Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cu BICICLETA in Buc.
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18
dizzy
Mi se imbrehene de Clarksson si de parerile lui.
Un cabotin supraevaluat
L.e. am corectat!
tatabobu
B!Nu p. Imbrehane.
dandobre
QUOTE(einstein1984 @ 11 May 2020, 10:57)
Apropo de asta, zicea un coleg ca un ciclist care maninca vita contriuie mai mutl la incalzire globala decat un vegetarian care merge cu o masina electrica. E drept, vacile nu emit metan in oras, dar lerita considerata si varianta asta daca vrem sa fim mai "verzi".
*



Tu zici ceva care n-are nici o legătură cu argumentul meu, care era în alt context, și anume că si pe bicicletă și ca șofer, inspirăm același aer, poluat sau nu... Fără să comentez cine produce mai mult sau mai puțin...
Laurentziu83
Mie mi se rupe de kkt-urile astea cu amprenta de carbon, CO2-ul ce contribuie la incalzire globala, cat carbon produc vacile si plm. Pentru asta avem si plantam copaci.
Fumul e intr-adevar o problema.

Pacat insa ca iar se aglomereaza strazile, perioada asta a fost si este perfecta pentru explorat Bucurestiul cu bicicleta. Fara masini si fara trafic, chiar e placut.
dizzy
Ce sa explorezi?
Eu prefer sa merg prin parcul Herăstrău sau Tineretului sau Cișmigiu.
Până nu le betonează cretinii aia.
einstein1984
QUOTE(dandobre @ 11 May 2020, 19:49)
Tu zici ceva care n-are nici o legătură cu argumentul meu, care era în alt context, și anume că si pe bicicletă și ca șofer, inspirăm același aer, poluat sau nu... Fără să comentez cine produce mai mult sau mai puțin...
*


nu te contraziceam, doar adaugam ceva. Oricum, si ciclistii si vegeratrienii sunt oameni care foarte greu se abtin sa nu anunte si pe altii ce fac ei. Nu am intamnit pe cineva care sa zica : nu ai permis? Ia-ti si tu permis,e f tare sa conduci! Sau :Mama ce vita am mancat, lasa naibii porcu si treci pe vita, e mai marfa!

@laurentziu, daca iti pasa ce aer respiram nu aveai masina euro 4.
dizzy
Pai aici e topic de pedale, ne lăudăm și noi in incinta.
Mai am o veste, e primul meu an de bicicleta cu casca in cap.
Deh, exemplu pt copii.
Laurentziu83
@dizzy: mie nu-mi place prin parc deoarece aleile sunt inguste, pline de oameni si risc sa lovesc pe cineva care nu are nici o vina. Bine, cand esti cu copilul poate mergi mai incet, dar totusi e incomod.

QUOTE(einstein1984 @ 12 May 2020, 09:10)
@laurentziu, daca iti pasa ce aer respiram nu aveai masina euro 4.
*


Am masina euro 4 ecologica tocmai pentru ca imi pasa ce aer respiram.
Daca nu imi pasa, ii scoteam catalizatorul, o resoftam doar cu lambda 1 si o faceam noneuro. Tragea si mai bine si consuma si mai putin.
einstein1984
dadada, ecologist de tastatura. parca tin minte ca acu cativa ani blocai podu basarab cu bicileta ca vrei piste. Cati km faci pe an in Bucuresti cu bicicleta?
dizzy
Eu fac in regim de plimbare cam 15-20 km pe ieseala , de 2-3 ori pe săptămână cu vreme buna.
Deci 30-60 km pe săptămână, 150-250 km lunar?
Pista de biciclete ma ajuta pe mine si pe Dizzy junior sa mergem in siguranta.
miki
QUOTE(dizzy @ 12 May 2020, 09:20)
....
Mai am o veste, e primul meu an de bicicleta cu casca in cap.
Deh, exemplu pt copii.
*


Bravo!
Dar ma intreb, daca tu nu crezi in casca de ce i-ai invata pe altii s-o poarte?!
Mi se pare la fel de aiurea ca un ateu care spune tatal nostru, asa... ca exemplu pentru copii....
einstein1984
si n-ai vazut parinti fara centura si copilul in scaun?
dizzy
Din acelasi motiv pentru care evit sa injur ca de obicei de fata cu copii mei, evit sa beau alcool de fata cu ei, etc. Se numeste educatie. Daca ma mai educ si eu la varsta asta, e de bine.
Mi se pare de porc sa ii spui copilului sa poarte casca dar tu nu o porti!

Nu eram neaparat impotriva castii sau sa nu cred in ea dar m-am mai gandit la treaba asta si am ales sa cumpar una. Comparatia cu religia nu o prea inteleg in cazul asta.
Casca e ceva real, poti sa o pui pe cap, sa te dai de perete cu casca, apoi fara casca si sa constati cu propriile simturi ca atenueaza lovitura. Nu cred ca scapi cu casca in cap daca te loveste vreun camion.
Laurentziu83
QUOTE(einstein1984 @ 13 May 2020, 08:29)
dadada, ecologist de tastatura. parca tin minte ca acu cativa ani blocai podu basarab cu bicileta ca vrei piste. Cati km faci pe an in Bucuresti cu bicicleta?
*


In ultimii 10 ani am facut 40 de mii de km cu bicicleta, deci cam 4000 anual. Am avut si vreo 2 ani la rand in care am facut 10 mii. Cat in Bucuresti si cat in afara lui, nu stiu, stiu doar ca pana la servici am 8 km/sens.

Referitor la blocat podul Basarab, eu macar am incercat ceva. Eu l-am blocat odata, altii il blocheaza cu masina in fiecare zi a saptamanii dimineata si seara si nu te-am mai vazut sa te iei de ei (si alte coispe strazi din Bucuresti).

Tu de cate ori ai protestat pentru a avea trotuare libere si fara kkt pe ele ca sa-ti plimbi sotia si copilul si sa le oferi o viata mai buna?
dizzy
unde se fac protestele pentru strans kktul de caine ?
ca vin si eu!
miki
QUOTE(dizzy @ 13 May 2020, 14:17)
..... Nu cred ca scapi cu casca in cap daca te loveste vreun camion.
*


Nu pentru asta este facuta casca

Pot sa confirm , ca mie mi-a folosit la intalnirea cu o usa desciha brusc, si deasemena la intalnire cu o KIA care a zis ca daac trece de pe banda 2 pe banda 1 fara sa se uite, este normal
einstein1984
QUOTE(Laurentziu83 @ 13 May 2020, 15:10)
In ultimii 10 ani am facut 40 de mii de km cu bicicleta, deci cam 4000 anual. Am avut si vreo 2 ani la rand in care am facut 10 mii. Cat in Bucuresti si cat in afara lui, nu stiu, stiu doar ca pana la servici am 8 km/sens.

Referitor la blocat podul Basarab, eu macar am incercat ceva. Eu l-am blocat odata, altii il blocheaza cu masina in fiecare zi a saptamanii dimineata si seara si nu te-am mai vazut sa te iei de ei (si alte coispe strazi din Bucuresti).

Tu de cate ori ai protestat pentru a avea trotuare libere si fara kkt pe ele ca sa-ti plimbi sotia si copilul si sa le oferi o viata mai buna?
*


eu nu protestez pentru curatenie in Galati.... blush.gif Si asta din cauza ca am treaba cu aia numiti mai devreme. Dar am fost la vot cand a trebuit, am mai dat cate un mail la consilieri locali sau parlamentari cand a avut rost, o reclamatie la politia locala sau rutiera care in general au avut efect. Adica mai mult ca statul pe mijlocul podului ca sa le faci altora in ciuda.
tatabobu
Ce e cu statul pe mijlocul podului? Poate elabora cineva? Cred ca am pierdut subtitrarea.
dizzy
QUOTE(miki @ 13 May 2020, 15:23)
Nu pentru asta este facuta casca

Pot sa confirm , ca mie mi-a folosit la intalnirea cu o usa desciha brusc, si deasemena la intalnire cu o KIA care a zis ca daac trece de pe banda 2 pe banda 1  fara sa se uite, este normal
*



Eu până acum nu am avut incidente.
Sper sa nici nu am. Oricum, mai bine port de acum înainte casca.
Laurentziu83
QUOTE(einstein1984 @ 13 May 2020, 16:55)
Dar am fost la vot cand a trebuit, am mai dat cate un mail la consilieri locali sau parlamentari cand a avut rost, o reclamatie la politia locala sau rutiera care in general au avut efect.
*


Eu vad ca primar e Firea, pute a gunoaie arse, trotuarele sunt mizerabile si pline de kkt, printre alte 1000 de probleme. Ce efect au avut?
einstein1984
Au avut efect ca au mutat un pietecantrop cu masina de pe trotuar pe carosabil, niste alti pietecantropi sa faca stanga pe dubla continua, deci a ajutat;
Era mai frumos inainte sa te muti tu... poate ar trebui sa protestez pentru asta?
La mine in sectorul 5 strazile se matura, idem trotuarele. Primar tot psd, dar an electroral.
Primar e firea ca au votat-o moldovenii tai veniti aici. Dar avem topic de primarul meu pentru asta
stolniceanulucian
Nu locuiesc în Bucuresti dar folosesc bicicleta ptr mers la servici. 4km dus 4 întors.
Nu o folosesc pentru ecologie sau altceva pentru ca nu cred ca are un impact mare.
O folosesc ca să integrez un pic de mișcare în programul zilnic și ca efect secundar economie de benzina.
Dacă chiar vrei sa folosești bicicleta veți vedea ca în timp găsești traseul optim.
Casca este necesara și trebuie folosita întotdeauna după părerea mea.
Laurentziu83
QUOTE(einstein1984 @ 14 May 2020, 08:46)
  Primar e firea ca au votat-o moldovenii tai veniti aici. Dar avem topic de primarul meu pentru asta
*


Pe Firea au votat-o doar 10% dintre bucurestenii cu drept de vot, contracandidatul (dracu' mai stie cine a fost) a luat si mai putine voturi.
Daca o mana de moldoveni venita aici a reusit sa o impuna pe Firea primar in dauna majoritatii bucurestenilor get-beget, atunci eu zic ca problema nu e in ograda mea.
dizzy
De intrebare, UNDE s-au ars gunoaiele? Cine le-a ars?
Cine ar trebui sa aiba grija sa nu se arda deseuri de-anpulea?
In subordinea cui e acea entitate?

Laurentziu83
Una din sursele cele mai prapadite
https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/v...n-capitala.html

Alea mai importante probabil au cotizat ceva ca sa nu fie desconspirate.

Vorba aia, acum o luna puteai sa dormi pe strada si tot era poluarea foarte ridicata.
dizzy
Hai și cu restul de info.
Hai că poți!
Laurentziu83
Nu da nimeni exact sursele, ci doar pareri.

https://www.hotnews.ro/stiri-administratie_...ta-anomalie.htm
dizzy
Ok, vad ca nu vreiu sa scrii cu mana ta ca poluarea au facut-o unii din Ilfov, deci nu Bucuresti, care ard deseuri.
De preventie si pedepsire se ocupa Garda Nationala de Mediu care e in subordinea Guvernului, nu a Primariei.
dantes
Iar alora din Ilfov le rasar gunoaiele in curte ca rosiile....sau le aduna de la "domnii" bucuresteni care merg pe principiu "scapa-ma de ele si nu ma intereseaza ce faci cu ele".

Problema e mult mai complexa.
dizzy
- Nu stiu d'astea!
Poate au ciordit cabluri dintr-o fabrica ?
De unde sa stiu?!
Poate merg pe strada cu caruta, aduna frigidere vechi, le ard plasticele
Laurentziu83
Eu dadusem exemplul cu tiganii din Sintesti, credeam ca vrei altele; nu-s ziarist sa le stiu pe toate.

Ilfovul si Bucurestiul sunt de fapt unul si acelasi lucru, au fost separate ca sa mai suga niste bani de la buget sub scuza ca sunt prea multe numere de inmatriculare pe B, asa ca e nevoie si de IF. In restul tarii, de exemplu Galatiul e si municipiul si Chirafteiul sau Tecuciul.
tatabobu
Si ce, e o scuza inventata?
Bicicleta galbena
Am iesit prima oara anul asta, vreo ora jumate, prin Herastrau si imprejurimi.
Dupa cazatura urata de vara trecuta am reparat frana fata, dar clar nu mai tine prea bine.
Am luat si o husa cu gel, saua e cam tare. Vad maine daca a avut efect biggrin.gif

Ultima fytza: live pe fb cu telefonul in dreapta, stanga pe ghidon si ochii in telefon, normal! doh.gif





dizzy
Am fost și noi astă-seară.
Prea aglomerat.
Laurentziu83
QUOTE(Bicicleta galbena @ 17 May 2020, 18:27)
Am luat si o husa cu gel, saua e cam tare. Vad maine daca a avut efect  biggrin.gif
*


Masoara inaltimea picioarelor (distanta dintre picioare), rezultatul il inmultesti cu 0.883 si obtii distanta minima la care sa ai suprafata seii fata de axul pedalier. O reglezi din tija de sa. Durerile de fund sunt date in general de seile reglate prea jos si de o sa prea ingusta fata de distanta dintre oasele fundului. O sa de 145-155 mm latime ar trebui sa ajute in acest caz, majoritatea au 130-135 mm si sunt insuficiente la o pozitie prea putin inclinata in sa. La cursiera merg sei inguste din cauza pozitiei aplecate, stai in alta parte pe oase.
Bicicleta galbena
Husa si-a indeplinit scopul, e ok smile.gif
Saua are 14cm si e tare, in mers nu e diferenta mare, in schimb a doua zi este!





Laurentziu83
Mai ridica 1 cm saua si mai vezi apoi.
einstein1984
QUOTE(Bicicleta galbena @ 18 May 2020, 17:29)
Husa si-a indeplinit scopul, e ok  smile.gif
Saua are 14cm si e tare, in mers nu e diferenta mare, in schimb a doua zi este!
*


trebuies a te tabacesti, indiferent cat de tare sau moale e saua.
Bicicleta galbena
Cred ca asa e, mi-am adus aminte ca anul trecut am mers zilnic cu ea, vreo doua luni, ma durea in primele zile apoi trecea.
Husa e ok insa, treci peste perioada 'de acomodare'.

einstein1984
dupa ce se tabaceste, poti renunta si la husa.
gibonu
QUOTE(Laurentziu83 @ 18 May 2020, 18:09)
Masoara inaltimea picioarelor (distanta dintre picioare), rezultatul il inmultesti cu 0.883 si obtii distanta minima la care sa ai suprafata seii fata de axul pedalier.


Pe asta nu prea o inteleg. Masori lungimea piciorului sau distanta dintre picioare?
Te rog, se poate mai multe detalii, eventual vreun link de pe vreun site specializat?

Din cate stiu, cea mai simpla metoda pentru a stabili inaltime corecta a seii este ca, stand in cur pe sa, intinzi piciorul la maxim astfel incat calcaiul sa stea pe pedala.
Iar asta se face sprininindu-te de un zid sau sa iti tina cineva bicicleta de ghidon, perfect pependiculara pe sol.

QUOTE(Bicicleta galbena @ 18 May 2020, 18:29)
Husa si-a indeplinit scopul, e ok  smile.gif


N-am folosit niciodata.
Insa din ce am vorbit cu cei care au folosti, mai devreme sau mai tarziu, husa respectiva se va largi, isi va schimba pozitia, etc. Adica va deveni incomoda.

Ideea este ca trebuie sa-ti tabacesti putin curu'. Adica dureaza ceva pana se va obisnui cu saua.

Sau, sugestia mea este sa optezi pentru o sa Brooks.
stolniceanulucian

Pentru confort, o sa nesimtit de lata este sfanta.
Eu am una ca in poza atasata si pentru naveta la servici 8 km pe zi este perfecta.

Degeaba are saua gel si alte chestii daca este pur si simplu prea ingusta pentru posteriorul utilizatorului.

Daca faci ture de 50-60 de km atunci intradevar iti trebuie o sa mai sport pentru ca saua nesimtit de lata obstructioneaza cumva miscarea piciorului din articulatia soldului.

einstein1984
daca ai citybike da e buna aia. La mountainbike nu prea si la cursiera e grav.
Avani
In weekendul asta am schimbat si eu agregatul. De la mountain bike cu cadru de 21" si roti de 29", am trecut la un L.
Schimbarea in bine e impresionanta. Extraordinar de usoara si manevrabila e semicursiera.
Ma gandesc la cat am pedalat inutil la tractorul ala tinand cont ca peste 95% din drumuri le fac pe asfalt. Schimbat si bicla juniorului, luat una de 20".

Acum, recomandati vreun suport de bicle pentru portbagaj (sedan) ?

[attachmentid=1628117146]
einstein1984
pai cred ca trebuie si cui de remorca, nu? alea pe hayon de hatch trebuie prinse si sus.
Avani
Suportul ăsta are descrierea că ar fi compatibil și pentru sedan, dar drept să spun, nu am încercat nimic de genul ăsta până acum, deci experiența mea e 0. Nu e exclus să fi greșit ăia la descriere.
Mă gândesc că se sprijină pe bara spate și pe portbagaj.
Ca și greutate de susținut, ar fi un maxim 25 kg.


[attachmentid=1628117147]


Le: cam așa m-aș gândi să vină.

[attachmentid=1628117148]

Le2: sau așa.

[attachmentid=1628117149]
einstein1984
pare ca merge si la sedan, dar nu as puen as aceva pe masina. unu pe cuiul de remorca pare mai sanatos plus ca la asta risti amenda ca nu se vede numarul de inmatriculare. Alea de remorca au loc de o alta placuta, lampa de nr etc.
Avani
Cui doar pentru suport nu am sa-mi montez, ca nu voi iesi atat de des incat sa merite deranjul financiar si estetic.
Intr-adevar, nici mie nu mi se par suporturile astea foarte sanatoase, pot zgaria si masina si mai apare si riscul de amenda.
Ochiometric, la prima vedere, mi-ar intra in masina (pacat nu ca e rabatabila bancheta)ambele biciclete daca le-as da rotile din fata jos. Si cred ca raman la varianta asta.
einstein1984
sau bare pe plafon, sa nu le bagi murdare in masina. mai ieftine decat cuiul
Avani
Da, asa este, insa la fel ca si cuiul, barele alea nu le-as prea folosi si in alt scop si sa ma plimb cu ele toata ziua pe masina, nici asta n-as vrea. Plus ca o data trebuie sa iau barele iar a doua oara vreo 2 suporti de bicla. Per total costul e mai mare, desi pe termen lung e clar ca in final tot acolo ajung, insa cumva nu e cazul acum.
Cumva cea mai rapida solutie pentru mine, era suportul ala de portbagaj. Il pun cand am nevoie de el dupa care-l dau jos.
Legat de bicle murdare, nu poate fi vorba. Poate cel mult de la ceva ploaie, deci nimic de speriat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.