Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Oglinzi cu tenta albastra
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
ag01vws
A schimbat cineva geamul oglinzilor exteriore cu unul in genul celor de la VW la Logan....?(din pacate nu am gasit poza, dar sper k v-ati dat seama despre ce vorbesc wink.gif )
Dsign
Pai ai gasit pe undeva asa ceva? Si cam la ce ajuta sa ai oglinzi colorate? Am eu impresia sau acest lucru se incadreaza la capitolul "ce stopuri faine am, mi le-a facut unchiu' Jan cu toba de la basculanta" ?
free_fiber
Sa fie vorba de oglinzile heliomate? Alea care nu te orbesc daca nenea din spate are faza lunga aprinsa?
aditã
cred ca se refera la heliomate!
Dsign
Mda, heliomate indeed... Vreunul dintre voi poarta ochelari? Stiti ce inseamna "heliomat"?
day4tunning
nu port... da am un prieten care poarta si ii are heliomati.....la lumina se inchid la culoare si la intuneric se deschid....nu?sau ma insel? biggrin.gif
einstein1984
Nu te inseli. Ai observat insa ca dureaza cam 1 minut sa treca de la transparent la intunecat? Crezi ca te-ar ajuta cu ceva timpul asta de raspuns cand te trezesti cu o faza lunga in oglinzi?
klaus
1. Heliomate este exclus in industria auto din cauza timpului mare de raspuns.
2. In industria auto se folosesc oglinzi electrocrome, care se inchid la culoare prin aplicarea unei tensiuni electrice. Senzorul de lumina masoara lumina si in functie de intensitatea acesteia inchide la culoare oglinda. Dar ma cam indoiesc sa fie pe oglinzile laterale asa ceva (sunt pe oglinda interioara)
3. Se poate incerca punerea de folie de geam cu tenta verde cu transparenta ridicata. Cred ca ar fi cea mai ieftina solutie.
dizzy
Am instalat mai demult pe o Nova oglinzi laterale de BMW ursulet cu reglare electrica.
Oglinda era albastruie si foarte placuta noaptea cand nu te mai orbea.
Puteti obtine acelasi efect cu o folie albastra cu transparenta ridicata, cum zice klaus.
Mi se pare o imbunatatire cu adevarat utila pt cei care merg noaptea la drum lung si mi-as pune asa ceva desi sunt anti-styling.
day4tunning
apropo de heliomate....la noi in tara se face pe undeva heliomare la geamuri?...k sa nu mai ionizezi sau sa pui folie....v-ati gandit la asta? biggrin.gif sau e prea scump? tongue.gif
klaus
1. Recomand o cautare pe google dupa termenul "photochromic". Puteti pune si "glass" in fraza de cautare.
2. sticla heliomata (fotocroma) se inchide la culoare in prezenta razelor UV (pe romana in prezenta soarelui sau la solar). Becurile nu emit radiatie UV suficienta pentru a activa halogenurile de argint DIN COMPOZITA STICLEI (adicalea pretul e pe masura la sticla aia)
3. O sticla fotocroma (heliomata) are o inertie cromatica f. mare pentru industria auto (de la 30 secunde in sus, cele mai performante = extrem de scumpe, au de la 10 secunde in sus)
band206
Se pot schimba oglinzile retrovizoare de laureat cu cele de la prestige?. stie cineva cam cat costa?
cippy
Oglida heliomata nu am gasit dar una electrocroma am montat pe loganul meu, si anume cea din interor. urmeaza sa incerc sa adaptez si senzorul de ploaie. Sa vedem ce o iesi. wacko.gif
alexis
De unde, cat, cum?
cippy
de pe un MG ZT. nu m-a costat nimic. referitor la montare am taiat suportul culisant de la oglinda originala l-am prins in suruburi de asta "noua" si apoi l-am intarit prin lipire ca sa nu vibreze. Am dus un plus contatct din tabloul de sigurante si o masa si gata treaba.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.