Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme motoras ralanti
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mir_74
nu i-mi mergea motorasul de ralanti,l-am desfacut,l-am curatat dupa ce l-am pus pe masina nu i-si mai face toata cursa inapoi chiar dupa mai multi km turatia ramane 1000,si oscileaza pina la 1200 se poate regla acel motoras ?si cum?
Paca
ce-i ala motoras ralanti ?
Bulldog
Omul are Dacia pe injectie si cred ca se refera la motorasul pas-cu-pas, care regleaza relanti-ul.
Mir74, vezi ca mai era un topic pe aici despre o problema asemanatoare, daca nu chiar identica, dar nu mai dau de el, mai sapa un pic printre topicuri.
rokos
deci nu prea ai ce-i face---verifica sa aiba contactul ok la mufa aia, poti curata contactele cu un spray...eu l-am schimbat acu vreo 2 ani- a costat vreo 4 mil cred...montajul e destul de usor.bafta!
mar10may
eu de cate ori se defecta l am schimbat.problema e ca este destul de scump,o fi vreo 4 mil cum a mai spus si rokos.de reglat cei de la service mi au spus ca nu se regleaza.
ghitza
se poate regla de la surubul cu imbus care se afla in partea cu turul si returul de sub capota.Bafa


3 May 2008, 15:45:
mie iumi fluiera cand schimb di a 4-tra in a5-a.Am schimbat rulmentu de presiune de doua ori si sa cam linistit o vreme dupa care iarasi a inceput.Am reglat si tcheti si parca sa ma redus di fluierat.Asta doar intre 60 si 80 la ora se intampla.Ce ziceti? 183.gif
thedragon
biggrin.gif pai asa trebuie sa faca cand esti in treapta a V a, pentru ca nu se afla in carcasa ci in fundul ei intr-un capac smile.gif
Kinetix
mir_74, nu cumva ai montat ceva gresit pe acolo? E o ipoteza, de vreme ce defectiunea a aparut dupa demontare-curatire-remontare...
Sau poate nu ai pus garnitura de etansare (daca are, nu stiu...) si iti trage aer fals.
In general e necesara si curatirea "scaunului", a sediului pe care se aseaza varful ei.
Verifica inca o data.
whitecar
vezi aici poate te ajuta http://www.daciaclub.ro/index.php?act=ST&f=8&t=109481
si aici http://www.daciaclub.ro/dacia-injectie-pag...9010-s1200.html este mult de citit
Bafta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.