Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cu BICICLETA in Buc.
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18
skija
Sal. Stiam ca mai exista un topic asemanator dar nu l-am gasit.

De azi am inceput sa circul cu bicicleta in Bucuresti. Traseul: Costin Georgian - P-ta. Alba Iulia - Unirii - Casa Poporului - Panduri. 10 km in 40 min, in conditiile in care nu am mai facut sport (in afara de fifa pe calc.) de 2-3 ani, fumez un pachet pe zi, etc... Asadar mers incet...
Pista de biciclete este de la Lia Manoliu (Bd. Basarabia) pana la Casa Poporului.
Pista "detine" cateva gropi, niste santuri, cateva borduri inalte, cateva masini si multa lume!
Dupa terminarea pistei... e jale... soferii nu respecta biciclistii... treceau pe langa mine, la 15-20 cm... n-au nicio treaba... asa ca, "daca ne vedeti in trafic, protejati-ne!"
1. Mai exista lume care sa aiba traseul asta si sa mearga cu bicicleta? eu plec la 9.30 din C. Georgian
2. PIETONI, NU CIRCULATI PE BANDA PTR. BICILETE (ca dau peste voi)
3. NU PARCATI PE BANDA
4. Beti energizante innainte ca e jale
5. LASATI-VA DE FUMAT si FACETZI MISCARE (sper sa ma las si eu....)

Bafta, si sper sa va vad in trafic... pe bicicleta..
adiv
Hehe... Bine ai venit! Ma bucur ca incepe sa creasca populatia de biciclisti. Ai grija de tine. Cu timpul vei ajunge sa-i citesti care soferi se urca pe tine si care nu biggrin.gif . Folosesc bicla zilnic de ~5 ani ...am scapat de vreo 3-4 ori mai la limita de sub rotile soferilor ...sper sa mai am noroc si de acum incolo pt ca la bicicleta nu renunt smile.gif
Sudsemnatu
misto .! si eu m-am gandit sa imi iau bicicleta dar deocamdata nu am buget , adica nu am buget sa imi iau ce vreau eu nu orice bicicleta.
Nasoala e ca toate bordurile, gropile etc la iei in coloana si solduri.De aceea nu e prea indicata bicicleta pentru oamenii cu afectiuni ale coloanei( aici ma includ si pe mine).Si la masina e la fel dar la bicicleta e mult mai grav.Indicat ar fi sa ai una cu multe multe suspensii usoare( cum as vrea eu sa imi iau).In rest...ai grija la soferi , ca ei nu au grija de tine.
Si cu traseul ....eu plec exact de unde te opresti tu la munca.
Drum bun !
Cocojambo
M gandeam si eu sa ma duc cu bicicleta la munca... dar eu tebuie sa ajung din dristoe in pipera si e tare lung drumul.... si pana acolo nu sunt benzi pt biciclete...
vis-a-vis
QUOTE(skija @ 19 Mar 2008, 11:17)
Sal. Stiam ca mai exista un topic asemanator dar nu l-am gasit.
*


http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=66553
Bogdan_F
da, si eu mai mergeam vara trecuta pe traseul Emil Racovita - Piata Sudului - Parcul Tineretului - Unirii - Universtate - timp de pedalat cca 30 de min.

Ce imi amintesc este ca in zona Piata Sudului si in zona Unirii aerul este irespirabil din cauza gazelor de esapament si a prafului care troneaza peste Bucuresti.

Oricum, aveam o satisfactie asa de mare cand treceam pe langa coloanele de masini smile.gif)
ceribros
radmasa.gif Decat sa car bicicleta pana la et. 5 sau sa o cobor mai bine merg pe jos la munca, cred ca dupa cart nu mai as putea sa ma urc pe ea. Bine, sunt norocos deoarece am doar 3 statii pana la munca laugh.gif . Imi placea sa ma plimb cu bicla cand eram mic dar acum nu m-as mai risca avand in vedere ca am un amic care si-a luat-o de la cateva masini, iar pe trotuar si-a luat o gramada de injuraturi de la pietoni (si pe buna dreptate).
Victoras2001
QUOTE(skija @ 19 Mar 2008, 11:17)
nu am mai facut sport (in afara de fifa pe calc.) de 2-3 ani, fumez un pachet pe zi, etc... Asadar mers incet...

*


Stau si ma gandesc cam ce sport faci printre masini, pedaland din greu. Daca era la aer curat, ziceam. Da sa gafai ca nebunul, filtrand toate noxele din Bucuresti, nu merci... smile.gif
Inghit destul si fara sa gafai prin intersectii. biggrin.gif
skija
plamanii mei sunt invatati cu ce-i mai rau... numai eu stiu ce-am bagat in ei... Fac asta ptr. miscare. Stau intre 8 si 10 ore la munca, pe scaun, in fata calculatorului. Trebuie sa ma misc cumva... si asta mi se pare momentan cea mai buna solutie... 20km zilnic, nu-mi pot face decat bine (asta in cazul in care nu-mi iau vreo masina in dinti...)
vis-a-vis
Si daca esti in masina, respiri cumva alt aer? Ca nu le iei direct in mufa, e alta treaba, dar sunt aceleasi noxe peste tot.
Victoras2001
Ma gandeam si eu ca ar fi o diferenta intre gafait si respirat normal. Doar ma gandeam. tongue.gif
Como
Am inceput sa pedalez si eu de vreo 2 saptamani, ca urmare a unor analize foarte proaste de sange si ficat (colesterol cat casa si steatoza hepatica). Asa ca mi-am luat o bicicleta cu care ma dau in seara si in week-end. Am cativa prieteni semi-profesionisti care pun biclele pe masina si se duc la munte sa pedaleze, abia astept sa ma duc si eu cu ei.
Deocamdata pedalez prin jurul parcului Titan sau de la Lia Manoliu pana la Izvor. Sunt facute piste pentru biciclisti si e mult mai bine decat pe strada, desi pietonii merg numai pe piste, probabil le place ca sunt marcaje, sageti etc.
Ma gandesc sa-mi iau suport pentru masina, dar ma enerveaza ideea sa merg cu maxim 100 km/h. Plus ca masina-i de vanzare (desi suportul se poate muta pe masina noua, pana la urma).
Deocamdata nu merg pana la serviciu pe bicicleta pentru ca nu ma lasa idiotii de paznici sa o bag in curte, si n-am alta solutie decat s-o las in strada. Poate peste vreo luna, cand ne mutam in alta locatie si o sa avem locuri de parcare la subsol.
skija
Am uitat sa va zic.. Eu lcrez la et. 7 al unui bloc. Din cand in cand nu merge liftul... o sa fie nebunie... si inca ceva.. am fost inspirat dimineata si mi-am luat tricou de schimb si "spray" tongue.gif . M-am spalat, m-am schimbat, m-am "spreyat"... si sunt ca nou.... Am un coleg de birou care de luni va veni si el la munca cu bicicleta, pe acelasi traseu ca si mine biggrin.gif...
ydaniel
nu bea energizante.sunt de fapt o ''hotie''.ele nu dau energie ci stimuleaza ficatul sa trimita rezervele de zahar in sange.
skija
De unde dracu zahar in ficatul meu? ca numai alcool e p-acolo...
Marius97fer
si eu merg cu bicicleta aici in "deplasare"
Ma costa 6 euro pe luna, ca e inchiriata de la primarie, dar am toate reparatiile asigurate. tongue.gif
Aici e chiar fain sa mergi cu bicicleta, lumea te respecta pentru ca aduci un mic plus pentru un viitor mai curat. Desi traficul este destul de greu la orele de varf, lumea se respecta, nu prea se aud claxoane (in 2 luni cred ca am auzit de 2 sau 3 ori)
si poze.

la intrarea in cladirea unde locuiesc sunt spatii amenajate pentru parcarea bicicletelor, din care unul e acoperit... smile.gif
Din pacate si aici mai sunt pietoni care circula pe pista dar in general merg pe margine. Sunt zone unde pista e comuna... tongue.gif

a mea e aia cu nr. 350, merge snur... biggrin.gif
Zippy
Si in ce tara se intampla chestia asta?
Marius97fer
sorry, am uitat. wacko.gif
Poitiers, Franta
skija
uite si la noi cum e....


asta in fata nu stiu carui minister (vis-a-vis de Casa Poporului, inspre Natiunile Unite)
cosmin_2300
E un chin sa mergi cu bicicleta in bucuresti ... eu vara trecuta am lovit o femeie pe acele "benzi" speciale .... a intrat ca vita in fata mea ...
liviu2004
QUOTE(Marius97fer @ 19 Mar 2008, 19:05)
si eu merg cu bicicleta aici in "deplasare"
Ma costa 6 euro pe luna, ca e inchiriata de la primarie, dar am toate reparatiile asigurate.  tongue.gif
Aici e chiar fain sa mergi cu bicicleta, lumea te respecta pentru ca aduci un mic plus pentru un viitor mai curat. Desi traficul este destul de greu la orele de varf, lumea se respecta, nu prea se aud claxoane (in 2 luni cred ca am auzit de 2 sau 3 ori)
si poze.

la intrarea in cladirea unde locuiesc sunt spatii amenajate pentru parcarea bicicletelor, din care unul e acoperit...  smile.gif
Din pacate si aici mai sunt pietoni care circula pe pista dar in general merg pe margine. Sunt zone unde pista e comuna...  tongue.gif

a mea e aia cu nr. 350, merge snur... biggrin.gif
*



Semafoare aveti? tongue.gif
Marius97fer
sa stii ca sunt. dar aplicam aceleasi reguli ca si in cazul soferilor tongue.gif

liviu2004
Care regula? BMW-ul are prioritate? biggrin.gif
Alexu7
doar Passatul icon_mrgreen.gif
Marius97fer
aici mai putine bmw-uri. na, astia cumpara de-a lor.... renault, citroen, peugeot

deloc curios e ca foarte multi au masini de talie mica, si vezi foarte putine sedan-uri...

oricum, lumea e civilizata... muuuult mai civilizata....

cel mai bine e sa vezi... ca asa din spusele altora se interpreteaza mult... smile.gif
skija
In seara asta, pe banda ptr. biciclete am intanit destul de multa lume... unii se dadeau la o parte, unii nu... am strigat la o gagicuta (tip BAMBOO), zic: PEPUSHEA... eshti bicicleta? da-te mai harcana, nu vezi ca e o bicileta desenata pe asftalt... la care ea: SI CE? POA' SA FIE SI 2... ce mai puteam sa zic?... vai mama lor...

In schimb, un nene pe bicicleta (semicursiera din aia ruseasca, veche...) a dat peste unu... cam intentionat.. n-a zis ala nimic nimic....
liviu2004
QUOTE(Marius97fer @ 19 Mar 2008, 21:06)
aici mai putine bmw-uri. na, astia cumpara de-a lor.... renault, citroen, peugeot

deloc curios e ca foarte multi au masini de talie mica, si vezi foarte putine sedan-uri...

oricum, lumea e civilizata... muuuult mai civilizata....

cel mai bine e sa vezi... ca asa din spusele altora se interpreteaza mult... smile.gif
*



Da, au masini de talie mica. Da nu ca asa vor ei, din cauza taxelor. Cu cat ai masina mai mare si mai grea cu atat platesti mai mult.

Da, vad in fiecare zi ce zici tu, numai ca putin mai la nord. biggrin.gif
Marius97fer
ma bucur pentru tine.

eu ma intorc in tara, nu ca nu mi-ar place aici, ca viata e destul de frumoasa si oamenii sunt destul de primitori, nu ca la noi. la noi doar legendele sunt bune...

ma intorc in tara ca am planuri sa fiu roman smile.gif
skija
si vii pe bicicleta? ca de asta era vorba... tongue.gif
Jack Daniel's
QUOTE(Marius97fer @ 19 Mar 2008, 21:56)
sorry, am uitat.  wacko.gif
Poitiers, Franta
*


Am crezut ca vorbesti de Germania, si acolo e la fel. smile.gif
Marius97fer
QUOTE(skija @ 20 Mar 2008, 01:41)
si vii pe bicicleta? ca de asta era vorba... tongue.gif
*



as veni, da nu am unde sa pun toate bagajele.

plus ca e inchiriata, deci tre sa o dau inapoi .... blush.gif

singurul dezavantaj al bicicletei apare atunci cand ploua plange.gif plange.gif plange.gif

nu de alta, dar un bilet de autobuz e 1,3 euro plange.gif plange.gif plange.gif
lm
QUOTE(skija @ 19 Mar 2008, 12:17)
De azi am inceput sa circul cu bicicleta ...
Bafta, si sper sa va vad in trafic... pe bicicleta..
*




Bine ai venit in clubul ciclistilor amatori ! De 21 de ani merg la servici cu bicicleta, desi din '91 aproape constant am avut si masina. De obicei ma deplasez foarte incet, deci nu obosesc nu transpir , ba chiar ma relaxez. Recomand tuturor, chiar si in Bucuresti sa aleaga bicicleta in locul masinii personale, daca se poate (adica nu ai de carat multe dupa tine, sau de dus nevasta/copii la serviciu/scoala, sau ai mult de mers) !
valentin_carlan
salutari!
eu am inceput sa-mi plimb bicicleta la facultate si inapoi timp de mers cu celalte mijloace de transport pe aceelasi itinerariu batut de departe de cel scos cu bicicleta.

http://www.automarket.ro/stiri/video-atent...iala-10380.html
bulan
QUOTE(Victoras2001 @ 19 Mar 2008, 12:05)
Stau si ma gandesc cam ce sport faci printre masini, pedaland din greu. Daca era la aer curat, ziceam. Da sa gafai ca nebunul, filtrand toate noxele din Bucuresti, nu merci... smile.gif
*


Una dintre cele mai vechi meserii ale omului este oieritul.Nu puteti sa ma contraziceti ca ciobanii nu isi desfasoara activitatea in aer liber.Intentionat am scris aer liber si nu aer curat.De ce?Pentru ca ciobanii trebuie sa mane turmele de oi si in spatele turmelor de oi este vesnic praf.Asa ca ciobanii se imbolnavesc deseori de silicoza fara sa filtreze noxele din Bucuresti.
nasty
http://life.hotnews.ro/stiri-prin_oras-274...i-bicicleta.htm
a iesit soarele, de maine mergem cu bicicleta!
Tiberiu-Andrei
Si eu o folosesc des,de multe ori e mult mai rapid pe bicicleta decat cu masina.In plus fac ture lungi cu ea regulat,cel mai lung traseu parcurs cam 160 km. wacko.gif
Spor la pedalat.
hash
QUOTE(Marius97fer @ 19 Mar 2008, 23:06)
aici mai putine bmw-uri. na, astia cumpara de-a lor.... renault, citroen, peugeot

deloc curios e ca foarte multi au masini de talie mica, si vezi foarte putine sedan-uri...

oricum, lumea e civilizata... muuuult mai civilizata....

cel mai bine e sa vezi... ca asa din spusele altora se interpreteaza mult... smile.gif
*



Termina ca-mi faci pofta si n-am chef sa mor calcat pe strada cu bicicleta cu tot de vreo blonda cu audi sau xsase smile.gif
Marius97fer
la inceput nici eu nu eram obisnuit, cand vedeam ca imi dau astia prioritate. dupa aia m-am obisnuit. lumea e destul de civiliazata in trafic.

mai rau o sa fie cand ma intorc, la bacau, sa mergi cu bicicleta e foarte riscant...
Executron
As face si eu incercare vara asta ca m-am plictisit de traficul asta. Mai ziceam pe forum ca cu blocaju de azi am luat-o pe jos si ma gandeam daca aveam o bicicleta era f. placut.

INSA cateva lucruri imi omoara entuziasmul.

1. Desi am musculatura la picioare (joc tenis primavara/vara de 2 ori pe saptamana si merg pe jos ceva distanta) am 95 kg (1,78) si ajung la destinatie gafaind si transpirat. Neplacut.

2. Fiindca o sa fac efort o sa trag adanc in plamani toate noxele + praful etern al bucurestiului. Nici asta nu prea ma incanta.

3. Mi-e frica de masini, de accidente de nebuni cu masina etc. Cred ca asta e si problema principala. Nu ma simt in siguranta in trafic nici intre 1,5 tone de fier.... Dar pe o bicicleta sad.gif.

DAR tot o sa incerc vara sa-mi implinesc si "ambitia" asta.

P.S. In halul asta ne-a adus orasul asta. 2 masini si mergem cu bicicleta :|
vis-a-vis
Dar cine va pune sa mergeti cu viteza?
Cand mergeti pe jos, transpirati sau inhalati mai multe noxe?

Pedalati "la pas"... care-i problema.
Si cui ii e frica de trafic, eu il sfatuiesc sa nu incerce. Un astfel de biciclist, e ca un pieton care ezita sa treaca strada. Pana la urma tot il loveste ceva. Nu poti fi evitat la nesfarsit, daca ai o traiectorie haotica.
Marius97fer
ai dreptate vizule, cu bicla nu tre sa pedalezi de nebun. daca mergi "la pas" nu ajungi deloc transpirat, e mai putin efort decat sa mergi pe jos
Mario_b
E pentru motociclisti, dar cred ca merge si la biciclisti:


laugh.gif
OAP
Sper ca nu era unul din voi azi dimineata pe bulevardul Unirii, pe la 6.40. Biciclist care schimba succesiv banda 1,2,3 si retur printre masini. Eu zic ca e periculos. Eu l-am si claxonat ca s-a bagat in fata mea pe banda 2 fara nici un fel de semnal. Si mai e si bulevard pe care se merge cu 80 uneori... wink.gif
Executron
Poate tu, marius, nu transpiri dar eu dupa 5 minute (mai ales daca e cald cum o sa fie vara) deja am eliminat ceva apa prin piele laugh.gif

@Mario. laugh.gif Ce amuzante sunt reclamele de tipul asta... Dar mai simplu merg si ei normal si gata...
nick
Pentru ca traficul de ieri m-a exasperat azi am mers cu bicicleta pe traseul Policlinica Titan - Maria Rosetti. Am ocolit zonele cu masini multe si n-am avut nici o problema. Fara sa ma grabesc prea tare am facut 25 de min. Recomand tuturor sa incerce.
Zippy
M-as duce si eu cu toacla la facultate dar n-am unde s-o las.Sunt sigur ca raman fara ea (chiar daca o leg de copac).
nasty
"Elevii din sectorul 1 vor putea merge pe bicicletă prin locuri special amenajate, iar primăria de sector a fost de acord să instaleze rastele în locuri publice, unde bicicletele vor putea fi legate cu lanțuri, împotriva hoților.

În parcurile sectorului vor fi introduse benzi și alei pentru bicicliști.
Pe străzile cu sens unic se vor trasa benzi pentru biciclete pe contrasens, exact ca în Occident. Amenajările pentru biciclete sunt parte a proiectului „VELORUTIA începe din școală"

http://www.adevarul.ro/articole/pista-de-b...bulgaria/347713

citat din:
"Guvernantii , primarii , consilierii de la toate nivelele , proiectantii etc sa mearga in micuta Danemarca sa vada pe viu cultul bicicletei si cum trebuie sa arate pistele pentru biciciclisti ,prin capitala ,orase (ca sate nu prea au sau nu seamana a sate)prin lanuri si prin paduri. La fiecare km de drum asfaltat( ne asfaltat nu cred ca exista ) doi Km de pista pentru biciclisti , cu una , doua, chiar trei benzi, de o parte si de alta ,Macar sa intre pe Google earth ori Yahoo maps caci sevede f bine ..In cinci secole nu vom ajunge la fel , nici ca biciclisti ,ca automobilisti si nici ca cetateni . "
negrucvj
executron la tine-i o pb cele 95 de kg? Eu cu cele ~120 de kile ce sa mai zic, nu gasesc nici macar bicla pe masura mea si asta-i singurul lucru care ma enerveaza. Dar o sa gasesc eu si... pazea ca apare tancu' biggrin.gif
vis-a-vis
Eu tot 120 de kile am si un Pegas Torpedo (semicursiera romaneasca, din care doar cadrul a ramas original), cu care urc si sar borduri, ma strecor printre masini la semafor, trec pe sub pasaje, etc. si pana acum nu bicicleta e cea care da semne de oboseala tongue.gif
negrucvj
eu am dat-o cadou pe a mea cursiera ruseasca, "Start Sose" sau ceva p-acolo, din lenea de a o duce la reparat iar acum... plange.gif Aia bicla: roti schimbate, pinioane campagnolo 13-18, foi 44-53, "mafac-uri", pompa pt caini biggrin.gif , alte vremuri. Acum caut si nu stiu daca o sa gasesc ceva macar la fel de bun ca lucrul rusesc biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.