Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cum scot geamul de la usa din fata?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
catalin 22
Am observat ieri ca la usa fata stanga sub stergatorul exterior al geamului se afla rugina si m-am gandit sa-l demontez ,numai ca nu e chiar asa de simplu si asta banuiesc ca presupune scoaterea geamului(am incercat si cu geamul lasat jos la maxim dar nu pot sa scot stergatorul acesta fiind prins in niste cleme).Cine poate sa-mi dea si mie niste sfaturi despre cum as putea sa scot geamul?Trebuie sa demontez tot ansamblul macara si apoi geamul sau iese si mai simplu?La remontare trebuie respectata vreo regula sa nu ma trezesc ca nu pot sa-l mai potrivesc.
ydaniel
sleep.gif daca erai din buc te ajutam eu.deci cel mai bine ar fi sa schimbi stergatorul exterior si placa-aia care zici ca rugineste.dai jos fata de usa,demontezi macaraua si scoti geamu.apoi dai clemele jos si gata:)
catalin 22
Deci macaraua trebuie demontata, altfel nu se poate scoate?.Daca ar avea cineva niste poze cu toata demontarea si remontarea ar fi excelent.
ydaniel
macaraua e prinsa in 3 suruburi-dai jos piulitele.mai greu e la montare.trebuie sa ai putina dibacie:)
ATM
La nevoie se poate da jos doar geamul, nu toata macaraua. Dai fata de usa jos, manevrezi macaraua sa ajunga culisa orizontala a macaralei de geamcam in dreptul gaurilor din usa, apoi cu o surubelnita invelita in material amortizant (=carpa, de obicei)- fortezi geamul sa iasa (in sus) de pe culisa macaralei (sta prins acolo prin presare, adica pur si simplu e infipt in rama culisei, si are o garnitura de cauciuc ca amortizor de soc). Incepi din partea stanga a geamului, cea care merge spre incuietoarea usii, dupa ce a iesit putin tragi cu simt de raspundere in sus si va iesi tot. Manevrezi cu mare atentie, ca daca scapi mai tare surubelnita in geam, se face tandari si o sa pui la loc geam nou. Dupa ce a iesit din culisa, il apuci de o parte si il tragi in sus, scotandu-l prin rama superioara a usii. Daca tot esti prin zona, arunca si cu nitica vaselina pe rotitele de plastic ale culisei si pe rotile dintate ale macaralei, sa mearga mai usor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.