Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Semnalizari defecte
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bullet
Salutari poate cineva sa ma ajute va rog ??? Am o dacie Break 1310 cli din 2002 prostia mea am dato la un ancepator sa merga 3 stradute si a plesnito aripa fata stanga si curu stanga spate stopu plus semnalizarea erau distruse am reparato personal tablaria dar cand am plecat la drum am observat ca, cand semnalizez dreapta semnalizeaza toate 4 becurile adika cum se aprind cand e pe avarii la fel si cand semnalizez stanga am cautat releul pare sa tacane normal si sa clipeasca becurile normal becurile sunt toate an regula nu sunt arse credeti ca este din cauza butonului de avarii sau din cauza plesniturii sa fie vreun fir rupt sau sa aibe scurt circuit ???? Apropo am sistem de alarma care este legat la maneta de semnalizare !!!Va multumesc ...
pcostica
intre sistemul tau de alarma si maneta de semnalizare ai puse 2 diode de separare?daca da verifica-le ,e posibil sa fie in scurt.
Bafta.
bygy007
simplu verifici instalatia de spate pe la lampi sa nu fie un scurt de la lovitura pentru buton o schemuta a legaturilor la buton
petcasandrei
sal am si eu o dacie 1300 si a fost lovita in spate. deaba am gasit un releu de 1300 cel cu carcasa de aluminiu si tot nu semnalizeza bine , semnalizeaza foarte rar. ce ma sfatuiti sa fac ?
Hacker
Ala de 1310 nu se potriveste?
bullet
Huh nenororciti de la instalati alarme nu am gasit nici o dioda firele cre veneau din maneta si duceau la alarma nu aveau nici o dioda erau pur si simplu legate unu de altu si mufate cu un papuc de un fir ce ducea la alrma cre o sa ma duc sa le dau cu firma de cap pusi mana si taiat firele unu cate unu si acu totu mere bn anafara de armare la alarma numai clipesc semnalizarile .... app cu dioda aceea o pot instala eu poti sa ami spui cum si ce anume dioda sa cumpar ??? ms mult !!bafta
bygy007
cred ca este destul de simplu dar trebuiesc diode care sa reziste la cel putin 10A
ATM
Pentru petcasandrei: te referi la releu din ala cilindric, din aluminiu, cu 3 papuci? (difera intr-adevar de cel cu 1310, daca-mi aduc aminte). Cauta prin magazine marca Niles, se gaeste intr-o cutiuta rosie, cu dungi albe si albastre, sunt mai rasarite calitativ (in schimb si cam tacute, nu prea le auzi...ceea ce e cam deranjant la un moment dat, daca nu-ti merge bine becu-n bord...). Am vazut in Vitan acum vreo 2 luni.
mariusd29
Salut!Am si eu o problema cu semnalizarea nu imi mai merge deloc decit avaria.Ce ar putea fi? am verificat releul ,comutatorul,siguranta sunt ok
bygy007
ai doua posibilitati 1 buton de avarie defect , 2 nu iti ajunge + contact la butonul de avarie (este firul iesit din regleta + contact , sau intrerupt)
v_razvan_c
Salut!
Ca tot este vorba despre ,,avarii"... Am bord CN si vreau sa imi pun buton de avarii pt. CN, acela patrat. Problema este ca in momentul de fata este montat unul de timp vechi; imi puteti spune cum vin firele, sunt puse total diferit lamelele acelea si nu am chef de vreo problema. smile.gif
bygy007
iei un aparat se masura si il masori apoi ii pui firele firele ,cel vechi ararta asa [attachmentid=1627448189]
v_razvan_c
OK, merci, daca nu reusesc, revin...
gigione
salutare sunt nou si am si eu o mare problema ca toti soferi din trafic ma injura pursi simplu au murit semnalizarile si anaria nu mai fimctioneaza deloc ce silutii ar fi???
biggrin.gif A si am uitat am un papuc din 99
Minel
QUOTE(gigione @ 19 Jul 2008, 19:29)
salutare sunt nou si  am si eu o mare problema ca toti soferi din  trafic ma injura pursi simplu au murit semnalizarile si anaria nu mai fimctioneaza deloc ce silutii ar fi???
biggrin.gif A si am uitat am un papuc din 99
*




Avarii ai ??


Daca nici alea nu le ai , verifica sa nu iti fi iesit mufa din butonul de avarie ( mi-s patit )
pcostica
la sigurante te-ai uitat?(siguranta 5)daca e buna misco un pic poate nu are contact bun, verifica releul de semnalizare.
Bafta!
gigione
pcostica ms gata am gasit siguranta pe intrare aveam tensiune si pe iesire nu am mai strans soclu multam mult baieti biggrin.gif Dar mai e ceva nu tine de electrica ci de mecanica mi-a dat ulei pela stutul de la capacul de la culbutori norocul meu ca nu aveam furtunasul bagat in el ca altfel imi umplea carburatorul de ulei de la ce ar putea fii?????
multi imi spun ca ar fifacut presiune in canalele capacului cica ar fi infundate dar iese fum pe acolo sleep.gif blink.gif ca doar e dacie nu ozn biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.