Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cu BICICLETA in Buc.
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18
vis-a-vis
Eu n-am lumini deloc, cred ca ies prin parc biggrin.gif
Liviu
Bai .. nu ma imbolnavi .. in care parc ? IOR ? smile.gif)
Daca iesi in IOR cred ca am sa ies timid din casa.
vis-a-vis
Nu, Heidar Aliyev (Tei, adicatelea). IOR e departe biggrin.gif
Liviu
as fi venit si eu in Tei .. ca am suportul montat pe masina .. dar din pacate m-am activat cu un "keep walking" in seara asta ... si cu bicla pe vremea asta nu merg pana in tei. Nu mi-e de viscol cat imi e de aia cu slickuri si volan.
vis-a-vis
Alta data, pe la jumatea traseului... 04.gif

6 Feb 2010, 23:46:
Si m-am intors 04.gif

Traseu: Parcul Plumbuita, m-am intors la intrare pt ca era prea vale si prea multi caini...
Parcul Tei, am coborat pe langa lac, am urcat pe scari am trecut pe langa terenul de fotbal unde jucau niste studenti.
Am iesit pe trotuar apoi pe sosea pana la Parcul Circului, l-am taiat pana in Stefan cel Mare unde 3 tractoare si o sararita curatau de zor. M-am tinut dupa ei pana la Volga apoi crusta de zapada de deasupra imi arunca roata fata in toate partile, dar nesemnificativ.
Taiat Piata Victoriei si mers pana la Aviatorilor pe trotuar. Zapada maricica, pedalat greu si incet.
Am iesit pe breteaua din stanga la Aviatorilor pana in Herastrau.
Am taiat-o prin Herastrau pana la iesirea din Primaverii. Pe traseu m-am mai intalnit cu 2 biciclisti, unul pe cursiera biggrin.gif
Am luat-o pe Primaverii pana la Sala Floreasca, am iesit la Spring Time si apoi am luat-o prin parcul Cinemaului Floreasca, iesit pe Barbu Vacarescu, stanga pe Tei si acasa 04.gif
Liviu
Ohoho .... dar stiu ca te-ai plimbat un pic (mai ales ca eu lucrez in zona Floreasca si stiu traseul descris de tine). Felicitari !

Cum te-ai descurcat cu viscolul ?
vis-a-vis
A fost foarte putin spre Aviatorilor si un pic pe Tei la intoarcere. Mi-a fost cald de cand am iesit pana am ajuns, zapada care ajungea pe fata se topea instant. Pe Tei a trecut o masina de deszapezire cu zapada pe picior. S-a simt aiurea rau, am crezut ca m-a lovit biggrin.gif
Victoras2001
Cum dracu ai mers ma, ca mie pe jos si-mi intra zapada-n ochi.
Traseul ala-l fac si io cand ma plictisesc, da cu masina. tongue.gif
Aaaa. De unde stii ca aia erau studenti?
vis-a-vis
Am mers, fara probleme, era buna macar o sapca sau niste ochelari de schi...
Pai erau tinerei si parcul e langa camin. Cand m-am intors trecea unu dintre ei dinspre camin spre magazin. Asa fac io, conexiuni, ma vad Sherlock uneori tongue.gif
nasty
cum s-a incalzit putin, imediat la soare biciclistii:
Stefan
In fiecare zi, in drumul spre casa de la serviciu, mi se intampla diverse incidente minore in trafic. Mai se baga unu, mai injura altu'. Toti cei care merg prin Bucuresti cu bicla stiu despre ce vorbesc. M-am obisnuit cu asta si merg preventiv.
Dar astazi mi s-a intamplat putin mai grav decat obisnuitele incidente.
La intersectia Caii Mosilor cu Bdul Carol, venind dinspre Obor si intentionand sa merg inainte pe Mantuleasa, era s-o mierlesc.
Un taran cretin idiot, s.a.m.d., cu un super ultra cool Mercedes S-Klasse AMG WCASHDFGHA, alb, se gandeste ca de ce sa fie el prost ca restu populatiei si sa stea la stop. Asa ca depaseste coloana, pe linia de tramvai, pe dupa refugiu, cu intentia de a merge inainte pe aceeasi Mantuleasa.
Dar idiotul, cretinul, tampitul uita probabil de cei care fac stanga acolo pe Carol I. O tipa intr-un Matiz albastru face acest lucru fara sa se astepte ca vine cretinu' (desi o minima asigurare si in oglinda stanga era obligatorie, avand in vedere ca putea sa vina tramvai de acolo). Se ciocnesc violent, iar Matizul ricoseaza in fata tutoror celorlalti participanti la trafic, care plecasera de la stop. Mai exact venea exact in mine.
Am avut inspiratia sa nu franez si sa bag pedala. Nu mai stiu daca m-am ridicat in picioare. Intr-o ultima instanta s-a gandit desteapta sa-si foloseasca si ea franele.

Airbagul lateral al Mercedesului s-a deschis, si a coborat si pasagerul dreapta, o piți debusolata si vaicarindu-se de zor.
In intersectie erau si doi politisti. Ceea ce m-a mirat e faptul ca, desi Matizul era avariat destul de rau, ei au alergat intai la Merc sa se intereseze de sanatatea pasagerilor.

A fost nevoie sa opresc vreo 2-3 minute sa ma linistesc. N-am patit nimic, dar m-a pus un pic pe ganduri evenimentul. Culmea e ca e prima zi in care am decis sa merg numai cu casca prin Bucuresti (si nu numai).
Altis
Naspa...
Bea o bere, si bucura-te ca ai scapat!
Liviu
Ma alatur lui Altis in urari ... Si eu era sa o mierlesc in noiembrie de la un nene care ceda trecerea doar masinilor, nu si biciclistilor .. nococul meu ca am fost echipat corespunzator si am scapat doar cu 2 contuzii.
Bea un Jack ca sa te linistesti tongue.gif.
vis-a-vis
Maine inapoi pe bicla! Esti dintre cei norocosi wink.gif
Stefan
QUOTE(vis-a-vis @ 1 Mar 2010, 20:43)
Maine inapoi pe bicla!
*



Normal.
V a L y O
Pana nu sari peste capota unei masini nu se poate numi accident.
Serpico
QUOTE(Stefan @ 1 Mar 2010, 19:59)
[attachmentid=1627598228]
*


Din ce soft este screenshot-ul?
vis-a-vis
http://www.strazibucuresti.ro/ --> Bird's eye

http://www.bing.com/maps/ --> Aerial --> Bird's eye

Si as mai recomanda http://www.norc.ro/street-view/ pentru imagini panoramice de la nivelul solului.
Serpico
Da. Bing Maps era. Merci.
Altis
Ma enerveaza ca nu am voie cu bicla in metrou. Am intrat o data, anul trecut, nu stiam ca nu am voie. De acasa pana la munca am 15 km. Daca as putea sa combin, sa merg cu metroul de la Stefan cel Mare pana la Eroilor, ar fi o treaba.
Oricum, daca tine vremea asa, duminica fac un test iar de luni o iau de coarne regulat biggrin.gif
Victoras2001
Si pe mine ma enerveaza asta rau de tot. Plus ca nici nu inteleg de ce n-am voie. Probabil ca platim nesimtirea unora.
vis-a-vis
Ce biciclisti sunteti voi ma daca va ganditi la metrou? radmasa.gif
15 km, o nimic toata...
Stefan
radmasa.gif radmasa.gif

Si eu care chiar imi doresc sa am o distanta mai mare intre casa - serviciu. 7 km mi se par ca trec prea repede.
Markos
Pictorase, vezi ca ai voie cu bicla in maxi taxi wink.gif
Victoras2001
Ba nene. E treaba voastra ce faceti. Da pe mine m-a cam speriat traficu'. Prefer s-o pun pe masina si sa ma plimb cu ea prin padure si prin parcuri. Ma mai gandesc. Noroc ca toata vara am unde sa ma plimb fara sa ma streseze masinile si dinamovistii. R-ati ai dracu' de javre.
Altis
Mi-e aiurea de caini. Nu mi-e frica, dar daca trebuie sa ma dau jos sau sa bag sprinturi la fiecare haita, ori ajung fleasca ori intarzii grav. Nu mai zic ca trebuie sa ma intorc in Militari dupa-amiaza... In traficul ala, sigur se gasesc destepti sa se catere pe mine!
Marty
Stai sa vezi ca io am de ajuns din Pajura in Romaero. Prima data o sa fac drumu' intr-un w/e, inarmat c-un pistol cu capse sau chiar cu scobitoarea cu descarcare de 40k Volti (cu asta mi-e cam tirsala, ca pote-n lenea mea de a ma da jos de pe bicla, ma curentez singur ca tolomacu'), sa vad care-s zonele fierbinti d.p.d.v. canin si ce traseu ar trebui s-adopt.
Victoras2001
Pistol baaa!!! Tu nu esti prost degeaba. Imi iau pistol. Sa te tii chelalaieli. icon_mrgreen.gif
b76bgaarh
mai bine o luati pe janyna (aia din topicul cu muzica) cu voi... are efect garantat atat la caini cat si la ceilalti participanti la trafic...
Marty
Mai bine merg in plm cu masina decit sa-mi asociez imaginea cu Janyna.
Liviu
Eu am 12Km de acasa pana la munca .. ii fac in cca 30 de minute cu bicla, stand regulamentar la semafoare smile.gif.
Pentru patrupezi am un spray d'ala special .. se pare ca functioneaza. Am inteles ca sprayurile cu piper pentru uz pe animale d'astea cu 2 picioare sunt mult mai eficiente la patrupede ... dupa ce il termin pe asta dedicat, am sa trec la treburi mai serioase.
Filip
QUOTE(Markos @ 2 Mar 2010, 12:56)
Pictorase, vezi ca ai voie cu bicla in maxi taxi  wink.gif
*


radmasa.gif Deci pe bune, era sa scuip ceai pe monitor! laugh.gif
Victoras2001
Asa tare a fost poanta? nedumerire.gif Pai ma Pilife, inseamna ca daca-ti spun una cu Alinuta nu te mai ridici de jos.
Marty
Io zic sa nu i-o spui p-aia cu "Tata, ai comandat shaorma?" ca-si rupe salele de la cite temenele bate-n biserica pentru mintuirea pacatelor.
Victoras2001
radmasa.gif radmasa.gif
Filip
QUOTE(Victoras2001 @ 2 Mar 2010, 22:14)
Asa tare a fost poanta? nedumerire.gif Pai ma Pilife, inseamna ca daca-ti spun una cu Alinuta nu te mai ridici de jos.
*


Pai... m-a luat prin surprindere gluma, + ca nu-mi plac maxi-taxiurile fiindca sunt inghesuite, incercati numai sa vizualizati cum ar fi sa intre cineva cu o bicicleta in maxi-taxi. laugh.gif
vis-a-vis
Cineva la 184 si 120 de kile, ai vrut sa zici.
nasty
In Timisoare sunt 40 km de piste pt biciclete. Bucurestiul cel mai blocat oras, cred ca e muult in urma.

"O fundație din Timișoara le propune patronilor de firme să cumpere biciclete cu care angajații lor să poată circula sănătos de acasă până la serviciu și înapoi. Președintele fundației, Emil Cristescu, patron al unui grup de firme din oraș, a donat deja câteva biciclete angajaților săi, urmând ca în viitorul apropiat să achiziționeze alte 100. "


http://www.evz.ro/articole/detalii-articol...iciu-si-inapoi/
Marty
Parafrazind un banc, as spune "Timisorenii astia sunt in stare sa faca orice numa' sa nu-si repare drumurile!" tongue.gif
Victoras2001
Si asa e ca pe aia 40 de km de piste din TIMISOARA nu e nicio masina cu numar de TIMISOARA parcata? Asa e ca aia 40 de km de piste din TIMISOARA sunt numai pe carosabilul din TIMISOARA, iar niciun locuitor al orasului TIMISOARA nu calca pe pistele in lungime de 40 de km din TIMISOARA? nedumerire.gif
Altis
Vai ca mi-am adus aminte: asta vara era distractia mea favorita, pe pistele de langa Herastrau, sa vin pana in spatele amorezilor care mergeau ca dobitocii intre liniile galbene si sa blochez roata spate si sa strig cu o voce panicata :"PARDOOONNNN". Tin minte o tuta care era sa darame statia de autobuz la o faza d-asta biggrin.gif
tatabobu
Sonerie mai are careva la bicicleta?
Stefan
O scartaiala de frane e mai mult decat suficienta.


De 2 ore ma chinui sa curat bicicleta. Nu stiu cine m-a pus sa merg cu ea azi la serviciu. Pana si chilotii ii aveam uzi.
tatabobu
Aplici si la masina acelasi principiu?
Stefan
Mai eu chiar am clancson. Dar e useless.
Liviu
QUOTE(tatabobu @ 5 Mar 2010, 22:19)
Sonerie mai are careva la bicicleta?
*


Da, eu .. si e FOARTE eficienta smile.gif ...
Din pacate trebuie sa o folosesc la greu cand merg pe piste ...
Victoras2001
Aveam io un d-ala de trageai cu degetu' de un tamburus ca sa sune. Dupa ce am intrat intr-o baba surda, l-am scos. Acum fac ca-n gara. Paaaaaaaaaardon, pardon, pardon , pardon icon_mrgreen.gif
vis-a-vis
Nimic nu stiti...

Era la tara o moda... Puneai clopotul ala pe furca, il fixai acolo pe un surub sudat de furca sau prins. Apoi puneai o parghie pe surubul ala si la un capat un arc cu o piulita-n varf si un cui sau un surub taiat (doar filetu'). La celalalt capat puneai sfoara si o legai de ghidon. Cand trageai de sfoara, cuiul dadea in spite si zdranganea piulita de clopot. Faceau alea ca toti dracii. Cei mai smecheri aveau tija in loc de sfoara, apasau pe ea ca pe un buton radmasa.gif
tatabobu
Ma, io am intrebat de aia ca am avut o reactie instantanee cand am auzit-o, altfel ma calca o bicicleta.
Victoras2001
Liviule, poti sa-ti pui lopatica de inghetata la spite daca mergi pe banda speciala. Ca la ce-i pe ea n-o scoti altfel la capat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.