Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Alta problema :(
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bogdangl
azi in timp ce mergeam cu masina am observat ca la frana se aude un troncanit, daca puteti sa imi spuneti de ce, se poate sa vreo planetara? Necesita reparatie urgenta sau mai merge? In timpul mersului nu se aude nimic, doar cand pun frana
slaiciprian
pai, poate mai merge, poate nu. fiind vorba de frane, ce alegi? placutele de frana nu sunt vechi?
AR-18-MOS
Discuri ovalizate ... rolleyes.gif
bogdangl
Placutele de frana nu le-am schimbat niciodata, de asta vara de cand am luat rashnitza, iar discurile nu stiu ce sa zic, mi-a spus cineva ca daca ar fi discurile ar trebui sa simti la pedala, iar daca ar fi vreo planetara, aia nu are treaba cu frana, ar trebui sa faca in curbe si eventual la drum drept, nu stiu ce sa mai cred, astept si alte pareri. multumesc.
mar10may
tinand cont ca este vorba de frane ar trebui rezolvata problema.nu cred ca o amanare este solutia cea mai buna.in final tot trebuie reparata.dar tinand cont ca problema este la sistemul de franare,acest lucru ar trebui facut urgent.problemele legate de sistemul de franare sau de directie al unei masini pot atrage dupa sine si suspendarea permisului de conducere.dar faptul ca se aude un zgomot cand pui frana nu inseamna ca problema este neaparat la sistemul de franare.poate fi si altceva,care nu are legatura cu franarea.dar cel mai bine e sa mergi la mecanic
KidTx
troncanitul se aude si pe loc cu motorul oprit?cand apesi energic?
bogdangl
Nu se aude nimic pe loc. Se aude doar in mers, cand calc frana, doar la roata din dreapta fata, ceva de genul tac tac tac. Cu frana nu am probleme, franeaza la fel ca inainte, si zgomotul se aude incet. Dar nu stiu de la ce ar putea fi. sad.gif
ct_71_ccl
salut!
placutele cred ca sint subtiri si joaca in etrier.ai grija cind frinezi ca dac sint subtiri de tot pot sa cad si ramiii subit fara frina.eu am patit si stiu ce zic!vrf placutele.poate totusi sint numai lamelele de sustinere slabite si scapi mai ieftin!
bafta!
$$ilvviu
Am patit si eu in urma cu cateva luni.
Era un tirant sarit din suport.
bogdangl
Astazi am sa ma duc la mecanic sa vad ce este, va anunt deseara ce era, multumesc mult celor care mi-au raspuns.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.