Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lumini bord
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
BeciAcustic
Noapte.... nu am nici un bec aprins in bord.... am modelul cu 4 faruri .... in bord se aprinde doar martorul de faza lunga, cel de frana de mana si avarie daca ii dau drumul ... in rest e chior tot..... nu vad viteza nu vad nivelul bateriei nu vad nivelul benzinei ... Din cate stiu in partea de susu ar trebui sa fie 3 becuri care lumineaza bordul... sa fie de la ele ceva si cum se schimba daca de acolo este. Mentiunez ca in partea dreapta a bordului ... in fata pasagerului din dreapta am 2 ceasuri pentru temperatura care alea sunt luminate.....deci toata treaba e numai la bord in fata soferului... ajutor ca nopatea.....
Sorin_18
am avut si eu o problema asemanatoare nu imi mergeau luminile din bord decat pe faza scurta la mine a fost din blocul de lumini(de verificat), in privinta becurilor ar trebui verificate.....tu ce bord ai?
BeciAcustic
mai... eu am bord dala normal nu CN.... e modelu ala cu 4 chioare.... deci faza lscurta faza lunga merge... n`am pb.... dar in bord nu se aprinde dacat martorul.... in rest mort! Sugestii?
bygy007
problema poate fi de la rezistenta de reglaj a intensitatii luminoase ,becuri arse sau fir intrerupt intre bloc lumini si bord sau cablaj ceasuri intrerupt
SSilent
problema asta am avut-o si io, era de la siguranta 4 sau 5 nu stiu sigur, problema sta altfel daca e din sigurante: in momentu cand bordu nu mai este iluminat nu se mai aprind nici stopurile, decat atunci cand franezi, si practit noaptea esti "fantoma" din spate...
Shumi
Fix aceeasi problema am avut`o si eu pe o Dacie Papuc, si am luat 4 puncte amenda pentru asta, fiindca odata cu neiluminarea bordului, nu exista pozitie pe stopuri. Dupa multe sigurante schimbate(facea scurt imediat, si poc) am fost la un service, a urcat-o pe rampa si a izolat un fir de langa toba, in mers, firul ala atingea de toba si facea scurt.
Toate cele bune.
maseax
QUOTE(Shumi @ 30 Mar 2008, 22:44)
Fix aceeasi problema am avut`o si eu pe o Dacie Papuc, si am luat 4 puncte amenda pentru asta, fiindca odata cu neiluminarea bordului, nu exista pozitie pe stopuri. Dupa multe sigurante schimbate(facea scurt imediat, si poc) am fost la un service, a urcat-o pe rampa si a izolat un fir de langa toba, in mers, firul ala atingea de toba si facea scurt.
Toate cele bune.
*



De la ce era firul ala de langa toba ? Firele de la "mers inapoi" ?
Minel
QUOTE(maseax @ 30 Mar 2008, 23:46)
De la ce era firul ala de langa toba ? Firele de la "mers inapoi" ?
*



Ti-a dat si un indiciu.....


QUOTE(Shumi @ 30 Mar 2008, 22:44)
fiindca odata cu neiluminarea bordului, nu exista pozitie pe stopuri.
*




SGM.MYKE
Fiind papuc, cred ca era chiar firul de la pozitie.
Freelancer
La mine nu se aprindeau becurile care lumineaza bordul si a fost ars potentiometrul care regleaza intensitatea lor. Electricianul l-a pus pe direct si a mers. Cel mai bine este sa mergi la un electrician auto.
tatuci
incearca sa scoti rezistenta reglabila de pe scoica volanului si sa pui pe direct (cilindrul rotativ de langa maneta de comanda a stergatoarelor).

daca tot nu se aprinde vezi ca ai un fir alb care trece dinstre panoul de sifuranta spre bord si are o mica siguranta fuzibila intr-o duza alba pe fir pe undeva prin dreptul clapei de deschidere a capotei (am gasit-o intr-un final si nu stiam ce-i cu ea pe acolo).

ciudat insa e ca se aprind becurile de la ceasurile suplimentre....teoretic sunt pe aceelas traseu. daca becurile de la suplimentare se aprind si se sting la comanda vezi sa nu cumva sa fie desprinsa sau coclita una din cele 3 mufe ale panoului.
BeciAcustic
Problema e ca mie stopurile pe spate imi merg si pozitii si tot si faruri numai pordu e mort... sa va arat poza.[attachmentid=1627441944][attachmentid=1627441944]....
Sorin_18
QUOTE(BeciAcustic @ 31 Mar 2008, 19:11)
Problema e ca mie stopurile pe spate imi merg si pozitii si tot si faruri numai pordu e mort... sa va arat poza.[attachmentid=1627441944][attachmentid=1627441944]....
*


incearca cu alt bloc de lumini ti-am spus eu am avut problema asta si din intamplare ma rugat un prieten sa ii probez un bloc de lumini si surpriza.....si-a revenit bordu.....asta dak nu ai becurile arse de verificat nu stiu cum la modelul tau de bord au am bordul cu 3 ceasuri si la asta este f usor de schimbat
bygy007
daca pozitiile merg trebuie cautat la panoul de bord , potentiometrul de reglaj intensitate sau alimentarea de la pozitii, la bord vine un fir de la pozitii care alimenteaza bordul becul care indica aprinderea pozitiilor se aprinde? ar trebui desfacut bordul si urmarite traseele de pe spate de pe acea folie de plastic de pe spate pe care sint traseele de cupru si care pot fi intrerupte
BeciAcustic
Bordul pe timp de zi arata asa pt cine nu si-a dat seama....: ceasurile se dau greu sa vad becurile alea de sus daca sunt arse? Poza bord ziua:

31 Mar 2008, 20:49:
Bordul pe timp de zi arata asa pt cine nu si-a dat seama....: ceasurile se dau greu sa vad becurile alea de sus daca sunt arse? Poza bord ziua:
AR-18-MOS
Becurile le-ai verificat ... ? smile.gif
BeciAcustic
nu ma ferificat.... cum fac trebuie dat bordu jos? sau altfel? bordu e greu de dat jos...
mitu2002
salut si eu am avut aceiasi problema in trecut si cum cauzele erau multiple am ales solutia prezentata de cineva mai sus alimentarea de la blocul de lumini (pozitiii) pe direct dar intensitatea este intodeauna max La mine a picat lumina in momentul in care a facut un scurt in blocul de lumini si a prajit si releul ala de reglaj de a iesit fum din el ca sa dai becurile jos nu trebuie demontat decit cutia de acte sa poti ajunge la becul din mijloc si cel din dreapta la cel din stinga ai loc berechet
BeciAcustic
Am ferificat cilindrul acela rotativ....are contacte bune... totul e ok.... si tot nu merge.... nushce sa ii mai fac....

2 Apr 2008, 16:08:
Astazi am umblat puitn la bord.... am schimbat un bec si tot nu s-a aprins. Cumva becurile alea 3 din bord sunt puse in serie? Adica daca unu e ars nu merge nici unul? Eu am schimbat doar unul pt ca celelalte nu am avut timp.... deci posibil ca deaia sa nu mearga.... Precizez ca becul care l-am schmbat era scrum.... Trebuie eschimbate toate 3 ca sa mearga nu?
kindeeru56
nu sunt in serie sunt in paralel.acelasi licru lam patit si eu si problema era din dord se intrupt cablaju pe placa electonica a bordului cea pe care este montat indicatoru de benzina si indicatoru de incarcare ,bordu are boar boua clame sus se da usor jos daca il demontezi osa vezi unde este intrerupt pe mufa care vine din instalatia electrica a masini de la stanga la dreapta ultimu pin pe cablaju bordului este + de la poziti si la mufa ultimu fir cel alb vezi daca nu este cablaju intrerupt
BeciAcustic
o sa verific si kestia asta nu inainte sa schimb toate becurile sa vad care-i treaba.... poate sunt arse.... desi am bagat unu bun si nu s-a aprins... daca sunt in paralel cum zici trebuia sa se aprinda macar asta schimbat.....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.