Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema ce cere rezolvare urgenta
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Paca
excl.gif am folosit functia search dar nu am gasit o astfel de problema.am facut pana pe stanga fata si unul dintre prezoane a ramas blocat.am rupt 3 chei de roti..una de solenza,cea de dacie si una in cruce.ce pot sa fac ?am dat cu lichid de frana pe acolo dar nu vrea sa se slabeasca nicicum.am nevoie de masina si faptul ca nu pot scoate roata ma impiedica sa o folosesc.ce pot sa fac...cer ajutor,sfaturi,pareri cat mai urgent,multumesc plange.gif
AR-18-MOS
Incearca un lubrifiant de tip spray. smile.gif
viorel 77
Si bate usor in el.
Paca
m-am gandit la un degripant..insa nu cred ca poate patrunde acolo unde e nevoie...o sa incerc maine si varianta asta...am vrut sa iau in seara asta...da n-am mai gasit deschis langa mine jos...o sa incerc maine.cat poate sa coste un spray degripant ? plus ca mai trebuie sa cumpar si o cheie de roti de solenza plus o cheie de roti pentru mine...nu pot sa cred ca se pot cheltui cateva zeci de lei pentru o pana.
za_kristake
Cel mai simplu cu pistolu pe aer,daca bagi niste aer si tine 20 min te duci la vulcanizare unde are un pistol pneumatic, sau daca nu tine aer cauta o lampa pe gaz si incalzeste piulita.
SebyAvrig
si io am strmbat o cheie fixa si cheie in cruce pe un surub incapatanat...dar am dat cu degripant bine de tot,2-3 lovituri de cheie si mi-a imprumutat un prieten o cheie de mertz sprinter si s-a desfacut foarte usor cu aia...
logan1.5dci
Parerea mea e ca nu cred sa-ti foloseasca la ceva degripant , lichid sau spray, pentru ca nu ai pe unde sa-l bagi la filet . Prezonul are forma aia rotunjita care preseaza pe janta si o centreaza , nu cred ca intra pe acolo nimic . Incearca prin cocanire , incalzire/racire (atentie sa nu decalesti) sau vezi pe unde ai putea "injecta" lichidul de frina , sau ce vrei sa folosesti . Nasol moment , spor la treaba.
NokiaNokia
Asta a patit lui unchimiu la Dacia lui, il suna pe taicamiu si ii spune cele intamplate si ce credeti ca ii zice taicamiu, sa ia autogenul si sa inroseasca piulita si sa toarne apa rece si sa faca asa de 2 ori. Unchimiu nu avea autogen dar a facut cu un șalimău si asa a desfacut piulita. smile.gif

P.S. - șalimău este acel arzator de dimensiunu reduse cu butelie.
Paca
multumesc tuturor....insa nam salimau,nam autogen,nam prieten cu sprinter,nam pistol pneumatic si nici vulcanizare acasa....ramane sa incerc varianta cu degripantul si sa mai rup vreo 2-3 chei....asa-i viata de daciist big_wheel.gif
argon
vorbeste in numele tau, in 10 ani de Dacie n-am patit asa ceva, poti pati la orice masina, daca strangi ca berbecul prezoanele.
sobolan
autogen wink.gif
vallyyy
masina mea a stat 4 luni in parcare nemiscata cand am facut pana nu am putut sa desfac un prezon nici d-al naibii cu cheia de cric..........eu unu iti recomand sa incerci cu o cheie inelara parca de 19 ...oricum cheie inelara si ii dai un picior ca inelara nu se rupe asa usor ...ar trebui sa mearga ....bafta
Paca
argon...degeaba te simti lezat...parerea mea e ca treaba asta se intampla numai la prezoane...la surub garantez ca nu se intampla..nu are pe unde intra apa ca sa rugineasca...cum dacia are piulite descoperite la un capat...probabil a patruns apa si a ruginit.n-am vrut sa jignesc pe nimeni argoane...imi cer scuze.btw nu am strans eu roata ultima data...s-a intamplat la vulcanizare.vally ideea ta pare cel mai usor de pus in practica,mc.
logan1.5dci
Fara misto , ai putea sa simulezi un pistol pneumatic , unu apasa pe cheie in timp ce altul ciocaneste in cheie , in sensul apasarii .
Victoras2001
Da-i mai trebuie unu care sa sufle.
Psyche
cel mai simplu in cazul tau e sa iei un cricket serios cu prelungitor si sa te joci cu el
nu forta...da-i socuri scurte, o sa cedeze.
pune-i totusi niste degripant sau niste lichid de frana deasupra wink.gif si lasa-l 10 min sa isi faca treaba.
iar daca nu merge si nu merge foloseste o cheie franceza pt instalatii sanitare (de aia mai mare ca barosu)
Paca
QUOTE(Victoras2001 @ 1 Apr 2008, 20:28)
Da-i mai trebuie unu care sa sufle.
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

o sa incerc mai multe metode...tre sa cedeze..sper sa nu ploua..in rest chef si putere de munca sa fie laugh.gif
mihai0070
pui cheie tubulara , si faci parghie cu ceva mai mare , ar trebui sa cedeze in cateva secunde biggrin.gif
romanvs
Ai putea sa incerci:-cu degripant daca piulita este dechisa la cap
-sa o ciocanesti cu un ciocan inainte de a incerca sa o desfaci
-sa folosesti o inelara buna cu prelungitor
-ar merge si cu un pistol pneumatic dar sunt greu de gasit
-ai putea in ultima instanta sa tai piulita cu tot cu prezon si apoi sa inlocuiesti prezonul(nu este chiar asa greu)
PS:ca sa nu mai ai probleme pe viitor nu le mai strange asa de tare si pune-le vasilina
logan1.5dci
Acum m-am trezit , tu de fapt ai piulite , da ,da , tu invirti de piulita , n-are cum sa nu se desfaca , insista cu degripant .
Tiberiu-Andrei
Ai nevoie de o scula ca a mea(nu are mai mult de 40 cm)poti sari pe ea,sa calci pe ea etc etc.Daca reusesti sa o indoi catusi de putin eu ti-o fac cadou cu tot cu masina. tongue.gif
Incearca prin parghii.Spor.
argon
@Paca, pe viitor incearca sa nu mai strangi asa tare prezoanele, am mai intalnit oameni care vin de la vulcanizare unde au fost stranse cu pistolul, si pun cheia sa mai stranga, sa "fie siguri" , si normal ca dupa o vreme se gripeaza, si se strica(aplatizeaza) si buza jantei din jurul gaurilor, aia e facuta sa stea in tensiune, nu sa o faci plata. Eventiual daca e uscat filetul cand montezi roata, pune putina vaselina, si nu o sa mai ai probleme veci cu prezoane blocate.
Muttley
Si celelalte doua piulite sa fie stranse cand te chinui cu aia blocata.
Paca
ca bine zici muttley...nu m-am gandit la treaba asta cu toate ca asa ar fi ideal..presiunea pe acel prezon va scadea
Muttley
Iezact wink.gif
Paca
harhar.gif am rezolvat 168.gif ...am cumparat degripant dar tot degeaba..am mai luat o cheie de roti...daca insistam se rupea si aia asa ca am facut rost de un cleste mops sau mox cum se mai zice..de ala industrial.am pus cap de 19 care s-a rupt de la cheia de solenza si am tras cu acel cleste.a mers.multumesc tuturor
freddybb
Experienta este direct proportonala cu valoarea echpamentului distrus, iar pe viitor pune vaselina grafitata pe fiecare filet!!!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.