Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: furtunul de la radiator?!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
alessa
mi s-a rupt locul unde se infileteaza furtunasul marcat in desen. e colorat cu galben, undeva in dreapta imaginii. va rog sa imi spuneti cum se numeste componenta pe care trebuie sa o schimb, caci mi-e imposibil sa ma fac inteleasa la magazinul de piese auto.
za_kristake
daca nu ma insel "T-ul" cu stiutul tau rupt e chiar corpul pompei, sau "T-ul" acele e demontabil. Oricum dute la magazinul de piese si explicai vanzatorului de T cu furtunul de caldura si cel care pleaca spre radiator, T-ul unde e termostatul montat mai bine spunei. Daca e corpul pompei mai bine incerci cu 1 tarod sa faci filet in corpul T-ului si cu o filiera faci filet la stiutul rupt daca il mai poti folosi.

30 Mar 2008, 15:41:
Ala din poza e motoru daciei tale?
C a t a l i n
Printezi poza asta, sau faci o poză direct la motor, și mergi cu ea... smile.gif
alessa
mercic

nu e motorul daciei mele. am gasit aici pe forum un motor pozat exact din unghiul care-mi trebuia. (eu am dacia 1300 din '82)

si din cat am analizat eu acolo, T-ul ala nu pare demontabil. se continua undeva in jos, care probabil e corpul pompei

locul unde se infileta furtunul in T, s'a rupt, si a ramas o gaura cu ceva rugina in ea.
C a t a l i n
Da, conform manualului, face parte din corpul pompei, deci se schimbă cu totul.
alessa
si cam cat ar costa tot corpul?
za_kristake
mda am fost la masina mea si da T-ul e pe pompa de apa. pai daca capacul pompei e 40-50 ron toata pompa cam 100 ma gandesc, si ceva de lucru. Daca stai aproape de Sibiu sau esti in trecere iti dau eu o poma cu capac schimbat acum cateva luni de zile.
ydaniel
hmm de obicei din cauza coroziunii se intampla asta.adica antigel vechi sau apa.
za_kristake
Si inca ceva cand cere la imagine enter URL ala ce trebuie pus acolo?ca nu reusesc nici cum sa pun imagini.trebuie pus de ex: D/imagini/mpg23?
alessa
QUOTE(za_kristake @ 30 Mar 2008, 16:23)
Si inca ceva cand cere la imagine enter URL ala ce trebuie pus acolo?ca nu reusesc nici cum sa pun imagini.trebuie pus  de ex: D/imagini/mpg23?
*


vezi jos in dreapta Add this attachment. Mai intai folosesti browse sa adaugi poza.

30 Mar 2008, 16:29:
loc. Bucuresti.

aproape totul a fost schimbat pe ea acum un an de zile, dar timp de vreo 7luni a stat in garaj.

30 Mar 2008, 16:32:
p.s. unde as putea gasi niste materiale (eventual pt dacie) care sa contina numele si descrierea fiecarei componente a 'motorului'.
za_kristake
multam fain si incearca google poate poate
alessa
m-am mai uitat la corpul pompei de apa si am constatat ca defapt stiutul s-a rupt. bucata de stiut ramasa inauntru e foarte corodata/plina de rugina.

Ce as putea sa folosesc pentru a scoate bucata de stiut, fara sa stric filetul in care e bagat?
C a t a l i n
Ștuț tongue.gif

Fă o poză, două, că eu nu prea pricep...
alessa
asta e

p.s. ma miram de ce nu gasesc cuvantul in dex biggrin.gif (Știuț )
C a t a l i n
Să înțeleg că vrei să scoți partea rămasă în furtun?

Se desface acel colier, cu o șurubelniță lată, iar apoi se scurtează furtunul. smile.gif

(nu are filet, ci niște caneluri, pe care furtunul intră forțat)
alessa
nu nu, partea ramasa in furtun pare usor de scos, cealalta bucata vreau sa o scot

bucata de stut ramasa in corpul pompei
C a t a l i n
Unde e cealaltă bucată? Nu se vede... În interior?

Și care este rostul extragerii ei? Mașina nu poate funcționa, până nu se schimba tot corpul pompei...
alessa
pai din cate am inteles eu, nu e nevoie neaparat sa schimbi corpul pompei daca doar stutul e rupt. elimin bucatile din stut, si pun altu,, presupun ca ar trebui sa mearga....

cealalta bucata de stut a ramas blocata pe canalul corpului unde se baga stutu
si e foarte corodata (se vede ceva din ea, e chestia aia cu maro si galben)

nu e foarte vizibila
C a t a l i n
Nu prea am la cine să mă duc să vad exact cum arată ansamblul în care intră termostatul, că de acel corp vorbim. Dar din câte știu e corp comun cu pompa. Eu nu văd cum se poate pune alt ștuț acolo, decât sudat, și asta doar dacă materialul din care e făcută tubulatura permite...
alessa
acum am inteles.
confuzia mea s-a produs in momentul in care vanzatorul mi-a zis ca pot sa inlocuiesc doar stutul fara sa mai umblu la corpul pompei
za_kristake
alessa incearca sa pui stiutul la loc si sa-l lipesti cu poxipol, sau daca nu foloseste alta bucata de teva daca o poti lipi. De sudat nu o sa il poti suda pt ca e zamac. Ce faci tu acum e ceva provizoriu, oricum va trebui sa inlocuiesti piesa pentru ca improvizatia care o vei face nu te va tine la nesfarsit si decat sa te lase balta pe la mama dracu mai bine faci un lucru de calitate.
C a t a l i n
Nu ține, sunt vibrații mari acolo...
vallyyy
nu ca as vrea sa fac reclama la dezmembrari....... dar sa stii ca o pompa de apa fara capac nu e chiar asa scumpa la dezmembrari....eu am dat pe un capac cu tot cu elice 20 RON......corpul pompei nu prea conteaza ,ma refer ca nu prea cedeaza des spre deosebire de capac ....cat despre furtun nu vad ce te mai complici sa scoti resturile din el ....cumpara alt furtunas nu cred ca depaseste exagerat zic 5 RON....bafta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.