Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: nu se deschide portiera dreapta din interior
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
lauionescu
ieri incercand sa deschid portiera din dreapta am ramas cu nuca in mana si cu o bucata din bratul care actioneaza sistemul de deschidere... e rupt pt ca daca as incerca probabil ca as putea scoate acea bucata de metal prin gaura din portiera. Ce gasesc acolo cand dau jos portiera si cum remediez problema?
di3g0
e simplu,dai jos fata de usa si vei observa ca dispozitivul prin care deschzi usa din interior e prins in 2 suruburi,acel dispozitiv la randul lui este actionat de un arc care tin nuca in pozitia corecta pentru a nu se deschide usa; de acolo pleaca toata problema ta...eventual te duci la dezmembrari si iti iei tot ansamblu..succes
lauionescu
ms....am sa o desfac cat mai curand...astazi ploua si nu pot.... sper sa pot de unul singur, pt ca ....nu ma pricep mai deloc....
di3g0
sigur vei putea,nu e greu ...succes...daca mai ai intrebari nu ezita sa intrebi
lauionescu
astazi am inteles exact ce inseamna sa cumperi masina la mana a doua....
desi cel care a avut masina inaintea mea e mecanic, a pus ca un imbecil acel mecanism...pur si simplu a pus alea invers.... si copii cu sindrom Down se pricep mai bine cred.

Intrebare: partea mobila a mecanismului de actionare a tijei cum se asigura sa nu mai culiseze de pe partea fixa a mecanismului? a mea era prinsa cu niste litza(sarma) dar foarte prost.

oricum mecanismul este in stare jalnica asa ca se pare ca mai am de investit in dacia mea(mai trag putin aer in piept) si asta e.
oricum trebuie sa repet operatiunea ca nu am pus masca la loc corect.....suportul de jos nu am putut sa-l prind k lumea.
CriSTI68
QUOTE(di3g0 @ 31 Mar 2008, 17:55)
sigur vei putea,nu e greu ...succes...daca mai ai intrebari nu ezita sa intrebi
*



expert in portiere rolleyes.gif
lauionescu
apropo: cazuse partea mobila de pe cea fixa sad.gif
di3g0
si ai reusit?.... huh.gif
kalyyyyyy
In caz ca va avea cineva problema asemanatoare iar defectiunea va fi ruperea tijei,ea se poate inlocui cu un cablu de bicicleta,tije nu se gasesc de cumparat la magazin.
lauionescu
am reusit prin faptul ca acum merge...dar face un zgomot ciudat cand inchid geamul....asa ca trebuie sa gasesc un mecanism si sa il inlocuiesc pe asta....oricum...am facut o treaba de toata jena....trebuie sa ma ocup de ea din nou
di3g0
felicitari.... biggrin.gif , nimic nu e imposibil de facut.... si mai ales la o dacie wub.gif wub.gif
lauionescu
mai adaug ceva: nu va chinuiti! e 7,5 lei mecanismul...folositi unul nou wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.