Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: bucati de carton in rezervor...
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
tatuci
Salut!

dupa indelungi strofocari, demontari, curatat, rmeontari si reglat jumatate de motor (nu ca ar fi stricat o mica revizie) am reusit sa descopar problema...aveam cateva fragmente de carton de dimensiunea unei unghii in rezervor care-mi opturau din cand in cand alimentarea.

problema e urmatoarea: de unde pana unde cartoanele acelea in rezervorul meu? mentionez ca rezervorul nu a fost scos niciodata.

este posibil sa se mai strecoare impuritati mari de la pompa?
minny
Da nisip nu ai gasit ? Si mal si altele .. problemele tale le au cam toti ca doar de aia is filtrele de benzina. Acum nu o fi carton dar fiecare cu ce poate ! Totusi benzina e suc de dinozaur scos din pamant la origini deci ...
argon
daca ai pus doar de la pompa nu are de unde sa fie carton, daca ai pus de la galeata, posibil
za_kristake
Pai cam asa ceva am patit si eu mi se tot oprea si am schimbat rezervorul. Dupa ce l-am demontat am aruncat o privire in el iar pe peretii lui se formase o mazga gen "mucii" de la carburator. Cica iarna se formeaza condens in rezervor rezultand impuritatile acelea de aceea e bine sa mergi cam tot cu plinul iarna. Asta am auzit-o si eu nu stiu cat e de adevarata
mar10may
unii recomanda ca pe timp de iarna sa pui in rezervor o sticla de alcool tehnic,impotriva apei care rezulta in urma condensului.(acum nu stiu cantitatea exacta si la cata benzina,precum si intervalul la care se poate relua operatiunea)
ydaniel
nu mai puneti alcool tehnic.eu am pus si s-a decantat in filtru colorantul alcoolului.am luat de la european drinks.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.