Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme frana
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mar10may
am o problema legata de sistemul de franare.atunci cand motorul se opreste frana se intareste instantaneu.daca franez si opresc motorul frana nu prea mai tine,pedala se ridica singura.din cate stiu frana ar fi trebuit sa mai functioneze macar o data sau de doua ori dupa oprirea motorului.ce ar trebui inlocuit?
C a t a l i n
Supapa de pe oala de servo. E cam 2 RON.
mar10may
multumesc de raspuns.e posibil ca din acest motiv si franele sa nu tina chiar f bine?ar avea vreo legatura?adica daca o schimb franele s ar putea sa fie mai eficiente?
C a t a l i n
Efortul la apăsarea pedalei va fi mai mic, de aici poate și senzația că vor ține mai bine. Defapt nu au legătură. Va frâna la fel, dar vei apăsa mai ușor pedala.
mar10may
mersi de raspunsul promt.se pare ca te pricepi destul de bine.multa bafta si fara evenimente rutiere neplacute.
ydaniel
daca cumperi supapa de la servo cauta de autonova satu mare.am vazut la un magazin:supapa+garnitura de cauciuc de pe servo la 5,5lei=ambalate frumos in pachet de uzina:)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.