si-colo, dar nu ai griji... mergi linistit...

In privinta portiunii de cativa km de la Lunca Calnicului la centura Brasov, eu o negociez cu peste 110 la ora, pentru a "sari" peste denivelari... stiti, drumul acela nu este voie sa fie asfaltat... de 20 de ani incearca brasovenii sa toarne asfalt pe el, dar nu sunt lasati de minister, deoarece chipurile ar fi pista de aterizare pentru avioane, in caz de urgenta (tampenia secolului, caci drumul este traversat de 2 linii de 110 kV)... pe de alta parte, tot ministrul transporturilor a fost nebunul care s-a opus construirii aeroportului de la Brasov, nu inteleg de ce...

Dar, stiti, portiunea aceea de beton poate fi usor ocolita, prin 2 variante... Eu folosesc: Lunca Calnicului, Prejmer, Teliu, Budila, Tarlungeni, Brasov. Intre Lunca si Prejmer (2km) sunt cateva gropi, dar de la Prejmer incolo este ca in palma drumul, nici macar o singura groapa nu are, calitate f. buna...

Deci, de la Bacau la Sibiu, cea mai normala solutie mi se pare prin Onesti, Targul Secuiesc, Brasov, Fagaras...
mihail75
dupa ninsorile astea a mai fost cineva pe sectorul Bacau-Onesti-Oituz-Brasov? Cum se mai prezinta? Prima parte ma intereseaza in mod special, caci de la Tg. Secuiesc stiu ca e rezonabil.
thanks!
george_scala_2004
http://www.andnet.ro:6060/itn/and.asp
mihail75
george, merci, oricum acolo intram cu siguranta, pacat insa ca nu zice nimic de gropi. Ceva noutati in acest sens?
mihail75
nimeni? vineri dau o fuga spre Bv si as vrea sa stiu.
Daca nimeni nu stie, probabil tot eu voi da raspunsul, cind ma intorc.
mihail75
dupa principiul "eu sutez, eu dau cu capul, eu apar, eu marchez", va tin la curent:
Pentru cei interesati, traseul Iasi-Roman-Bacau-Onesti-Brasov se prezinta rezonabil. Iasi-Bacau e cum il stim, cu exceptia unor mici gropi aparute ici-colo, Bacau-Onesti e foarte denivelat, chiar o banda rupta datorita alunecarilor de teren in zona Magura (insa nu e grav), la partea de gropi e ok, Onesti-Oituz-Brasov se prezinta incredibil de bine, tinind cont de iarna ce inca se desfasoara (lipsa gropi). Aici se vede ce si cum s-a lucrat, in comparatie cu alte DN din tara.
hellcat
Informatia chiar e folositoare smile.gif ...vineri plec la Moeciu si chiar ma gandeam daca portiunea Onesti-Brasov a rezistat capriciilor acestei ierni.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.