Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Joc la elice
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
neajiji
Salutare, de curand am observat un joc la elicea ventilatorului, variaza cam 1cm stanga si dreapta si pe la pompa de apa curge cate un pic de antigel ( nu foarte mult ). Schimb pompa sau doar capacul? Cei care v-ati confruntat cu asa ceva ajutati-ma si pe mine. Si daca se schimba cum se face?
Hacker
Daca ai joc e rulmentul, depinde pe unde iti pica antigel. dar la joc e rulmentul.
sorin1983
schimbi doar capacul daca curge pe unde iese axul!
Buyaka
...capacul si garnitura de sub el, evident.

Nu-i complicat deloc, se goleste circuitul de racire pe la busonul de la radiator (ala de jos), se desfac paletii (elicea) cu o cheie inelara cu cot de 13 (4 suruburi), se desface capacul de la pompa (cheie de 10), se curata restul de garnitura de pe pompa de apa, se unge cu putina vaselina garnitura noua, se monteaza capacul nou, se monteaza paletii, se completeaza cu antigel, se reface aerisirea circuitului de racire.

Daca n-ai cheie inelara cu cot, s-ar putea sa fi nevoit sa desfaci si radiatorul (treaba simpla).

Numai bine si spor la treaba!!!
Hacker
Si jocul din ce e dat? nu din rulment?
Buyaka
Jocul e dat de rulment insa nu prea poti schimba doar rulmentul, iese foarte greu, iar daca n-ai mai facut operatiunea risti ca inainte de extragerea rulmentului sa ai doua capace wink.gif.
Hacker
Bun, si in cazul asta el trebuie sa schimbe rulmentul, capacul, si garnitura . Altfel probabil nu o sa ii mai curca antigel, dar in scurt timp va ceda si rulmentul. Parerea mea schimba si rulmentul ca sa nu mai umbli acolo mult timp.
Buyaka
Nu da sfaturi aiurea!!!
Rulmentul este situat intre axul pompei si capac, pentru a scoate rulmentul, acesta trebuie depresat in primul rand de pe capac (treaba dracului) si apoi de pe ax (ordinea nu e neaparat asta).

Deci neajiji schimbi asa cum am spus la posturile anterioare capacul pompei de apa (care contine: corp capac, RULMENT, ax si presetupa), deci ansamblu capac pompa si garnitura aferenta lui.

Numai bine!!!
djasu82
Mai bine dati jos elicea si cumparati un eletroventilator de solenta si o termocupla plus un releusi terminati problema raceste mult mai bine plus cade zgomotul si mai creste putin puterea . Se pare ca palele la o elice normala franeaza motorul.
Hacker
[QUOTE]Nu da sfaturi aiurea!!![QUOTE]


Nu daf sfaturi aiurea . La [/QUOTE]corp capac, RULMENT, ax si presetupa[QUOTE] ma refeream si eu. Nu vroiam sa isi faca improvizatii. Eu m-am exprimat gresit cand nu am postat tot ce trebuia sa schimbe. sad.gif
Buyaka
Atata doar ca nu prea se gasesc separate, in rest da, era bine ce-ai zis, de regula cand zici capac pompa apa la magazin, ti se da ansamblul de care discutaram. wink.gif
ydaniel
ce-as face eu:
-capac pompa apa Hepu-germania
-antigel de la policolor
-fulie mica
-electroventilator

Drum bun!
Hacker
Din pacate a inceput si la mine sa se auda un usor scartait la pompa de apa, oare de la ce o fi , sa ma astept sa o schimb? Stiu cum se schimba, dar ma gandesc ca poate fi de la curea, sa nu fie prea stransa. Ce spui Buyaka?
neajiji
Multumesc pt raspunsuri tuturor, buyaka ai un plus de la mine wink.gif Deci e musai sa sco lichidul antigel sad.gif. Sunt curios ce scor da mecanicul ($) daca nu ma apuc cu manutele mele de ea.
dany_daci1300
...un capac costa ...60 lei unu bun (doar capacu)
Buyaka
Si daca nu l-ai scoate, antigelul tot o sa curga atunci cand desfaci capacul... asa ca... vrei nu vrei tot il scoti wink.gif.
Ca "scor" eu zic ca un 50 RON e suficient, nu e mult de munca, e dacie, iar lucrarea e cat se poate de simpla.

@hacker Cureaua daca e prea stransa va solicita rulmentul biggrin.gif, daca e slaba, atunci scartaie.

Poti incerca o strangere a curelei sau daca observi ca e uzata o poti schimba.
Rulmentul nu scartaie decat daca e gripat, ceea ce nu prea am intalnit la dacii ... mai curand scartaie cureaua pe fulie.

Numai de bine la toata lumea!!!
Adrian_Boy
Referitor la scartait, parca am citit intr-o carte ca daca se aude asa ceva la motor, poate sa fie pompa de apa huh.gif
ydaniel
nu pompa scartaie ci rulmentu:) de fapt ''fluiera'':)
maseax
QUOTE(ydaniel @ 26 Mar 2008, 15:01)
ce-as face eu:
-capac pompa apa Hepu-germania
-antigel de la policolor
-fulie mica
-electroventilator

Drum bun!
*



Si pe mine ma bate gandul unul Electrovenitilator, dar pentru ce iti trebuie fulie mica ?

si care ii faza cu capac pompa apa Hepu-germania si cam cat costa si cad de usor se gaseste?

ms

P.S. Stiu ca se duc cam repede capacele de la pompele de apa ...
SGM.MYKE
Fulia mica iti trebuie sa maresti turatia axului pompei de apa la aceeasi turatie a arborelui cotit. smile.gif
mitu2002
si la mine este o oscilatie usoara a eliciei vizibila doar la turatie mai mare dar nu ma deranjeaza ...lichid nu pierde zgomot nu face si o am de vro 3 ani dar repet e oscilatie nu joc dala nu am
ydaniel
@ maseax.
pai capac pompa de apa by Hepu,nu se gaseste asa usor.ci numai la un magazin icon_mrgreen.gif
e superior calitativ tuturor firmelor din romania care produc acelasi reper cool.gif
fulia mica pt o turatie mai mare a pompei. smile.gif
neajiji
Se poate inchide. Raspunsurile si explicatiile au fost mai mult decat suficiente.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.