Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cauciucuri diferite
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Adrian_Boy
De ceva vreme merg cu un cauciuc pe spate care este de 155/80 R13 in rest am de 165/70 R13.
Pe autostrada daca incerc sa-i dau mai mult de 110 nu vrea, se zgaltie si mai scoate si zgomot mare sad.gif

Acesta sa fie un impediment ?
argon
e aproape 1 cm diferenta de diametru intre ele, dar fiind pe spate, inafara ca sta masina stramba putin, nu are nimic... pune-l pe ala de 155 pe dreapta daca nu e, sa nu mai stea asa stramba.
sobolan
17 mm dif pe diametru.... wink.gif .....
important e sa fie la fel pe fata ca sa nu zapacesti diferentialul....pe spate nu e nimic grav...
argon
8,5 mm(aproape 1 cm) diferenta de talon, m-am exprimat gresit.
Hacker
Asta ca se zgaltaie masina, si nu mai trece de 110 ( cauciucul fiind pe spate) mi se pare dubios. Nu cred ca de la cauciuc sa fie. Nu mai trece de 110 ca nu mai poate sau se zgaltaie masina si itzi e frica tie sa ii mai dai. Poate fi cauciucul ala care l-ai pus ( sper provizoriu) deformat, cu galme si atunci sa itzi dea tremurat .

Itzi da tremurat in volan?
GARFIELD 87
mai bine fa rost de un cauciuc pe165\70\r13 si scapi de probleme smile.gif
Adrian_Boy
Am sa pun cauciucuri cat de curand, am sa merg pe varianta noi ca e mult mai bine wink.gif
Trepidatiile sunt cam in toata masina si cred ca si-n volan, iar despre frica peste 110 ... cam da, cam i-mi este tongue.gif
Merced
Poate sa fie asta motivul, sau poate sa nu fie. Am mers si pe spate si pe fata cu cauciucuri diferite, caci s-a intamplat anul trecut de cam multe ori sa fac pana, si n-am observat sa faca in vreun fel diferit. La mine oricum incepe sa tremure ca toti dracii daca trec de 100. Cred ca ultima echilibrare a fost facuta la pastele cailor, iar de unghiuri nici nu vreau sa ma gandesc. Oricum eu mai mult de 90 nu merg cu ea, eu sunt cu stil mai batranesc de la o vreme. tongue.gif
Adrian_Boy
Ok, vad ca problema legata de viteza nu pare sa fie de la acel cauciuc, am sa ma gandesc la jenti indoite.
Nici eu nu-i dau peste 100 doar de curiozitate tongue.gif
vallyyy
aceeasi treaba o am si eu am un cauciuc de 155 pe dreapta spate ....ma ingrijoreaza faptul ca se zgaltaie masina rau si trage dreapta ....oare sa fie de la cauciucul asta de pe spate sad.gif
Adrian_Boy
Se pare ca pot sa prind si mai mult de 100 cu acel cauciuc, am testat de curand, incat am ajuns si la 120 biggrin.gif ... mai mult nu am putut ca apare stopul tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.