Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Difuzoare ... need help :P
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
calleb_69
as avea si eu o nelamurire excl.gif
Vreau sa-mi pun pe masina difuzoare de 13 sau chiar mai mari (13 fiind cele mai mici care mi-ar conveni) si sunt curios care este diametrul cel mai mare de difuzor ce ar incapea in locul celor din fabrica de 10 ....


Va multumesc anticipat rolleyes.gif

off LE:da care-i problema .. scriu repede si mai gresesc ... shi mai ales tu vb ca nici space nu stii sa pui intre cuvinte mad.gif
Alexu7
daca singur zici ca din fabrica sunt locurile de 10...
daca vrei mai mari, vorbeste cu Flexu' poate va intelegeti tongue.gif
C a t a l i n
inloculcelordinfabricade10arincapeaperfectunelede10.

invatasascriicorectsiapoimaivorbim.
razv_an9
off : Domnule MAERSK .. ati inteles perfect ce vroia sa spuna omu`. daca aveti chef de bascalie mergeti pe la cafenea smile.gif

on: stiu pe cineva care si-a pus pe 13 .. da` nush ce modificari a facut, sau daca au intrat ca turnate. ma interesez si revin cu detalii
C a t a l i n
QUOTE
Regulamentul forumului

2. Mesajele

d) Nu este permisa sub nici o forma folosirea unui limbaj tip "mirc" (daka, k, lol etc.) si nici a scrierii cu sh, tz, k etc. Punem accent pe calitatea mesajului (atat din punct de vedere al continutului cat si ca mod corect de redactare in limba romana) si nu pe "cantitatea" sa. Mesajul va fi scris, la alegere, cu sau fara folosirea diacriticelor.


http://www.daciaclub.ro/index.php?act=boardrules
romanvs
Difuzoare de 13 dar cu modificari.Se taie din fata interioara de usa,se taie inclusiv protectia de apa.Daca pui mai mari de 13 nu intra, decat daca vrei sa restilizezi fata interioara de usa.
Brambus
Merg de 13" dar trebuie sa tai putin din plasticul fetei de usa. Si mare grija la magnet sa nu fie de dimensiuni mai mari decat gaura.
Sandrin
am montat eu niste boxe sony xplod de 13 cm si cum au spus si cei de mai sus trebuie taiat imprejur din fetele de usi. Au un aspect mai placut decat cele stock.
bolidu
Am si eu tot de 13 si le-am montat prin aceeasi metoda. Se aud mult mai tare si mai clar decat cele stok dar in schim basul l-am pirdut aproape de tot.... La cele stoc aveam un bas destul de adanc pentru respectivele difuzoare. Fara ceva costum cu fibra pentru etansare calumea si antifonare usi nu prea faci cine stie ce...
pskint25
am pus de 13" cu taierea partii de plastic care sustinea difuzorul original de 10"
Fantomas
si eu am pus 13 ... si mi`a taiat doar putin din plastic smile.gif ... putin = 1.5 cm max 2 tongue.gif
marius80_eugen
Pe fata merg puse fara adaptare de 13 , cu o taiere de 1 cm din marginea interioara a plasticului . Eu am de 16,5 cm pe fata si ovale de 6x9' pe polita .
Este o imbunatatire uimitoare de la 10 stock la 13 , dar la 16,5 ... este cu totul alta treaba .
adicorbos
eugen, cat ai taiat din fata de usa sa-ti incapa de 16.5?
smecheras
eu am pus de 16.5 dar am batut cam 2 cm cu ciocanul unul din colturi....
am indoit un pic tabla si a intrat la fix:)
mare grija insa in alegerea difuzoarelor(de verificat adancimea instalarii) riscati sa loviti cu magnetul geamul daca e prea mare smile.gif
cheers!
marius80_eugen
Din tabla mai mult am indoit , din plastic ... cat a fost nevoie , ca le am de peste 1 an instalate pe masina . Bineanteles ca si un distantier sub unghi este ok daca stii sa-l instalezi corect .
wind
marius ce model de difuzoare ai ? sau cine mai are de 16.5 sa posteze modelul. o sa le schimb si eu si caut unele cu "modificari" minime la tabla ca la fata de usa stiu ce am de facut biggrin.gif
marius80_eugen
Pai ... mai mari de 16,5 nu cred ca poti pune in usi , deci orice model de 16,5 iti merg , DAR trebuie sa masori magnetul sa nu loveasca in geam / macara . Eu am distantier orientat si nu am probleme cu grosimea magnetului .
Sa bagi de 16,5 ... nu va fi cu modificari minime , ci maxime . Daca vrei cu modificari minime , baga de 13 cm !
wind
vreau fix de 16.5. oricum o sa le prind cu inele de lemn pt rigidizare si in acest fel nu va atinge nici geamul. Din fata de usa va disparea tot plasticul exact cat tine grila difuzorului . la tabla ma interesa mai mult . oricum o sa desfac usa in weekend.
De 13 am bagat. nu prea ai ce sa scoti din ele oricat de bune ar fi. nu au nici un fel de joase.

10 Apr 2008, 09:24:
am reusit sa desfac usa aseara. practic daca incerci sa montezi difuzoare de 16.5 si sa faci prinderea direct de tabla e destul de mult de ciocanit chiar taiat cu flexul. Dar cu ajutorul unui distantier de 2 cm poti sa departezi difuzorul de usa in acest fel trebuie sa ai grija doar sa nu loveasca magnetul de geam. Eu zic ca nu e asa complicat.

10 Apr 2008, 10:09:
am gasit si un model de la Coustic CS602 cu un diametru de 15.2 cm . In acest fel poti sa pastrezi si grila originala.
marius80_eugen
daca nu ai medii si joase cu 13 , nu rezolvi problema doar schimband difuzoarele !
DoubleG
Imi cer scuze pentru off-topic dar am o intrebare scurta. Eu am Solenza Comfort, dotata mufe EURO la casetofon si boxe in usile fata. Din mufa EURO pleaca si fire pentru boxele spate (desi boxe nu are montate). Banuiesc ca firele merg undeva in spate. Imi poate spune cineva unde regasesc mai exact cele 4 fire pentru boxele spate? Nu de alta, dar ar fi pacat sa trag altele...
wind
daca mai are cineva dif de 16.5 pe fata , ce modele aveti ?
sharkky
Eu am mid-basii de la sistemul asta: http://www.ground-zero-audio.com/english/04_uc16sq.htm
Initial am avut http://www.ground-zero-audio.com/english/04_tc16mk.htm , am fost foarte multumit de ele dar a trebuit sa trec la alt nivel pentru ca pur si simplu nu mai faceau fata ... cool.gif
smecheras
QUOTE(DoubleG @ 12 Apr 2008, 07:33)
Imi cer scuze pentru off-topic dar am o intrebare scurta. Eu am Solenza Comfort, dotata mufe EURO la casetofon si boxe in usile fata. Din mufa EURO pleaca si fire pentru boxele spate (desi boxe nu are montate). Banuiesc ca firele merg undeva in spate. Imi poate spune cineva unde regasesc mai exact cele 4 fire pentru boxele spate? Nu de alta, dar ar fi pacat sa trag altele...
*



e simplu
te uiti ce culoare au...apoi te duci in spate la usa din spate si desfaci plasticul de jos...pe lateral...nu il scoti de tot...si pe stanga si pe dreapta te uiti...si apoi usor ii urmezi cursul
asta ca sa nu incepi sa cauti cursul firelor de la casetofon

DoubleG
Pai ma gandeam ca toate solenzele vin fara boxe spate si ca cineva stie clar unde dau de ele. Banuies ca sunt ascunse pe undeva capetele, care se temina cu o mufa sau ceva. Culorile sunt standard pentru toate mufele euro, deci si pentru solenza... Asadar, intrebarea ramane valabila:
Unde se gasesc capetele de fir pentru boxele spate?
marius80_eugen
Cauta mai intai sub bancheta din spate si vezi ce fire ai , mai ales daca ai unele subtiri , grupate cate doua , apoi cauti imediat sub polita , langa prinderea centurilor de siguranta din spate . Daca nu au ajuns acolo , atunci inseamna ca sunt prinse undeva pe traseu si ami bine schimbi tot traseul , cel original fiind oricum prea subtire .
Puteti pune orice difuzoare de 16,5 cm , dar cu distantier si o indoire a tablei in spatele difuzorului !
DoubleG
Firele rezista lejer la 50 Watti si nici nu am nevoie de mai mult, in plus nici locasul original nu e facut pentru boxe prea mari. M-am uitat sub bancheta si mi-as fi amintit daca erau fire pe acolo. O sa fac pe detectivul si le gasesc eu.
Multumesc mult pentru ajutor.
marius80_eugen
Daca te uitai cu atentie vedeai cel putin un manunchi de cabluri in partea stanga a banchetei care se duce in spate la stopuri . Mai mult ca sigur in acel manunchi se afla si cablurile pentru difuzoare !

P.S. Lejer ? radmasa.gif Cablurile sunt proiectate pt 4 x 15 w . Nu cred ca e cineva care sa aiba difuzoare de doar 50 w pe fata si pe spate ...
psychoo
cei 50W de care vorbeste orice producator de Head Unit-uri sunt de fapt vreo 23W REALI pe difuzor de 4 ohmi (in conditii ideale 25W). Firele existente pe solenza sunt suficiente pentru HU si difuzor fara alta amplificare.
DoubleG
50 de Watti (declarati de producator), 20 reali (puterea reala pe care difuzorul o poate suporta o perioada nelimitata). Daca intram la teorie, atunci amintim ca suportul de cauciuc de pe margineam membranei oboseste in timp si rezulta distorsiuni. Tot la capitolul teorie ajungem sa calculam ca firul ala de 0.5 mm rezista la 2 amperi si inmultind cu 14 volti, ajungem la 28 de watti reali pe care firul ii poate suporta fara pierderi termice insemnate.
Dar lasam teoriile ca nu isi au rostul. Eu defapt eram interesat sa ascult o muzica in masina la aproximativ 4 x 10Watti cu o fidelitate deosebita, astfel incat sa aud si claxoane si sirene si motorul masinii mele. Nu ma intereseaza amplificatoare separate de sute de watti sau tub de bass.
Dacia nu a montat difuzoare pe spate pentru ca probabil in pretul de 5000 de euro al masinii, nu puteau fi incluse asa mofturi deosebite.
Numai bine la toata lumea.
psychoo
tocmai vin de la masina, m`am uitat sa vad exact pe unde vin firele pentru boxele spate. daca te uiti la podea in dreptul banchetei spate pe partea stanga si dai la o parte mocheta o sa vezi niste fire infasurate in banda adeziva neagra, un manunchi pleaca pe partea stanga pe langa bancheta si urca pe langa spatarul banchetei spate si merge pe sub suportul de difuzor spate (la mine de acolo ies cele 2 fire pentru difuzorul spate stanga), iar celalalt fir merge prin fata banchetei spate pe sub mocheta pana in partea dreapta unde se repeta traseul ca in partea stanga. se poate sa fie trase firele doar pana la bifurcatia aceea daca nu le gasesti sub plasticele in care se prinde difuzorul.
baranga
Eu am difuzoare "Panasonic" diametru 17 cm,buzunarele la fetele de usi taiate astfel incat sa ramana numai buzunarul pp. zis,am decupat din fata de usa(cartonul) si putin din tabla apoi am mai strambat tabla cu patentul.difuzoarele se aud super smecherie au si bass,si inalte si medii,au 23w cred ca reali,si prinderea am facut-o de tabla.arata foarte bine,daca va intereseaza caut modelul si vi-l zic.
Un prieten are pioneer de 17 cm si se aud bine de tot,modelul e fara tweeter .se gasesc in "Carrefour" si sunt cam 900.000 perechea.
wind
pe solenza sau dacia break ?
sharkky
QUOTE(marius80_eugen @ 18 Apr 2008, 11:25)

P.S. Lejer ?  radmasa.gif Cablurile sunt proiectate pt 4 x 15 w .
*



Clar pot spune ca sunt "dedicate" 4x15 ...
Or fi gandite de inginerii Dacia?
baranga
am gresit topicul,scuze. blush.gif


da,erau pentru dacia break tongue.gif
marius80_eugen
QUOTE(baranga @ 18 Apr 2008, 17:06)
Eu am difuzoare "Panasonic" diametru 17 cm,buzunarele la fetele de usi taiate astfel incat sa ramana numai buzunarul pp. zis,am decupat din fata de usa(cartonul) si putin din tabla apoi am mai strambat tabla cu patentul.difuzoarele se aud super smecherie au si bass,si inalte si medii,au 23w cred ca reali,si prinderea am facut-o de tabla.arata foarte bine,daca va intereseaza caut modelul si vi-l zic.
Un prieten are pioneer de 17 cm si se aud bine de tot,modelul e fara tweeter .se gasesc in "Carrefour" si sunt cam 900.000 perechea.
*



Daca in difuzor nu este inclus si tweter-ul se numesc conice sau woofer . Daca au si twetere se numesc coaxiale . Daca ai separat twetere este preferabil sa nu ai coaxiale , astfel incat wooferele sa-si faca treaba cu medii si innalte !
Termenele de "bine de tot " si " super smecherie" sunt relative wink.gif ! Calitatea si sunetul difera de la o masina la alta f mult , cat si gusturile "muzicale" ale proprietarilor !
privacy_lucian
Am nevoie de o parere a celor ce si-au schimbat si firele audio pe langa sistem:
Are vreun impact schimbarea firelor originale in momentul montarii boxelor noi?
Mi-am luat ceva nou, le-am montat si ma intreb daca pot face ceva pentru a le imbunatati claritatea sunetului.
Mentionez ca am 2 xplode pe fata cu un mp3 sony( boxe pe 3 cai, 30w-230W, mp3 4x55 W) si mi se pare ca deranjeaza sunetul la un moment dat. E normal?
Si daca trebuie schimbate, ce fel de fire si de unde merg achizitionate?
Maskatu
Fire de păr ce fire? Poate cabluri. Din ce spui tu acolo nu pari sa iti fi luat vreo scula de mp3 sau scule de difuzoare. Mai bine le lasi asa cum sunt. Sunetul deranjeaza la un moment dat pentru ca mp3-ul nu poate mai mult, si difuzoarele nici atat. Daca vrei sa ai claritate la volum mare, trebuie sa iti cumperi ceva mai profi.

Cabluri gasesti la toate magazinele specializate insa nu merita efortul pentru ca ti se vor auzi la fel.
Svendrix
Si eu mi-am pus toata linia audio Sony Xplode si nu e asta este problema si nici cablurile.. Problema care o consider eu cea mai mare este faptul ca nu sunt proiectate foarte bine portierele si mai ales portbagajul sa tina sunetul, sa nu il distorsioneze.

Am pus aceiasi linie audio pe un Corsa din 2005 si diferenta e de la cer la pamant.
Maskatu
Intr-adevar o antifonare, fie si una low-cost, pentru usi, podea si portbagaj, imbunatateste semnificativ sunetul. Tabla este subtire, asa ca orice vibratie produsa de difuzoare, rezulta intr-un sunet distorsionat. Un strat de antifon sau daca vreti ceva mai profi, aluband. Eu am mers pe antifon, pee, vatelina, insa peste tot inclusiv pedalier, plafon, usi, pana si torpedoul si panourile laterale de la consola centrala.
bygy007
pentru calitate buna a sunetului alimemtarea amplificatorului de putere trebuie facuta la tensiuni mari (30V in sus) iar la auto (12V ) este cam scump , bine sint unele amplificatoare care au asa ceva dar consumul de curent este enorm , pentru un sunet cit mai corect si natural se folosesc tuburi electronice
marius80_eugen
Ai dreptate , de asta toate concursurile de sound auto se fac la 12-14 V cu baterie de back-up deepcycle si condensatoare si toate statiile se alimenteaza tot la aceleasi baterii . NU am vazut pe nimeni cu camionul de 24V la concursuri de SQ sau dB .
bygy007
da dar statiile au alimentatoare in comutatie (in interiorul lor) care cresc tensiunea de 12V la tensiune mult mai mare pentru final
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.