Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Huruit ciudat!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
LauTM
Nu stiu de unde dar,pe la 80 kmh se aude un huruit ciudat,cind ajung la 90 nu se mai aude,acuma nu stiu ori de la motor ori de la vreo roata,tin sa precizez ca planetara din stinga trebuie schimbata,sa fie de la planetara?Astept cu nerabdare ajutorul vostru.
AG-05-VYT
e posibil sa fie si din rulmenti!!
SSilent
planetara nu huruie, ea bocane (de obicei in curbe si in demaraje) huruitu cel mai probabil este cauzat de rulmenti
pitiku'
rulmentii,planetara nu cred...
AR-18-MOS
Schimba rulmentii ...
Tiberiu-Andrei
E ambraiaju'.Nici planetara nici rulmentii n-au nici o treaba.Plenatara bate nu huruie,rulmentii huruie la viteze mai mari.Si la mine exact la fel face,pe la 80 la ora,dupa nimica nu se mai aude.
slaiciprian
on-topic: am schimbat de curand placutele de frana. se aude pe dreapta fasa un fasait care variaza, ca si cum nu prinde constant. se si simte de altfel o variatie a puterii de franare cand apas extrem de putin pedala, franeaza in valuri. prinde-nu-prinde-prinde-.... frane am excelente in rest.
am inteles ca nu e nici o problema, ca dispare dupa ce se uzeaza placutele in functie de disc. adevarat? p.s. tot pe partea aceea am schimbat si semilonjeronul.
Minel
QUOTE(slaiciprian @ 25 Mar 2008, 07:00)
o, franeaza in valuri. prinde-nu-prinde-prinde-....
*



Disc frana ovalizat aproape sigur , daca cum zic altii ar fi de la placute ,o perioada nu franeaza bine pana se aseaza dar nu cum ai specificat tu mai sus , sa prinda in valuri
mircea.a
QUOTE(LauTM @ 24 Mar 2008, 20:23)
Nu stiu de unde dar,pe la 80 kmh se aude un huruit ciudat,cind ajung la 90 nu se mai aude,acuma nu stiu ori de la motor ori de la vreo roata,tin sa precizez ca planetara din stinga trebuie schimbata,sa fie de la planetara?Astept cu nerabdare ajutorul vostru.
*



La fel am patit si eu. La inceput facea la o anumita viteza, iar apoi a inceput sa faca mai des si la balansul masinii. Problema a fost din planetara si s-a rezolvat prin schimbarea capatului de planetara dinspre roata. La demontare am observat ca piesa in forma de stea (cu role) care ar fi trebuit sa fie fixa, avea un usor joc in locasul de prindere. Problema se poate rezolva si cu cateva puncte de sudura astfel incat sa nu impiedice cursa rolelor.
LauTM
QUOTE(mircea.a @ 25 Mar 2008, 10:52)
La fel am patit si eu. La inceput facea la o anumita viteza, iar apoi a inceput sa faca mai des si la balansul masinii. Problema a fost din planetara si s-a rezolvat prin schimbarea capatului de planetara dinspre roata. La demontare am observat ca piesa in forma de stea (cu role) care ar fi trebuit sa fie fixa, avea un usor joc in locasul de prindere. Problema se poate rezolva si cu cateva puncte de sudura astfel incat sa nu impiedice cursa rolelor.
*



Cred ca ai dreptate in legatura cu planetara,am schimbat-o acum 4 luni pe cea din stanga si aseara am ridicat-o pe cric dupa care am miscat de ea inainte si inapoi si intradevar are un joc enorm.Dupa ce o schimb iti dau de veste.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.