Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Toba de esapament
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
MRM_Roby
ma intereseaza daca are ceva daca am taiat o portiune de vre-o 4cm din teava care face legatura intre toba din mijloc si cea finala. Portiune taiata se afla in partea in care vine toba finala. Ma intereseaza parerea voastra in legatura cu zgomotul, credeti ca se va modifica sunetul motorului sau nu? pentru ca eu vreau sa se auda normal nu ca o masina de raliu. Problema pentru care am taiat portiunea de 4 cm este ca acea portiune cand am scos-o din toba finala era ruginita rau de tot, era mancata de rugina, aproape ca se mai tinea.

Astept lamuriri biggrin.gif
dani_devito
eu cred ca nu afecteza cu nimic , probabil sunetu va fi un pic mai ascutit ...dar nu cred ca vei sesiza
Tiberiu-Andrei
Pai daca nu iti va scapa gaze,nu va fi nici o diferenta.Astupa capatu cu palma si pune pe cineva sa se uite daca iti rasufla pe undeva.
Bafta.
ATM
Atata timp cat din teava de legatura a mai ramas ceva care sa intre in toba finala nu afecteaza cu nimic zgomotul. Desigur, daca ai taiat prea mult, teava n-o sa mai fie suficient de lunga sa iti intre in finala, evident zgomotul o sa fie puternic, si n-o sa ai cum sa mai fixezi finala noua la pozitie "stas". Dar, daca intra in finala macar 2 cm asa taiata, sanatate si virtute, las-o asa ca nu-i bai.
kalyyyyyy
Intrebare:cam cat dureaza niste tobe stas?reglajele proaste ale aprinderii/carburatiei le fac sa rugineasca mai repede?eu am schimbat dtenta acum 2 ani si bagandu-ma sub masina saptamana asta am constatat ca tot ce tine de tobe este numai rugina,este normal?
vallyyy
am si eu o intrebare ....mi s-a indoit legatura care uneste toba finala cu cea de mijloc si acum cea de mijloc nu mai vine fix adica e scurta acum....as vrea sa mai sudez o prelungire de vreo 3-4 cm la toba de mijloc va afecta cu ceva sunetul motorului??
Merced
Fiind facute din materiale proaste, tobele ruginesc mai repede decat ar trebui. Tre sa bag si eu una intermediara noua, ca a inceput sa-mi paraie urat si ma enerveaza in masina zgomotul pe care-l produce, caci afara nu se aude chiar penal, in comparatie cu multele masini "tunarita", e chiar ok ca zgomot.
Cat naibii e cea mai ieftina toba intermediara? Nu ma intereseaza sa tina decat pana in primavara sa zicem...
vallyyy
daca iti zic cat am dat pe o toba intermediara bine din targ ...am dat 6 Ron si iti zic ca e super buna nu are pierderi pe nicaieri, in targ e maxim 15 RON .......daca iei noua din cate am vazut e in jur de 65 RON
KidTx
in vitan toba intermediara 40 roni.
vallyyy gandestete ca toba aia este super arsa daca vii si mai sudezi de ia
sigur se va gauri si o schimbi.
incearca sa pui un suport prins de lonjeron (genul cum este la saxofon).
vallyyy
nu stiu sa zic cat de arsa e, ce e cert este ca am sudat-o si nu s-a gaurit biggrin.gif .............mai am si eu o intrebare ...........ce se intampla daca mergi fara tobe?( ma refer decat cu saxofon si atat ) .......pe langa sunet care e "sport"cica,cum influenteaaza faptul ca nu ai tobe?...auzeam ceva de cai putere ,de consum mellow.gif .......
ATM
Teoretic, motorul respira mai liber, nemiavand site care sa ii manance din putere. Deci da, se va simti o mica imbunatatire. Practic, o sa faca masina ca MIGu' rusesc de o sa intoarca lumea capul dupa tine pe strada, si risti sa ai niste rateuri de toata frumusetea.
v_razvan_c
...ca tot e vorba aici de tobe, spuneti-mi si mie, ce toba fluiera la viteze mari de obicei, intermediara sau finala?
Merci! smile.gif
kalyyyyyy
QUOTE(vallyyy @ 2 May 2008, 02:58)
ce se intampla daca mergi fara tobe?( ma refer  decat cu  saxofon si atat )  .......pe langa sunet care e "sport"cica,cum influenteaaza faptul ca nu ai tobe?...auzeam ceva de cai putere ,de consum  mellow.gif .......
*




Pai am patit-o eu,mi s-a rupt saxofonul pe la Constanta,eu mergind spre Bucuresti.Chiar daca ai putere in plus(oricum e insesizabila) nu poti merge asa,nu te puteai auzi cu cel de langa tine de cat zgomot facea.Culmea e ca face zgomot la accelerari nu in turatie constanta,atunci se aude dar relativ incet si suportabil pana in 3000 de ture.Nu sfatuiesc nimanui sa faca asta,pe deasupra orice politist e indreptatit sa iti ia talonul,si mai are si dreptate.
ydaniel
daca tot schimbati tobele luati de Romcat borla,sunt mult mai bune decat cele de conex iasi.
emsal
Am si eu o problema cu toba. La ralanti si cand o accelerez la peste 2000 de turatii se aude in partea din spate stanga o troncaneala enervanta. Daca ridic putin de teava de esapament zgomotul dispare. E clar ca finala atinge pe undeva. Am incercat sa o strang din suruburi, sunt stranse la maxim, dar totusi toba vibreaza si orizontal si vertical.
Ce as putea sa-i fac?
djasu82
Tampoane de cauciuc pentru amortizare...
Paca
parerea mea e ca intermediara e cea mai zgomotoasa...
ydaniel
s-ar putea sa zornaie sistele din tobe
Merced
Exact. M-am zgarcit si eu ca deh, nu mi-a dat prin cap ca asta o sa fie problema daca iau o toba intermediara de S.R.L., la ~20 de lei parca, am zis ca poate rugineste mai repede. De unde, zici ca-s cu jucarii d-alea de copii in masina, cand calc mai tare acceleratia. Zornaie intr-o veselie, mai rau ca cea veche care era un maldar de rugina. Aia pierzand gaze prin "fara numar" locuri, parca tot nu facea un zgomot atat de deranjant...
emsal
Am schimbat ieri prinderile de cauciuc. Cea de la saxofon era rupta de tot. Am observat ca toba finala are doar o singura "ureche" pentru prindere, undeva aproape de teava de esapament. E normal sau ar trebui sa fie doua?
Cam cat ar costa sa schimb tot traseul (intermediara + finala)?
Minel
QUOTE(ydaniel @ 17 Jul 2008, 09:31)
s-ar putea sa zornaie sistele din tobe
*



Eu le-am scos de tot si am sudat tot la loc fain frumos in Argon, si asa mi-am tras toba semi-sport !! laugh.gif


QUOTE(emsal @ 17 Jul 2008, 10:08)
E normal sau ar trebui sa fie doua?
*



Ii absolut normal sa fie asa ,doar o singura ureche de prindere in acea zona !!
Paca
ce se intampla daca pui finala de diesel ? un amic al meu avea un kadet de prin 80 si ceva pe benzina si pusese toba de diesel...avea un sunet frumos...inspira putere cand defapt n-avea decat un amarat de 1.2L
ydaniel
pai preturile sa tobe facute de sc romcat borla sa s-au marit cam cu 20% in ultimul timp.zic niste preturi aproximative:
-saxofon 50lei
-detenta 65lei
-teava legatura 40lei
-toba finala 70lei
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.