Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: proiectoare Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Dsign
am gasit intr-un magazin al unui amic faruri de ceata de solenza la pretul vechi (760 000 buc), mi-am cumparat si vroiam sa intreb daca stiti cum se monteaza la partea electrica. Pe la forumurile cu SLZ nu am gasit asa ceva
cristimm
Iti mai trebuie: buton, releu, siguranta si fire.
Tudor B
La slz am folosit un set de proiectoare + suporti, le-am prins in bara, am cumparat un cablaj "piese din originea mamii lor" care era de lungime exacta, cablajul avea la capete mufele pt becuri (este conexiunea pe bec la 90 grade), la capatul celalalt cablajul are un releu care avea loc la fix in cutia cu relee (la logan e in jurul bateriei), s-a luat un + de la baterie, s-a pus o siguranta si s-a tras fir de la bord de la buton.
Dsign
mersi de raspunsuri dar cum se monteaza in bara? ca farul are 4 gauri de jur imprejur si bara are doar vreo 3 cleme... buton am unu mic si dragut de o sa-l pun pe scaun, acolo unde este locul celui pt incalzire...dar cum montez alea in bara...mama ma-sii
Dsign
si daca iau + direct de pe pozitie si nu mai folosesc nici o siguranta?? ca nu-mi trebuie faruri de ceata fara luminile de pozitie
ma scuzati dar sunt mai greu de cap zilelle astea
DomnulK
Are cineva idee cum se pot schimba becurile la proiectoare?Vreau sa imi pun niste becuri galbene. Stiti ce tip trebuie sa fie becurile?
Manuel
Bagi mana sub bara si scoti becul cu tot cu dulie prin desfiletare. Cu ocazia asta vezi si tipul becului smile.gif
klaus
Becul este tip H11.
DomnulK

Multumesc Domnule KLAUS!
Sfatos
Deci daca vrei sa le ai galbene trebuie sa iei ceva de genul HY11.
Lucian123
Pentru schombatul becurilor de la proiectoare, la Logan se merge la service. Nu ai acces la ele pe sub bara, ca la solenza. Cred ca trebuie desfacut ceva pentru a avea acces.
RoboCoop
Are idee careva cat costa proiectoarele de logan si se pot pune oare pe modelul Preferance 1.4 ?
maxx
de pus se pot pune...
insa costa cam mult aprox.1.600.000, inainte cand si solenza avea nivele de echipare cu asemenea proiectoare erau mult mai ieftine cam 500 - 600.000
Steve From Oradea
Sunt la fel cele doua,nu?Adica la Solenza si la Logan.Daca da,atunci cand cauti
in magazie,nu cumva sa ceri pentru Logan ci pentru Solenza.Pretul va fi mai mic,dupa parerea mea.Incercati!
maxx
s-au prins astia si le-au scumpit...
poate pe la vreun magazin mai "dosit", ascuns de lume, sa gasesti cu pretul vechi...
Dsign
se desfac 3 suruburi si vreo 2 cleme, dar atentie ca acel capac se roteste, nu se desface complet (nu de alta dar nu se gasesc cleme de tipul ala...)
Dsign
io am gasit cu 750 000 faruri de ceata de solenza... faza e ca nu se gasesc suportii de bara. instalatia electrica e tot de solenza. am dat ieri tel la meridian si au zis ca monteaza faruri de ceata la logan cu 4 000 000 bucata. Dar nu au nici suporti, nici instalatie electrica, doar faruri laugh.gif
Cr3ativ3
QUOTE(RoboCoop @ 11 Dec 2004, 23:27)
Are idee careva cat costa proiectoarele de logan si se pot pune oare pe modelul Preferance 1.4 ?
*



Frate unu original e 77 de euroi
maxx
unu' singur costa atat ?
incercati in Vitan, acolo toate sunt mai ieftine... smile.gif
Dsign
mi-am montat farurile de ceata, ca nu aveam, si m-a dus sub 4 mil lei cu totul fata de 8 mil (200 euro) cit mi-au cerut maimutele de la service. farurile le-am prins la pret de solenza, la fel si instal;atia electrica, cu suportii a fost problema dar s-a rezolvat pina la urma.

pt cine intereseaza, in tirgul Vitan, la SC EMI 99 SRL, pe partea cu magazinul ala mare de audio (cum intri in tirg in dreapta de tot) are piese de dacia, si omul mi-a spus ca are proiectoare la 1, 2 mil lei bucata, fata de 2 mil si ceva bucata cit se vinde in alte parti...

acum am o intreare: cum se regleaza proiectoarele????
mariachi
Intr-adevar, nu merita sa le iei la pretul oficial, eu le-am gasit cu 800.000 bucata, cu suporti cu tot. Astept acum sa le montez. De reglat, cred ca ma duc la service sa mi le regleze ei, sau poate stie cel care mi le va monta. Daca stie, te anunt.
Dsign
incearca sa montezi instalatia lor electrica la service, ca sa nu tipe la garantie. restul (montat pe bara, reglaj) poti face singur in fata blocului.
mariachi
merci! asa cred ca am sa fac. poate in week-end, ca doar atunci am timp. oare cum se poate taia bara (masca) sa nu se ciobeasca. cu cuter-ul? sau ai alta idee?
thnx!
andrei_dum
QUOTE(RoboCoop @ 11 Dec 2004, 23:27)
Are idee careva cat costa proiectoarele de logan si se pot pune oare pe modelul Preferance 1.4 ?
*





eu sunt din iasi si acum cateva zile,nu imi pot explica cum un proiectosr s-a crapat.Mergand prin magazin am constat cu stupoare ca un proiector de la 800mii cat era pt solenza este acum intre 2,5mil si 3,5 mil.

am umblat astazi toata ziua ca sa-mi gasesc unul mai ieftin pt. ca nu voiam sa-mi folosesc asigurarea casco deoarece am o reducere de 40 sau 60% ,nici nu mai stiu exact si pt un amarat de proiector imi pierdeam aceata red. si plateam aiurea apoi la casco.Totul o i-a de la zero.

Insa am fost norocos.am gasit la un magazin ascuns in magazie 2 bucati.Fiecare la 1.45mil.Binenteles ca le-am luat pe amndoua ,sa mai am unul de rezerva.Pana data viitoare se pot face si 5 mil bucata.cine stie.

Apropo sa vedeti ce face Renaultul blink.gif un buton ca cel de blocare geamuri electrice spate 900mii, o amarata de scrumiera care era si pe solenza la 120mii acum este 1,4 mil. (o bucatica de plastic amarata).

Daca reusiti sa gasiti piese care merg si pe solenza si logan la pretul vechi faceti fratilor aprovizionari masive ca e jale se pare.


KNIGHT_C
Poate gresesc, si nici nu fac parte din cei ce iau apararea Daciei dar am senzatia ca la mijloc e si dorinta de imbogatire a celor ce vand piese auto, profitand si de penuria de piese de schimb si de faptul ca fiind proaspata masina inca nu stim preturile reale la care se comercializeaza catre ei aceste piese.

Dar e fara doar si poate si vina celor de la Dacia pentru ca nu fac publica lista de preturi, macar recomandate daca nu cele de distributie.

Imi spuneau prieteni care lucreaza in asigurari la daune auto ca asa a fost si la SLZ, piesele erau exorbitante cand a aparut, cateva luni mai tarziu asezandu-se in limitele bunului simt.
asybo2002
asta asa e...deci sfatul meu e sa nu va aprovizionati ci doar sa asteptati...asta daca puteti ...
mariachi
am gasit in cluj proiectoaree de solenza la 800 k lei/bucata. sunt cu tot cu suporti de prindere si cu bec halogen. se potrivesc perfect pe lgn
Dsign
atentie, suportii de solenza NU SUNT BUNI pentru logan. eu mi-am gasit la ovidiu suporti de logan. are si proiectoare la 1,2 mil bucata
collinro2
are cineva idee cum se pot face niste "aparatori" pentru proiectoare? Poate ideea e timpita, dar sunt asezate foarte jos si permanent exista riscul de a le sparge cu o piatra aruncata de rotile unei masini din fata. Eu m-am uitat la montura lor in bara din fata; sunt montate adinc, existind o margine in care s=ar putea insera ceva, in genul unui grilaj de plastic/cauciuc.
klaus
Bai collinro2 tu esti telepat sau ce? tongue.gif
Tocmai am avut joi o discutie cu al si cu kandrei pe tema respectiva, emitandu-se 2 idei: aparatori de plasa de plastic (impropriu zis plasa), sau aparatori facute din plasa de aluminiu sau din ce este aia, de se pune la grila si se gaseste in targ (in Bucuresti)
Pt. plasa de metal eu am propus sa se faca forma, sa se taie un pic mai mare astfel incat sa existe o margine care sa se indoaie spre inauntru, se da cu silicon si se baga plasa in "ochelarul" spoilerului. Nu stiu daca am fost suficient de clar, dar cand o sa o realizez o sa pun niste poze...
Tudor B
Era cineva cu o slz (a pus si poze, eu nu mai gasesc subiectul) care a decupat un plexiglas si l-a prins inaintea proiectorului cu silicon, am vazut pe o slz plasa peste proiectoare si nu arata prea estetic, plexiglasul ar fi mai bun numai sa nu afecteze lumina proiectata pe sosea.
Dsign
va dau un sfat: (poate nu-i potrivit) CASCO
collinro2
@klaus: ideea este foarte buna (cu aluminiul). Si a propos de telepatie, nu sunt sub nici o forma, din pacate. Sunt doar lenes, ca nu citesc topicurile anterioare si postez aiurea uneori...Sa stii ca ai o ironie fina, pentru cine o vede. Asta e dovada de inteligenta, in definitiv!
razvanescu
QUOTE(KNIGHT_C @ 6 Jan 2005, 22:33)
Poate gresesc, si nici nu fac parte din cei ce iau apararea Daciei dar am senzatia ca la mijloc e si dorinta de imbogatire a celor ce vand piese auto, profitand si de penuria de piese de schimb si de faptul ca fiind proaspata masina inca nu stim preturile reale la care se comercializeaza catre ei aceste piese.


Tocmai am vorbit cu cei de la Meridian de unde mi-am luat masina si mi-au zis ca "au venit" proiectoare de ceata pentru Logan dar la uimitorul pret de aproximativ 9 milioane + montare. Si ca daca vreau se pot monta si cele de Solenza care sunt mai ieftine (nu am mai intrebat deoarece am ramas fara glas) dar ca ar avea un sistem de prindere mai prost decat cele de Logan. Daca mai asteptam o sa aflam ca proiectoarele de Logan s-au facut 15 milioane sau cine stie cat. wacko.gif De cand a inceput lumea sa isi doreasca proiectoare de ceata pentru modelele Preference si Ambiance dealerii Dacia s-au transformat in adevarati "camatari" care jupoaie si pielea de pe tine, nestiind nimeni care este adevaratul pret de baza pentru ele. sad.gif
Cr3ativ3
QUOTE(razvanescu @ 10 Jan 2005, 12:07)
nestiind nimeni care este adevaratul pret de baza pentru ele.  sad.gif
*



Pretul anuntat de Dacia pe siteul ei WWW.DACIA.RO este de 77 euro la cursul zilei de cumparare. Intra si mai uitete si tu ca poate au schimbat preturile ca eu m-am uitat prin nov.
toto
eu am taiat cu cutter-ul...mi le-am montat singur de la a la z
in servie la adras mi-au zis maimutele ca proiectoarele nu se regleaza, dar pot sa va spun sigur ca se regleaza...la solenza e 2% in carte...la logan nu stiu
razvanescu
QUOTE(Cr3ativ3 @ 10 Jan 2005, 17:58)
Pretul anuntat de Dacia pe siteul ei WWW.DACIA.RO este de 77 euro la cursul zilei de cumparare. Intra si mai uitete si tu ca poate au schimbat preturile ca eu m-am uitat prin nov.
*

Nu am vazut preturi pentru proiectoare de ceata pe site la dacia ca daca vedeam probabil ca mai erau si altii cre au vazut... Asa ca te rog sa ne dai si noua un link de la ei de pe site cu pretul pentru proiectoare. Merci antcipat.

PS: Pretul de 9 milioane ambele cu montarea inclusa este dat de catre Meridian care este dealer Dacia.
Cr3ativ3
Intradevar am vazut si eu acum. Nu mai au preturile afisate. Preturile erau puse la piese de schimb

Imi pare rau ca vam dezinformat trebuia sa ma uit pe site mai intai
Dsign
deci fuguta la ovidiu care are proiectoare la 1,2 mil lei bucata. suportii costa vreo 450 000 bucata si mai trebuie instalatia electrica de proiectoare pentru solenza care este si aia vreo 400 000 lei

deci: 2x1 200 000+2x450 000+400 000+ 700 000 (montaj in service autorizat adica la meridian)= 4 400 000 lei

eu am gasit la cineva proiectoare la 750 000 si m-am scos... deci se iese undevva la jumatea pretului oferit de ei. am zis ca am facut montajul la meridian ca sa nu faca cineva crize dupa aia cu garantia, am luat factura si dorm linistit.

dupa toate astea mai trebuie bat de actionat luminile cu pozitie speciala pentru faruri de ceata...

@collinro, klaus nu glumea. este el finut de obicei, dar de data asta nu glumea. chiar s-a discutat la intilnire despre faza cu protectia. cea mai buna solutie pina acum ar fi plexiglasul, dar ingropat aproape de proiector.
Apostol Bogdan
Eu mi-am montat proiectoare de solenza si am facut rost de suporti din fabrica si mi le-am montat si sunt super misto. Am fost la dealer si le-am legat cu cele din spate. Puteti sa va faceti si voi asa ceva.
NU VA PIERDETI GARANTIA LA PARTEA ELECTRICA!!!
smile.gif
Apostol Bogdan
Mi-am montat si eu proiectoarele de ceata si sunt foarte calumea. Nici o suta de euro nu m-au costat. Le-am legat cu cele din spate si merg foarte bine.
Daca vreti sa va montati mergeti la dealer autorizat ca altfel va pierdeti garantia la partea electrica.
Vlad
Nu e indicat sa folosesti + de la pozitie pt ca suprasoliciti circuitul (comutatorul de lumini din bord, fire, siguranta) acesta fiind proiectat pt a sustine doar consumul lampilor de pozitie iar proiectoarele de ceata iau cu usurinta 8-9 Amperi ceea ce este f. mult.
Poti lua plusul de la pozitie pt a comanda releul pt proiectoare. Asta e altceva numai ca o sa ai tot timpul aprinse proiectoare la pozitie.
Cel mai bine e sa pui buton separat pt releul proiectoarelor sau sa iei plusul care merge la lampile de ceata din spate.
Dsign
ok, mersi, s-a rezolvat, am montat totul in service, pe lampa ceata spate. acum am facut rost de bloc comanda lumini ce include comanda pt faruri...
Dsign
multumita lui cei7pitici, am reusit sa fac rost de bloc de comanda lumini de solenza clima, care are pozitite speciala pt faruri ceata pe inelul al doilea... acum pot sa aprind ceata si pe pozitie, nu numai pe faza de intilnire, ca pe stopul de ceata...


va readuc la cunostinta faptul ca emil si ovidiu au proiectoare+ suporti la pret redus. ovidiu-prelata galbena iar emil este alaturi, in vitan.
yonutz
mi-a facut si mie cineva o" bucurie",spart proiector stanga fata,am cautatprin magazine auto si cel mai ieftin l-am gasit la 2.2mil. de solenza,exista vreo diferenta intre cele 2 ;sau intre cel din stanga sau dreapta?
se schimba greu?
mersi
Ghost
Si eu m-am interesat de proiectoare. Mi-au zis ca 9 mil. ma costa toata treaba. Tot ei m-au sfatuit sa caut la magazine ca e mai ieftin. Am gasit la 1,5 mil bucata. Montajul l-am facut la sevice. Pret: 1,5 mil.(800.000 manopera, restul suportii, cablaj...). Tot ei mi-au schimbat blocul de lumini (moca, cu alta ocazie) si am ca la modelele superioare pozitie speciala pt. proiectoare. Ce nu-mi place e ca nu se aprinde martorul pe bord. Ce se poate face in privinta asta ca n-am chef sa le dau o caruta de bani sa-mi rezolve ei.
Codrin
n-are ce sa se aprinda pentru ca nu l-au pus, din moment ce n-ai avut de la inceput proiectoare
Sony
@Ghost, bordul de Ambiance/Preference nu are lampa pentru acel martor din simplul motiv ca versiunile mai sus mentionate nu au proiectoare. Ca sa ai acel martor activ poti schimba bordul cu unul de Laureat/Ambition, dar nu cred ca iti convine.
klaus
ot. Gost: ai putea incerca sa montezi firul de contact la mufa bordului de la + proiectoare...
yonutz
exista vreo diferenta intre proiectoare stanga,dreapta?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.