Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nu imi merge faza lunga ....
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
BeciAcustic
De ceva timp nu mai merge faza lunga .... faza scurta merge, pozitiile merg.... releele de faza lunga functioneaza....am dacia 1310 cu 4 faruri .... farurile din exterior sunt de faza scurta iar cele din interior de faza lunga. Cand dau faza lunga cele de pe exterior(de faza scurta) se amplifica ca intensitate asa cum trebuie dar cele din interior nu se aprind..... am ferificat bloc de lumini relee sigurante... am dat cu jmilgher toate contactele sa nu am ceva pb si nimic.... Ma poate ajuta cineva ... nu stiu ce sa ii mai fac! Multumesc! Bordul arata asa ...
renotgo
Verifica daca legaturile la masa sant bune sau daca primesc curent .

2 Apr 2008, 17:51:
Proba o faci cu un aparat de masura sau cu doua fire si un bec .E destul de simplu ! smile.gif
AR-18-MOS
Sau verifica becurile in primul rand ...
BeciAcustic
Becurile sunt verificate merg toate ... chiar le-am schimbat pe toate 4 ... de proba savad dak e ceva pb de acolo si nimic... la fel.... de primit curent nu stiu ... la siguranta e curent .. nu stiu daca ajunge la bec.....:-??
fanica73
verifica
1- releul de protectie far din compartimentul motor cel care are fire verzi si albastru eventual dai un + de la baterie pe cele 2 fire verzi (cele prinse intrun singur papuc)
2-verifica daca ai + cind pui fz lunga pe firul albastru
3-verifica a4-a siguranta de la tabloul de sig (de sus in jos)
5-verifica masa de la releu
090.gif
BeciAcustic
Am ferificat si releu si tot azi ... totul e ok.... la punctu 2 nu sunt lamurit ca eu am 3 fire rosii ..... la care fir te referi ... de la mufa care intra in bec? acolo ma 3 rosii... detalii te rog
fanica73
ma refer la releul de protectie el primeste comanda de la blocul de lumini prin tabloul de sig (sig4) pe firul albastru iar iesirile pt faruri sint cele 2 fire verzi prinse intr-un singur papuc la releul de far
atentie ai 2 relee de far dar doar cel cu fire verzi si albastre este pt faruri celalalt este pt GMV
C a t a l i n
E clar că are instalația electrică modificată... Caută pe cineva priceput, care să aibă aparat de măsură...
BeciAcustic
am inteles de care fire zici acum.... intradevar sunt verzi si albastre .. maine dim verific.... dar daca nu ar merge nu ar amplifica nici becurile de pa faza scurta... in schimb astea se amplifica.... trec pe lunga.... deia zic eu ca releele sunt OK. Ce ziceti?
fanica73
nu cred ca are instalatia modificata cred ca are vopsea pe fire pentru ca el are masina rosie biggrin.gif
ar trebui inainte de toate sa curete firele de vopsea

2 Apr 2008, 21:37:
becurile pe farurile din interior au alta comanda care trece prin tabloul de sig (a4-a de sus in jos)si prin releu
cele din exterior trec doar prin tabloul de sigurante (sig7-8 de sus in jos)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.