Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema la rezervor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mar85mar
am si eu o intrebare daca se schimba greu furtunele de le rezervor???
si daca se poate fara sa dau scutul jos trebuie neaparat sa scot rezervorul???
bygy007
nu , scoti benzina din rezervor , scoti mufa de la sonda , desfaci furtunele de pe tevile de benzina (tur-retur de la rezervor) desfaci suruburile de pe lateralul rezervorului (prin porbagaj) scoti rezervorul afara schimbi furtunele dupa care procedezi invers
mar85mar
aha deci nu potzi sa te baci sub masina sa schimbi furtunele din cauza scutului nu uni mai spuneau ca se poate ok merci oricum pentru sfaturile voastre
za_kristake
Pai trebuie sa te bagi sub masina sa desfaci turl si returul .Dar desfale de pe conductele care vin dinspre motor nu de pe rezervor, de pe acesta le desfaci dupa ce il scoti. Dupa aceea nu mai ai treaba ca scutul are un orificiu prin care trec conductele,numa sa ia grija sa nu le incurci. Si dupa ce ai dat rezervoru jos, scoate turul si returul de pe pompa de benzina si sufla pe ele cu aer.
petcasandrei
am si eu o problema la o Dacie 1300 din '82 . Nu imi mai indica benzina pe bord si am sonda noua. Cineva mia spus sa scot firul de la sonda si sal pun pe pe caroserie cu contactul pus , dar acul de p bord nici nu sa micat. Ce ma sfatuiti sa fac
viorel 77
firul de la sonta adica +sa i-l pui pe caroserie sa vezi daca are curent(nu ca s-ar putea sa mearga asa) smile.gif
sonda noua dar plutitorul cum este?
za_kristake
Pai inseamna ca nu ai curent pe fir trebuie sa vezi daca i intrerupt firu sau e ceasu de vina
kalyyyyyy
Se pot schimba cele 2 conducte,eu le-am schimbat asa.Intrebarea este daca merita chinuiala.Raspunsul este ca nu merita,era de 3 ori mai rapid sa fac treaba ca la carte,in special datorita pozitiei total incomode in care trebuie stranse colierele de la furtune,cele dinspre rezervor.
mar85mar
mai am si eu o intrebare. Cum sa fac sa imi aduc curent la sonda de la rezervor pentru ca pe instalatie nu am curent si de asta nici nu mai imi indica la bord???
mar85mar
cine ar putea sa imi zica cum sa imi aduc curent pana la sonda de la rezervor?plizz ajutatzima emrci celor care macar incearca
bygy007
nu ai cum sa aduci curent la sonda alimentarea se face prin contact , care alimenteaza bordul si in acelasi timp ceasurile o explucatie gasesti aici
djasu82
Eu in locul acului de la bord care afiseaza benzina as face un mic montaj cu 11 leduri prin care sa imi afiseze prin acea bara de leduri nivelul benzinei din rezervor la multi va da eroare din cauza acului decalibrat. Firul care vine la sonda vine direct din bord de la intrerupator de la contact.
BeciAcustic
djasu82 da-ne mai multe detalii despre aceasta bara de leduri .... sunt interesat! Astept o schema ceva .... si detalii ....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.