Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Filtru aer
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
Pages: 1, 2
kadafi2pac
salut .. deci vreau sa`mi iau un filtru de aer pt o dacie 1310 din 86 ... care ar fi cel mai bun. si unde se gaseste si la ce pret .
viorel 77
la un magazin de piese auto smile.gif
thedragon
si la pretul de 7-8 roni smile.gif
98YMV
ar fi unul f bun Mann si e ceva mai scump decat ala ordinar ! Cauta pe la magazinele de piese import
ydaniel
filtru aer romcarbon 9lei
filtru de aer mann 22 lei.
daca vrei da-mi un msj> wink.gif
tzepesch
hahah, eu am facut din ala romcarbon de buzau unu sport,

trage bine, filtreaza calumea, zgomot de motor turbat...

bujii curate brici,...
98YMV
QUOTE(tzepesch @ 21 Mar 2008, 23:17)
hahah, eu am facut din ala romcarbon de buzau unu sport,

trage bine, filtreaza calumea, zgomot de motor turbat...

bujii curate brici,...
*




Imi poti arata printr-o poza cum ai facut ? Ca sunt chiar curios
maryus_83
kadafi2pac, nu te coafeaza un filtru sport Pilot?
CriSTI68
eu am MANN pretul nu il spun ca imi sariti in cap cool.gif
Alexu7
am si eu o intrebare..filtrul de aer poate modifica in vreun fel consumul si aici ma refer la unul imbacsit, nu la tuning si altele. rolleyes.gif
maryus_83
Da..normal ca un filtru neschimbat la timp duce la consum mai mare.
Alexu7
romcarbon here i come laugh.gif
ydaniel
nu vrei mann?
Sergeant Pulatchewsky
A cumparat un filtru romcarbon si e mai scurt cu vreo 4 centimetri ca cel care am acuma in masina. Asa il pot monta in locul celui vechi?
ydaniel
de ce e mai scurt?esti sigur ca e de dacie?
tzepesch
l-am facut pe principiul, ce-ar fi daca... tot n-aveam ce face asteptand pe cineva....

nu zic ca e la fel de performat ca unul sport autentic, dar merge... in genu, ia sa vedem cum e cu asa ceva, merita sa-mi iau unu sport?

se mai poate perfectiona,

ma gandeam sa mai cumpar unul nou iar hartia lui s-o bag in interior, pt a dubla peretele filtrului.



poate e o tampenie, dar trege fain cu el, nu s-a imputit carbul de praf,

consumul e mic, in jur de 6 la drum lung (60-100-120/h), 5.8-6.2% (drum de 300km, buc-tg-imprejurimi-buc.)

mai e o solutie de asemnea, sa-i fac o incinta rotunda si sa aiba un furtun lung de aer care sa traga aer rece de afara. furtun d-ala imbracat in textil care retine praful
Alexu7
conserva, ciorap de dama cool.gif

asta da spirit mestesugaresc



@ydaniel,
ii ia taticu romcarbon, ca nu mai e domnisoara wink.gif
Merced
Eu cand faceam trei sute de kilometri pe saptamana cu gramada de rugina din semnatura, la mers frumos 85-90 scoteam in jur de 6% si am constatat acu vreo luna, cand am vrut sa-l schimb, ca nici n-aveam filtru de aer, burduful ala metalic era gol.
Eu zic ca nu afecteaza enorm consumul lipsa lui.
ydaniel
cool.gif am mai vazut la cineva cum a facut filtru sport din romcarbon.e o singura pb:daca motoru da rateu poate sa ia foc filtru.de aia filtru e dublat de tabla in cadrul cutiei de filtru.
Sergeant Pulatchewsky
QUOTE(ydaniel @ 23 Mar 2008, 21:02)
de ce e mai scurt?esti sigur ca e de dacie?
*



Eu am cerut de dacie, pe ambalaj scrie Filtru Aer FA-P 772 si mai scrie acolo dacia, aro, renault, volvo. Vedeti poza.
viorel 77
dar ai specificat la magazin ce fel de filtru?
din poza vad ca este rotund (la guler), cred ca tu ai nevoie de unul oval.
ai tulumba de la filtru de plastic?
Sergeant Pulatchewsky
QUOTE(viorel 77 @ 23 Mar 2008, 21:52)
dar ai specificat la magazin ce fel de filtru?
din poza vad ca este rotund (la guler), cred ca tu ai nevoie de unul oval.
ai tulumba de la filtru de plastic?
*



Da poate ca asta e problema. Filtrul veche e oval. SI compartimentul filtrului e ovala si e din plastic. Asta nou e rotund, dar se poate deforma usor la guler sa fie ovala, numai ca e mai scurt. Deci sa cumpar alt filtru care e oval?
Merced
Daca vrei sa faci treaba cum trebuie, da.
ydaniel
ala rotund e pt cutie de tabla.ala oval e pt cutie de cn-de plastic.
tzepesch
nu, n-am d-asta imbracat in sita de metal, ... am avut initial, inainte de asta, dar se imbacsea f. repede. tot romcarbon era...
tzepesch
ps: ce efect obtin daca filtrului de aer, care e "sportivizat" acum din filtru standard , ii fac o incinta metalica in care sa intre dracovenia, si aerul sa fie tras de afara direct printr-un furtun luuung care sa plece de la carb sa o ia spre bord, si vine pe partea stg a masinii, si trage pe undeva pe la zona alternatorului, ca am loc acolo... , ca la masinile pe injectie, d-ala invelit in textil. ????
sobolan
QUOTE(mikedio @ 22 Mar 2008, 22:48)
Imi poti arata printr-o poza cum ai facut ? Ca sunt chiar curios
*



iti spun eu: maimutareala curata....uite unde era micul tuner..... radmasa.gif ...NFS,WRC sofer5.gif ....

recomand filtrele MANN...
tzepesch
asa e, micu tuner, smile.gif) ... eu chiar n-aveam ce face, nu sfatuiesc pe nimeni sa faca la fel, decat daca se plictiseste. mie-mi functioneaza... acu nu faceti misto... binenteles ca oricand e recomandat un filtru dedicat.
ydaniel
poti sa cumperi un filtru sport,vinde cineva la bursa,decat sa faci unu:) cool.gif
Minel

QUOTE(ydaniel @ 1 Apr 2008, 08:14)
poti sa cumperi un filtru sport,vinde cineva la bursa,decat sa faci unu:) cool.gif
*



Mai, omu' ne-a explicat de ce a facut tentativa aceea de filtru laugh.gif



QUOTE(tzepesch @ 31 Mar 2008, 23:25)
eu chiar n-aveam ce face, .....l, decat daca se plictiseste. ...
*



ydaniel
cool.gif rolleyes.gif am inteles:) da e mai usor sa cumperi decat sa faci unu happy.gif
SebyAvrig
si io am avut ideea sa fac cam ce a facut tzepesch...dar nu am avut nici timp si nici idei...poate altadata...oricum apreciez efortul lui + ca arata foarte fain.
io am totusi o nelamurire.am tot citit pe topicuri ca ce fain suna motoru daca ai nu stiu ce filtru de aer,dar cum poate influenta filtru de aer sunetu motorului???...ca doar nu-i turbo...biggrin.gif
ydaniel
filtru de aer actioneaza ca un ''limitator'' asupra curentului de aer admis in motor.mai bine zis cutia filtrului influenteaza.
SebyAvrig
pai da, carbu isi trage cat aer vrea el din filtru...dar de ce zice lumea ca "ooaaiii imi pun filtru sport si se aude ca o masina de raliu" oare forma tronconica a filtrului influenteza sunetu...io nu vad explicatia... tocilar.gif
tzepesch
si la mine se aude mai "rea" in turatie, chiar suna mai rally. treaba e ca parca se infige mai bine, dar il curat o data pe sapt, sa nu se imbacseasca, il scutur... prin oras nu aduna praf asa tare, dar daca ies la un drum de 200 km, cu 100-120 sa vedeti ce zboara din el cand il scutur...

de auzit, da se aude altfel.... clar.

chiar vreau sa fac figura cu incinta si furtunul de aer

1 Apr 2008, 19:15:
come on guys, it's funny!

eu cand n-am ce repara la ea curat.
cand n-am ce curata inventez... ca atare iese ce iese...
urmatoare prostioara va fi radiator extern la aprinderea malvina
SebyAvrig
io tot nu ma las pana nu primesc o explicatie "palpabila"....DE CE SE AUDE ALTFEL???....mai "rea" ?care ar fi explicatia...
sobolan
ptr ca e FILTRATA in stil RALLY 168.gif 168.gif 168.gif
SebyAvrig
flori...hai ba...io vorbesc serios...
ydaniel
nu intelegi?cutia de tabla/plastic a unui filtru are rol si de ''silencer''.
SebyAvrig
nedumerire.gif oare cum ar suna fara filtru si fara carcasa,carbu descoperit,suna altfel?mie nu mi se pare,am incercat la a mea...se aude doar sunetu ce il face carburatorul cand trage aer(ca un aspirator,cand accelerez)...in rest...la fel...
viorel 77
Cu filtrul de aer o- sa se auda mai tare.
tzepesch
dar cu o incinta dubla, izolata fonic icon_mrgreen.gif
baranga
am vazut ieri la cineva pe masina un filtru de are fara carcasa,visiniu si era de fabrica nu facut,de culoare visinie si cu forma de trunchi de con.daca stie cineva cum se numeste sa-mi zica si mie va rog.m-am uitat la el dar nu scria nimic pe el.
tzepesch
ala e filtru sport by default.
SebyAvrig
interesanta poza de mai sus explicata de tine,tzepesch...
dar stii ce ma intreb eu...cum ai tu filtru acum,fara carcasa cand ploua sau speli masina nu ajunge apa la el?nu cred ca ii prieten prea bun cu apa... nedumerire.gif
te-ai uitat,se uda?
io am pe a mea radiator mic,si sigur se uda cand ploua(in timpul mersului)
djasu82
Filtrelele sport se spreiaza cu ulei si sunt imune la apa. Seby daca ai sta in bucuresti sincer ti-ai pune alt radiator ....
SebyAvrig
da merge bine si asta mic... biggrin.gif deocamdata...am si unul mare dar are o gaurica si am zis ca daca se strica asta il pun pe cel mare(dupa ce rezolv gaurica)
tzepesch
m-am uitat, am spalt-o, e totu ok, am mers si la drum intins cu viteza si pe ploaie si n-are nimic, e uscat... daca trage aer umed asta e, de la aerul de afara, dar de udat nu s-a udar
dar cand oi da in superbaltoace cred ca-l imput, d-aia si vreau sa-i fac incinta.

2 Apr 2008, 21:05:
a, si am radiator mare. si-n partea cu filtrul nu e decalat asfel incat sa aiba gol intre el si far... e gol in partea cealalta, la alternator, dar putin, din fata masinii nu se vede, d-aia vreau sa-i trag furtun pe acolo...

am inteles ca face presiune ceva mai mare, nu turbo, da-o-n colo, si saraceste putin amestecul si merge mai bine la drum intins, plus ca e mai eco.

acu oi vedea
SebyAvrig
QUOTE
m-am uitat, am spalt-o, e totu ok, am mers si la drum intins cu viteza si pe ploaie si n-are nimic, e uscat... daca trage aer umed asta e, de la aerul de afara, dar de udat nu s-a udar
dar cand oi da in superbaltoace cred ca-l imput, d-aia si vreau sa-i fac incinta.

2 Apr 2008, 21:05:
a, si am radiator mare. si-n partea cu filtrul nu e decalat asfel incat sa aiba gol intre el si far... e gol in partea cealalta, la alternator, dar putin, din fata masinii nu se vede, d-aia vreau sa-i trag furtun pe acolo...

am inteles ca face presiune ceva mai mare, nu turbo, da-o-n colo, si saraceste putin amestecul si merge mai bine la drum intins, plus ca e mai eco.

acu oi vedea

This post has been edited by tzepesch: Yesterday, 21:05


hhmmmm,bune idei ai...io personal iti urez succes si abia astept sa vad cum iti va iesi.sa revi neaparat cu poze!bafta! up.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.