Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ceasuri noi
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
wild_one_ro
am observat in alte topicuri (imbunatatiri DSN) ca unii au descoperit deja metoda de a schimba culoarea ceasurilor biggrin.gif laugh.gif ... nu aveti cumva scanate cesurile de solenza blush.gif .. si daca le are cineva poate sale puna aici .... pls .. uite si link ca sa vedeti pasii http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=7532&st=0 As vrea sa modific putin bordul masinii , dar nu vreau sa pun ceasuri de logan , macar pt moment tongue.gif
cristio_79
Metoda este descoperita de mai multi ani,dar decat sa stai sa modifici tabloul de bord de Solenza,mai bine cumperi de Logan si poti sa-l faci in cate culori vrei.
Vezi ca gasesti la Bursa sau la Anunturi.
pskint25
sau vezi free_fiber pe aici
wild_one_ro
QUOTE(pskint25 @ 2 Apr 2008, 13:49)
sau vezi free_fiber pe aici
*


e user sau topic ca nu inteleg! blush.gif sorry
wild_one_ro
am reusit sa le scanez pana la urma .. le pun aici ca sa mai aiba cineva parte de ele .... biggrin.gif
marius80_eugen
Incearca sa cauti topicul despre ceasuri de Logan cu computer de bord puse pe Solenza !
La acestea poti modifica usor culorile DACA vrei . Eu nu le-am modificat si chiar imi plac asa cum sunt ele de Logan cu CB .
CT-82-MDN
wild_one_ro : ai reusit sa faci ceva cu ceasurile ?
Sandrin
am si o intrebare, de ce unele modele au acele rosii de pe turatii si unele nu au? in cazul meu e confort din sf lui 04 si nu are acele rosii , noaptea se vad rosii sau tot portocalii?
bogdanmardare
La mine sunt rosii gradatiile de la turometru in partea superioara (Rapsodie 2004 ianuarie, UCE), si da, noaptea se vad rosii, nu portocalii.
Era parca o explicatie in topicul despre variante Solenza, sau in cel despre UCE versus UCH... nu mai tin bine minte. Oricum, se pare ca asa era la primele versiuni. La mine se confirma, am UCE, comanda de la ventilatie este de tip vechi, cu altfel de prinderi pe spate la parghiile acelea cu coroane dintate si la butoane, alt tip de contacte in interior, cu bile metalice la butoane.
Un prieten are Confort din nov 2004, cu UCH, turometru fara gradatii rosii si panou de comanda ventilatie de tip nou, cu aproape toate piesele din plastic si alt sistem de bile (din plastic, in interiorul butonului, nu pe spate ca al mine). Si de la o comanda de ventilatie la alta nu se potriveste nimic, nici macar fata. biggrin.gif
wild_one_ro
1) CT-82-MDN nu am reusit nimik sa fac cu ele , pt ca parca sunt asimetrice cercurile ninik nu imi trece prin cap .. cel putin in corel nu prea merge modificat , mai incerc , dar acum sunt in stadiu de pauza pt ca mi s-a poknit motorul excl.gif
2) Sandrin se vad tot rosii acele acelea ...
micro_ice
referitor la cesurile de logan cu computer bord, am inteles ca arata date eronate privind nivelul carburantului ( datorita diferitei capacitati a rezervorului: 43l - slz, 50l - lgn) si alte alea.. +schimbara manetei de la stergatoare. subliniez faptul ca am dedus lucrul asta din dicutiile de aici, insa de la alte topicuri. daca este adevarata chestia, se poate " invatza " computerul de logan caracteristicile de pe slz? daca da, cum, unde, ce preturi.. asa si... zicea cnv, ca, datorita diferentei la dimensiunile rotilor, si vitezometrul si tahometrul arata date eronate... is that true?
cristio_79
Eu pot sa spun ca sunt multumit de tabloul de bord de Logan.Este normal sa aiba anumite diferente care se incadreaza in anumite marje.
In legatura cu maneta,este identica cu cea de Solenza.
Viteza indicata de vitezometru cred ca este mai exacta decat cea indicata de bordul de Solenza.
micro_ice
@cristio_79 _ dar, de exemplu, cand faci plinul iti arata pe bord ca rezervoru e plin? sau arata numai 4/5?stiu ca se poate conecta undeva ( nu stiu unde) pentru a arata consumul instant... mi-ar place sa am unul pe masinuta
ador13
Micro_ice, intr-a 5-a la 3000 turatia, ceasurile de LGN arata 107-108 km/h comparativ cu cel original care indica 115 km/h. Iti dai seama ca prima valoare este mult mai aproape de realitate, da?
Tahometrul ce treaba are? Nu este absolut nici o diferenta intre cele 2 ceasuri in ceea ce priveste turatia.
Cand faci plinul, pe bord iti arata ca rezervorul este plin (nu 4/5).
Diferenta capacitatii rezervorului dintre LGN si SLZ o regleaza baietii care monteaza ceasurile cu ajutorul unei rezistente.
Intreaba-i pe toti cei care si-au schimbat ceasurile si trage tu concluzia.
Eu nu am auzit nici macar o persoana pana acum sa fie nemultumita.
Si eu am fost Toma necredinciosul la inceput, dar acum totul a iesit ok.
micro_ice
deci nu e asa cu sp. unii! si ziceti ca ceasurile de logan, mai degraba vitezometrul, indica mai bine viteza decat cele originale de pe slz?? oricum, m-ati convins: imi pun shi eu!
cristio_79
QUOTE(micro_ice @ 7 Aug 2008, 08:25)
@cristio_79 _ dar, de exemplu, cand faci plinul iti arata pe bord ca rezervoru e plin? sau arata numai 4/5?stiu ca se poate conecta undeva ( nu stiu unde) pentru a arata consumul instant... mi-ar place sa am unul pe masinuta
*


Da,cand fac plinul se aprind toate liniutele.
Pentru consumuri (instant,mediu,viteza medie,carburant consumat etc) se trage un fir de la tabloul de bord la UCE injectie.
djsorinel1984
cu led-uri pe bord de solz...
turometrul nu a iesit asa cum am vrut dar se repara
marius80_eugen
Mai mici nu reuseai sa le faci ? radmasa.gif
alinbum
de care becuri ai pus si de unde le-ai cumparat?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.