Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: troncaneala
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
crystyan24
nu stiu ce sa ma mai fac!cand am cumparat masina aveam un troncanit pe spate dreapta!m-am dus la mecanic:telescop schimbat si arcuri de fata taiate o spira si puse!problema persista in special in denivelari repetate!c mai poate fi?
viorel 77
cand anume troncane? biggrin.gif

18 Mar 2008, 21:42:
-tendoane
-bascula
-rulment
-janta deformata
-cauciuc cu galma sau deformat
kalyyyyyy
O problema asemanatoare am avut si eu.Tot asa schimbat amortizoare,bucsaraia fara rezultat.la mine au fost tendoanele,desi la prima inspectie nu reiesea acest defect.Pana sa ajung la tendoane am verificat si prinderea tobei pe caroserie in spate,e o cauza des intalnita.Succes.
viorel 77
da!este posibil si toba sa faca asa.(am patit-o si eu dar m-am prins repede biggrin.gif )
Minel
Din capitolul troncaneala am si eu o mica problema :

Problema se manifesta la trecerea peste obstacolele care sunt mai inalte (in special linii de tramvai ) la gropi mai putin sau deloc si consta intr-o troncaneala a partii din fata a masinii mai exact pe la roti
Am schimbat bucsele de la bratele superioare ,inferioare , pivoti superiori ,pivoti inferiori , T-ul amortizor ,bucsele de la tiranti ,bieleta de directie pe partea stanga si tot troncane post-336-1110552439.gif dar nu cu aceiasi intensitate ,mai redusa , amortizoarele le-am testat si sunt bune ,nu curg ,dupa o apasare ferma pe oricare parte a masinii revin imediat la loc ,toate suruburile sunt verificate si stranse
ydaniel
pe spate-bucse bascula
pe fata-atinge scut de saxofon.
Minel
QUOTE(ydaniel @ 31 Mar 2008, 09:26)

pe fata-atinge scut de saxofon.
*



Verificat de n-spe mii de ori scutul si toate suruburile si nu ii joc ,nu atinge nimic ,

Parca imi este si ciuda ca la masina tatalui meu de 24 de ani cand trece cu ea peste vreo linie de tramvai sau vreo ridicatura , nimic , mad.gif si la mine cu tot nou-nout (montat in sambata asta 053.gif ) pe ea tot imi face si ma oftic de-a dreptul 251.gif


ydaniel
asa era la mine;) am facut ce ai facut si tu:)
ce am schimbat eu:
-jante
-bascule superioare complete(adica pivot+bucsa)
-bucse brate inferioare
-pivoti inferiori
-planetare
-bielete de directie
-capete de bara
-bucsa teflon caseta de directie
-suport motor
-tampon motor
-bielete antiruliu
-bucsele de la bara antiruliu
-T-uri amortizor
-amortizoare
-bucse tiranti

si tot trocanea... mad.gif pana la urma cand am schimbat esapamentul am observat ca atingea saxofonul in scut.
Minel
Bieleta anti-ruliu nu cred ca ar avea vreun rol in a troncani peste denivelari, sau ???
ydaniel
si ea se uzeaza:) mai bine zis se rupe;)
Minel
QUOTE(ydaniel @ 31 Mar 2008, 09:40)

-jante
-bascule superioare complete(adica pivot+bucsa)
-bucse brate inferioare
-pivoti inferiori
-planetare
-bielete de directie
-capete de bara
-bucsa teflon caseta de directie
-suport motor
-tampon motor
-bielete antiruliu
-bucsele de la bara antiruliu
-T-uri amortizor
-amortizoare
-bucse tiranti

*




Moama 173.gif , tu ai schimbat nu gluma ..... phuuui si ai avut si ceva de lucru a scapat.gif
ydaniel
iti dai seama ca nu toate intr-o zi.
mai adaug
-anvelope
-placute de frana
-racorduri elastice

pe spate:
-tendoane
-arcuri
-amortizoare
-saboti
-cilindri
-bucse bascula
-mosorel bascula

wink.gif icon_mrgreen.gif
sobolan
verifica colana de directie....joc mare pinion/cremaliera caseta directie sau joc ax volan in lagare(bucsi cauciuc cu ins. bronz-cam dificil de schimbat).....
Minel
QUOTE(sobolan @ 31 Mar 2008, 10:12)
verifica colana de directie....joc mare pinion/cremaliera caseta directie sau joc ax volan in lagare(bucsi cauciuc cu ins. bronz-cam dificil de schimbat).....
*



Bucsile de la axul volanului sunt schimbate de vreo 2 saptamani , am avut ceva de lucru la ele (am facut si un topic pe aceasta tema )

Iar la caseta de directie am verificat suruburile de prindere ,(restranse pt orice eventualitate ) am gresat-o bine si nu prezinta uzuri sau jocuri mellow.gif
sobolan
bucsa de teflon de la caseta directie? aia din dreapta......
Minel
QUOTE(sobolan @ 31 Mar 2008, 10:23)
bucsa de teflon de la caseta directie? aia din dreapta......
*




Aici m-ai prins ...

Nu am schimbat-o , dar acea bucsa are vreo influenta in a troncani chiar daca trec doar cu partea din stanga a masinii ??

Si apropo , se schimba greu si la ce anume ar trebui sa acord mai multa atentie in momentul schimbarii bucsei ??? blink.gif
Se demonteaza caseta de pe masina sau ???

sobolan
QUOTE(Minel @ 31 Mar 2008, 10:33)
Nu am schimbat-o , dar acea bucsa are vreo influenta in a troncani chiar daca trec doar cu partea din stanga a masinii ??

Se demonteaza caseta de pe masina sau ???
*



troncane si "bataia" se imprastie icon_mrgreen.gif in ambele parti wink.gif .....era un tutorial pe aici,unde am postat si eu,despre schimbarea ei....da un "searci".....

LE o schimbi cu caseta pe masina....se demonteaza bieleta de directie wink.gif
Minel
QUOTE(sobolan @ 31 Mar 2008, 10:23)
bucsa de teflon de la caseta directie?
*




Tocmai am verificat-o si nu are joc deloc , deocamdata o las asa si in viitorul apropiat o sa ma ocup si de ea .. 053.gif
Deocamdata inca studiez problema acestor troncaneli iritante laugh.gif
ydaniel
sleep.gif mellow.gif asa e,sunt iritante wacko.gif
Minel
Cand circul pe piatra cubica se aud un troncanit pe spate dreapta ,
Amortizorul este ok ,revine imediat dupa o apasare puternica , se poate discuta despre bucsele de la bascula sau mosorelul cand bataia este doar pe partea dreapta sau mai degraba tendonul .
Tendonul o sa il schimb dar este o sa il schimb doar pe partea dreapta sau este nevoie sa se shimbe pe ambele parti ?? huh.gif
bucatzel
Incearca sa vezi daca iti troncane pe decelarari si accelerari (a 2-a ar fi preferabila). Pe mine ma tampise de nervi, ca ba se auzea din spate, ba din fata. De fapt era fix sub mine, suruburile de la jug de la cutia de viteze.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.