Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cu BICICLETA in Buc.
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18
vis-a-vis
Eu as face altceva...
Te duci in magazinele alea de microbisti si ceri un spray cu goarna. Iti iei un suport d-ala de bidon pentru ghidon si bag sprayu-n el. Cand nu se dau la o parte, dai cu podu' palmei in capacul sprayului...

user posted image

user posted image
Altis
Am avut si eu clontopel, dar l-am dat jos ca la fiecare groapa zdranganea d enebun si radeau fetele de mine la Lehliu, ma lasau sa merg in fata, "detector de drum naspa"...
Marty
QUOTE(vis-a-vis @ 5 Mar 2010, 22:54)
Eu as face altceva...
Te duci in magazinele alea de microbisti si ceri un spray cu goarna. Iti iei un suport d-ala de bidon pentru ghidon si bag sprayu-n el. Cand nu se dau la o parte, dai cu podu' palmei in capacul sprayului...
*

Si-o sa primesti 20 de ani cu executare, fara posibilitatea de eliberare conditionata, iar ziarele te vor boteza Titi Genocid.
vis-a-vis
La mobra oricum am goarna biggrin.gif
Apropo'... erau niste "fluiere" din plastic c-o mica turbina in ele. Se invartea aia si scotea un zgomot misto... Mai gasesc pe undeva? biggrin.gif
Victoras2001
Pai un claxon de om cu scaun la cap ar fi biruit de paraitoare.
vis-a-vis
Baga careva in seara asta prin Herastrau?
Altis
Ai iesit pana la urma?
Te-am sunat aseara, si tare am senzatia ca erai de nebun pe strazi.
vis-a-vis
Nu ma, am facut mutari prin casa si m-am bagat la somn, ca azi am avut treaba de la 6. Daca se anunta careva, ieseam...
Speedy
Azi e prima zi cand ma duc cu bicicleta la serv. Traseul: Eroii Revolutiei - Policolor.
Traficul a fost destul de Ok...s-a circulat bine. 11 km i-am facut in 40 min, ca si cu masina.

Spor la pedalat!
Stefan
Cu timpul o sa faci mai putin.
einstein1984
Eu cred ca totusi cu un scuter facea mai putin decat cu timpul sau cu bicicleta.
VladG
Asa e. Dar miscarea, activitatea fizica?
Speedy
Pe mine ma enerveaza gazele de esapament. Ma ustura nasul si nu mai simt gustul macarii. sad.gif
einstein1984
Bicicleta electrica? Best of both worlds!
VladG
Daca o folosesti doar ptr naveta, e o idee buna, desi cam scumpa. Ptr altceva e destul de grea si nu ai autonomie foarte mare.
Liviu
Bai .. ce-i cu vantul asta in oras ? ... m-a terminat azi in drum spre munca smile.gif
Dist: 11Km, vit medie: 19.7Km/h ... timp: 33min ... asa arata ciclocomputerul.
VladG
Trebuia sa mergi si tu in zig-zag, precum corabiile cu panze. smile.gif
Stefan
Voi la ce ora va duceti la serviciu, ca la mine n-a fost niciun vant?
Liviu
De obicei pe la 9-9:30 ... azi insa am plecat tarziu, pe la 11 .. si erau niste vantoase drept din fata incat a trebuit sa folosesc pinioane mari ca sa inaintez smile.gif ...

Poate ai prins si tu vant dar daca iti sufla in ceafa nu l-ai simtit asa de tare,
Stefan
QUOTE(Liviu @ 16 Mar 2010, 12:48)
De obicei pe la 9-9:30 ... azi insa am plecat tarziu, pe la 11 .. si erau niste vantoase drept din fata incat a trebuit sa folosesc pinioane mari ca sa inaintez smile.gif ...

Poate ai prins si tu vant dar daca iti sufla in ceafa nu l-ai simtit asa de tare,
*



A nu. La 7 dimineata nu era nicio adiere.
vis-a-vis
Azi m-am dezmortit si eu pana la munca cu bicla. Mers lejer, vreo 20 de minute pana la munca. Uitasem ce misto e sa crosetezi printre masinile insiruite la semafor. Parca mai putin claxonagii anul asta, ori s-au obisnuit cu prezenta bicicletelor ori erau astenici...
hefee
Fata de anu trecut, parca se circula mai bine cu bicla.
Sau m-am obisnuit io cu marlanii din trafic, c-o folosesc mai des. Adevaru e ca, daca ar lasa un metru latime pana'n trotuar liber cand asteapta la semafor, ai merge de drag si i-ai depasi pe toti.
zanzie
QUOTE(vis-a-vis @ 22 Mar 2010, 10:26)
Parca mai putin claxonagii anul asta, ...


Acelasi lucru am constatat si eu.
VladG
hefee, cu asta noua vii la Campina?
casper
am iesit si eu de doua ori pana acum in bucuresti, un drum militari-pantelimon si retur, si inca unu militari-arcul de triumf => departe si inapoi, in bucuresti ... uitasem senzatia placuta de a mesteca particule minuscule de praf ... de idiotii cu 4 roti care se cred mai tari decat "amarashteanu" pe 2 roti si te inghesuie pana apropae de bordura, dar parca s-au mai imputinat, chiar si claxonagii atat in bucuresti cat si in afara. am mai ramas placut impresionat de salutarile celor pe 2 roti motorizati si cu mult mai rapizi decat noi rolleyes.gif.
hefee
Nu, cu mtbeu vin.
Cu asta mai merg la munca. Nu-i noua. E made in RFG biggrin.gif
E de epoca.
L!nuX
casper dar de catei nu zici nimic ?
eu ma gandesc cu groasa ca ies cu bicla si ma alearga iar javrele


LE: prima tura cu bicicleta pe anu asta , se cam vede efectul sarmalutelor dar per total ok

am uitat cat de poluat e bucurestiul cand nu esti la adapostul masinii , cel putini daca stai intre masini la semafor e jale...sad.gif
Liviu
Cu cateii e fain chiar .. am inceput sa strig la ei cand sar la mine .. in 95% din situatii pleaca ... in restul de 5% folosesc spray-ul cu piper .. care a functionat pana acum.

Hint de poluare:
1 - la semafor intr-o masina inhalezi mai multe noxe decat langa masina.
2 - la semafor tu nu stai IN coloana de masini ci ar trebui sa te duci in fata ... e mult mai sigur asa caci daca apuca sa se miste coloana e mai nasol sa fii tu intre coloana si bordura.
vis-a-vis
Eu nu prea stau langa bordura, de fapt stau mereu cel putin in stanga stratului de praf/jeg/nisip/cioburi/piulite/cuie/etc. Asta am prins-o de la tata de pe vremuri, pentru ca n-ai aderenta pe stratul ala si mai faci si pana. In general merg pe dreapta primei benzi circulabile, nu merg sinuos ci nmai drept si nu ma uit inapoi, pentru ca invariabil ma trezesc ca nu mai sunt pe trasa aia.
Azi am luat doar un claxon pe traseul Gara de Nord --> Stefan cel Mare --> Iancului --> Pantelimon --> Fundeni --> Colentina --> Parcul Plumbuita --> Lacul Tei. Am facut un mic ocol pentru a testa bicla pe Podurile de pe Fundeni care sunt criminale, urcus si coboras.

Cainii deja nu-i mai bag in seama si nici ei pe mine. Cei mai deranjati sunt cei de pe stradutele neumblate.
vis-a-vis
Ieri seara veneam de la munca si m-am intalnit pe la Perla cu un nene cu un Cube. Cum ziele anterioare a fos jeg pe jos, am spalat atelaju' si lantul fiind el neuns de dinainte, scartaia ca toti dracii. Cum era aglomerat, m-am tinut dupa nene cu Cube, ba el dupa mine, neoprindu-ne din pedalat. La Maica Domnului l-am pierdut, probabil a luat-o pe vreo straduta.
Si cum asta iarna mi se facuse lantul bat de la spray-ul cu teflon, mi-era tarsala sa-i mai dau cu el. Dar mi-am amintit ca mai am unul mai vechi si mai lichid, tot cu teflon. Am dat si e perfect. Deci si spray-urile astea cu teflon sunt de mai multe feluri biggrin.gif
VladG
Eu am schimbat un curatator de lant din cauza uleiului cu teflon. Noroc ca pe garantie. Se lipise capacul si n-a mai putut fi deschis biggrin.gif
Am renuntat de atunci la teflon.
vis-a-vis
Pai eu l-am desfacut cu presa de lant, l-am dat jos si l-am bagat in diluant... biggrin.gif
VladG
Cu lantul e mai usor, ca e de fier. Dar curatatorul era de plastic. Am incercat orice pe el, l-am fortat chiar si cu surubelnita. Ziceai ca e lipit cu Picatura
vis-a-vis
Nici nu vreau sa ma gandesc ce pe lantu' de la mobra, cred ca trebuie sa-mi iau vreo doua sticle de diluant smile.gif
nasty
http://think.hotnews.ro/aparatele-cu-ultra...e-intarata.html

" ...o documentare pentru cei care s-au gandit sa isi ia un astfel de dispozitiv pentru emotii cat mai putine in fata unei patrule de patrupede flamande."

31 Mar 2010, 22:37:
http://think.hotnews.ro/bicicleta-vs-caini...a-de-caine.html

"in zona Universitatii, muzicianul a fost initial urmarit si mai apoi muscat de un caine vagabond. El spune pentru TOTB ca este oarecum obisnuit cu cainii care alearga dupa biciclisti in Bucuresti, dar ca pana acum a stat linistit, crezand ca acestia isi satisfac doar un instinct vanatoresc si nu au probleme cu oamenii pe doua roti"
Altis
Ieri, vrand-nevrand, am trecut la bicla. Intentionam eu, sa merg intr-un w-e sa vad cum e, etc. Sanchi! Au facut spartii greva, si am luat bicla. Lantul, daca il puneam in doua, il tineam ca pe o bagheta. Cauciucurile, cam pe jumatate umflate. Pana in Rahova, nu mi-a iesit vulcanizare-n drum. Dar, mi-am intrat in ritm, am umflat si gumele, am ignorat lantul, si am facut 40 km. Azi, desi nu am fost obligat de greva, am recidivat.

Am ramas placut impresionat de soferi, unul si-a pliat oglinda sa am loc sa trec printre sirurile de masini. In afara de un meltean de Philadelphia cu BMW pisicuta care ma claxona ca indrazneam sa stau la Perla intre banda I si II pt ca mergeam inainte, nu am avut incidente.
Culmea, cainii, de pe Moisil care au momente cand se iau de pietoni, m-au ignorat total, probabil molesiti de soarele primavaratic.

Una peste alta, a fost superb, regret ca nu pot participa inca la iesiri, dar pe de o parte munca, pe de alta muncile agricole de primavara imi umplu sfarsiturile de saptamana. Astept sa treaca si durerea de fund si o sa fie perfect ! biggrin.gif
VladG
Pentru alte orase decat Bucurestiul, nu l-as vedea bine prin gropile si canalele de aici. De remarcat cat e de compacta.
http://www.yikebike.com/
vis-a-vis
Sigur nu ma tine bazaconia radmasa.gif
VladG
radmasa.gif :
Doc
Interesant si chiar se poate comanda.
V a L y O
...la uimitorul pret de doar 3 495 euro.

Weight: 10kg (22 lbs)
Frame: Carbon fibre composite
Price: £2,995 or €3,495
Drive: Electric brushless DC motor
Brakes: Electric anti-skid, regenerative
Battery: LiFePO4 - 40 min recharge
Speed: 25 km/hr
Power: 1 kW
Range: 10 km (6.2 miles)
Fold size: Compact 43 litres
Fold time: Under 20 seconds
User height: 163 cm - 193 cm
Weight limit: 100 kg
Wheels: 20” front and 8” back
Lights: Hi-vis built in LED
vis-a-vis
Mi-am luat 2 milioane amenda pt. c-am taiat-o prin parcu' circului plange.gif plange.gif plange.gif
Fratzica
niciodata nu o sa inteleg cum e posibil sa iti iei amenda pentru ca te plimbi cu bicicleta in parc. Si in herastrau tot la fel e?
b76bgaarh
io miam luat amenda ca am taiato cu masina....

visule vezi ma ca a dat oprescu lege sa nu mai iti iei amenda daca te plimbi cu bicla in parc...sau erai offroad?
Stefan
Pai si o platesti?

Io m-as judeca cu ei.
vis-a-vis
Pai stiu eu d-astea?
Stefan
Hotararea aia de Consiliu cu accesul liber prin parcuri parca a fost modificata si spune ca e voie, dar numai pe piste. Deci baza legala oricum au sa dea amenzi. Eu in schimb nu cred ca m-as opri daca m-ar alerga retardatii comunitari.
VladG
QUOTE(vis-a-vis @ 9 Apr 2010, 17:55)
Mi-am luat 2 milioane amenda pt. c-am taiat-o prin parcu' circului plange.gif plange.gif plange.gif
*




Phiii! Ce upgrade mai bagai de astia...
Nici eu n-as fi oprit, ca doar nu trageau dupa tine, iar de alergat nici atat.
Stefan
QUOTE(VladG @ 9 Apr 2010, 18:01)
ca doar nu trageau dupa tine
*



La cat de retardati sunt nu m-ar mira. Bine ca n-au toti pistoale.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.