Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme la alegerea uleiului
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
hunior
Masina mea(dacie din 78) e la mecanic si saptamana va fi rezolvata segmentarea.
Problema mea este: ce tip de ulei, si de ce marca sa pun in ea?
am auzit ca ar fi bun ceva mai slab pt rodaj. gen Petrom 20w40
sau, o alta varianta ,cineva mi-a zis sa nu pun unul de 20w,ci unul de 10w deoarece in cazul uleiuli 20w motorul se va obisnui ca ea, va manca ulei,apoi nu mai pot sa trec la un ulei mai fin (10w40, 15w40)...... huh.gif
deci care ar fi cel mai potrivit ulei(marca si caracteristici) pt motorul segmentat in perioada rodajul si dupa?
sau se pune aceiasi ulei si dupa rodaj?
astept pareri...pls......va multumesc tuturor anticipat pt timpul acordat!:)
dany_daci1300
biggrin.gif s-a mai discutat cred am mai vazut pe undeva ...cauta bine

28 Mar 2008, 23:45:
Nu trebuie sa dai nustiucat pe un ulei superperformant, ca n-ai de ce, plus ca il papa repede. Eu am folosit Divinol 20W50 si a fost foarte bun si ca pret si ca performante, in plus e Made in Germany
hunior
nu te supara, am cautat prin search dar nu am gasit nimic concret la tema:(
deci tu zici ca pt rodaj ar fi bun si in Prista oil 20w40/petrom 20w40?
si dupa rodaj trebuie sa pun unul mai fin? sau raman la cel precedent?
mar85mar
foloseste ulei romanesc 20w40 pentru rodaj iar dupa 500-700 km dupa ce starngi iar chiuloasa pune un 15w40 un bp,aral castrol astea sunt cele mai bune si mobilul ar merge eu am o dacie din 1987 si ma inpac bine cu bp visco 2000 15w40
djasu82
Ai aici lectura .... fooll http://www.daciaclub.ro/Totusi-care-e-cel-...acie-t4857.html
os
Da' de vorba aia mai veche cu RTFM ce ziceti?

Pe romaneste: folositi cu incredere uleiul recomandat de producator. Ul ulei cu alte caracterictici (mai bune) nu are sens pentru ca 1. e mai scump si 2. este necesar sa existe un acord intre caracteristicile motorului (jocuri, presiuni, temperaturi etc) si cele ale uleiului. Se poate ca folosind un ulei "mai bun" sa cauzezi probleme - pe bani.

La un motor low-tech conceput pe la 1960 (cum e cel montat pe berline) caracteristicile superioare ale uleiurilor moderne nu aduc mai nimic.
PaulT
Motorul nu "se invata" cu nimic.Functioneaza cu ce ii dai.Ii pui un ulei bun(recomand un 10w40,semisintetic),ai ungere buna,un motor care va tine mult mai mult...etc.Ii pui o nenorocire de ulei,adica te ghidezi dupa dictonul:"e dacie si nu are rost sa pui nimic de calitate in ea",vei avea o ungere proasta,schimburi dese de ulei,un motor care va ceda mult mai repede...E alegerea ta.
djasu82
Baga direct 10W40 semisintetic si gata nu te mai uita dupatoti ca e dacie e motor ca toate celelate motoare daca e pus la punct merge ceas.
hunior
si daca pun un ulei mai de marca dupa rodaj, atuncia care va fi perioda de schimb?
p.s. am decis sa pun prista 20w40 pt rodaj, e bun, si dupaia ceva cu 15w sau 10w,hm?

29 Mar 2008, 11:24:
am uitat sa precizez ca am avut presiunea la ulei: relanti: 4 si in ture:6
este ceva legatura intre presiune si intre tipul de ulei?
daca am avut presiune buna inseamna sa se pune ceva de genul 15 sau 10w dupa rodaj?
pcostica
hmmm...4la relantiu cu motorul cald.Iti indica bine ceasul de presiune?
djasu82
De ce te miri daca are motor nou si pompa trage bine is creeaza presiune se poate , la un amic la 600 de ture avea 3 bari presiune si in turatie 6.
Sorin_18
de ce nu intrebi mecanicu ??vezi ce iti recomanda el.....eu iti recomand 20w40/50 de la pertom am eu in motor si se comporta neasteptat de bine....inainte de el am avut elf 20w50 si ziceai ca am apa in motor
hunior
precizez ca aceasta presiune a avut motorul inainte de desfacere cu o saptamana(dupaia s-a stricat complet, si am decis sa duc la mecanic), eu n-am incredere in alegerea mecanicului(hexol la 20leu litru--exagerat de mult), am presimitirea ca vrea sa platesc mai mult pt uleiul lui(cand am si varianta ca ma interesez si o cumpar eu singur:))
Sorin_18
ti-am spus uleiul de la petrom mi se pare super ok.....ieftin si bun (vro 9 lei pe litru)
brigada_diverse
de la magazine auto cu 5 lei 20W40 de la Petrom....asa merge masina de 18 ani..un schimb la 1000--2000 km....ies mai ieftin decat daca schimb unu scump la 5000 km...
si, in plus, e mai curat decat cel scump(prin schimbari dese)
einstein1984
Parerea mea e ca si Petrom 20W40 din ziua de azi e muuult mai bun decat vreun Castrol Monograd din 1960-1970.
argon
parerea mea este ca, daca cautai, gaseai un topic destul de mare despre uleiuri.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.